Yazı Detayı
06 Haziran 2019 - Perşembe 18:51 Bu yazı 1369 kez okundu
 
Sen Varsan, Biz Varız; Böyle Keyifliyiz
Seçil KARAMAN - SEÇİL'enler
kutahyadorukgazetesi@gmail.com
 
 

Mutluluk her ülkede farklı bir kelimeyle ifade edilirmiş. Bunu merak ettim TÜRKİYE’de mutluluğu ifade eden kelimenin ne olduğunu araştırdım. Bu araştırma sırasında NİJERYA’nın mutluluk kelimesinin de çok hoş ve anlamının güzel olduğunu fark ettim. Gelelim şimdi Türklerin mutluluk kelimesine, KEYİF. Keyif kelimesinin TDK sözlüğünde anlamı oldukça geniş: vücut esenliği, sağlık, canlılık, tasasızlık, iç rahatlığı. Bu kelimeleri okumak bile insana huzur veriyor. Sadece oturup kahve içmek ya da yalnız kalmak değil, keyifli olmak olduğun andan ve sonrasından da keyif almak. Keyifli zaman geçirmek ne kadar da çok yer kaplıyormuş hayatımızda. Bilirsiniz ki biz Türkler geniş sofralardan kalabalık ailelerden mutluluk duyar ve keyif alırız.

Kalabalık demişken Nijerya’nın mutluluk kelimesine değinmeden geçmeyelim UBUNTU. Ubuntu nedir?  Nijerya’dan gelen bu kelimenin kökeni Zulu dilindeki “Umuntu ngumuntu ngabantu” deyişinden alınmış. Birebir çevrilince: “İnsan bir insanla insandır” anlamına geliyor. Aslında bu kelime insanlığında felsefesi. Sen ve ben birlikte varız. Sen varsan ben varım. Aslında bir yerde okuduğum kısa öyküden etkilendim. Bu öyküyü sizlerle de paylaşmak isterim:

‘Günlerden bir gün,  Afrika’da çalışan bir antropolog bir kabilenin çocuklarına bir oyun oynamayı önerir. Oyun basittir. Çocukları belirli bir yerde yan yana sıraya dizer ve açıklar. ‘Herkes karşıdaki ağaca kadar tüm gücüyle koşacak ve ağaca ilk ulaşan birinciliği kapacak. Ödülü ise yine o ağacın altındaki güzel meyveleri yemek olacak.’

Çocuklar oyuna hazır olunca, antropolog oyunu başlatır. İşte o anda  bütün çocuklar el ele tutuşur ve beraberce koşarlar. Hedef gösterilen ağacın altına beraber varırlar ve hep beraber meyveleri yemeye başlarlar. Antropolog şaşırır ve çocuklara neden böyle yaptıklarını sorar. Aldığı cevap hayli manidardır; “Biz “UBUNTU” yaptık: Yarışsaydık, aramızdan sadece bir kişi yarışı kazanacak ve birinci olacaktı. Nasıl olur da diğerleri mutsuzken yarışı kazanan bir kişi ödül meyveyi yiyebilir? Oysa biz UBUNTU yaparak hepimiz yedik.” UBUNTU; bizim dilimizde “BEN, BİZ OLDUĞUMUZ ZAMAN ‘BEN’İM” demek.

 Ben yerine biz diyebilmenin en güzel örneğidir UBUNTU..  Aslında bizlerde bayramlar da UBUNTU yapıyoruz bir araya gelerek. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) dediği gibi komşusu açken tok yatan izden değildir. Bu da birlik ve beraberlik cümlesidir ki eskilerden gelen bir örf ve adettir. Geçmişten günümüze kadar gelmiş olan örf ve adetlerimizden keyif alıyoruz. Bunlara sahip çıkıyoruz ve yaşatıyoruz. Keyifli ve birlik içinde nice güzel bayramlara…

 
Etiketler: Sen, Varsan,, Biz, Varız;, Böyle, Keyifliyiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı