Yazı Detayı
22 Ocak 2021 - Cuma 22:13 Bu yazı 536 kez okundu
 
Girişimcilik Üzerine Yazı Dizisi -2-
Öğr. Gör. H. Feyyaz EBEOĞLUGİL - Farkında Mıyız?
kutahyadorukgazetesi@gmail.com
 
 

Kıymetli okurlarımız hepinize merhabalar. Girişimcilik üzerine yazdığımız 3 haftalık yazı dizisinin ikincisini sizlerle buluşturuyorum. Ülkemiz istihdamında girişimcilerin ne denli önem arz ettiğini detaylı bir şekilde anlatmaya da çalışacağım. Biraz da olsa hep tartışılan işveren-işçi(çalışan) denkleminde ücretler bağlamında farklı bir bakış açısı ile olayları görmenize katkı sağlamayı umuyorum.

Türkiye’nin Girişimcilik Vizyonu

Ülkelerin milli menfaatlerini ilgilendiren konular siyasi ve ideolojik kısır tartışmalara kurban edilemeyecek kadar önemlidir. Devlet Politikasına dönüşmesi gereken bu konular arasında şüphesiz Girişimcilik de yer almaktadır. Girişimcilik ve yeni girişimciler tüm dünyada ekonomilerin gelişmesi ve işsizliğin önüne geçilmesi konularında çıkış yolu olarak görülmektedir. Türkiye ekonomisi açısından da yeni girişimlerle yaratılacak üretim ve istihdam artışı büyük önem arz etmektedir. Girişimciliğin yaygınlaşması ve bilinçli girişimcilerin sektörlerde yerlerini alabilmeleri için son yıllarda gerek devlet gerek özel sektör ile üniversitelerin çalışmalarının hızla arttığı görülmektedir. Sektörler arası işbirliğinin gelişmesine de katkıda bulunan girişimcilik üzerine çalışmalar giderek ülke genelinde yaygınlaşmaktadır. Kesin rakamlara ulaşma güçlüğü olsa da en son yapılan açıklamalara göre Türkiye’de toplam girişim sayısının yaklaşık 3.300.000 dolaylarında olduğunu söyleyebiliriz. Çalışan sayıları itibariyle ülke istihdamının büyük bölümü bu girişimler sayesinde gerçekleştiriliyor. Kalan çalışanlarımız da tabi ki kamu personeli.

Türkiye’nin Girişimcilik Vizyonu ise Dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden ve yerli ve milli süzgeçten geçirilmiş bir sürecin ürünü. Şuan üzerinde durulan strateji 2023 Vizyon politikalarında da görüldüğü gibi özellikle geleceği yakalayabilen bir girişimcilik eko sistemi kurulması üzerine inşa edilmiş durumda. Bu girişimler ise Klasik girişimlerden ziyade teknolojik girişimler, akademik girişimler, inovatif ve yaratıcı girişimler, yenilikçi girişimler, çevreye-topluma-hayvanlara duyarlı ve sosyal sorumluluğu yüksek girişimler, tek taraflı kazanan girişimler yerine müşterisinin, ortağının ve rakiplerinin bile birlikte kazandığı girişimler.

Bu konuda geliştirilen politikalar her alana yayılmış durumda. Eğitim, ulaşım, sağlık, ticaret, gümrük, enerji, iletişim gibi alanlar başta olmak üzere her alanda girişim ve girişimcilere ihtiyaç duyulduğu ve Türkiye’nin Gelişmiş ülkeler ligine çıkabilmesi için bu girişimlere devlet desteğinin verilmesi gerektiği üzerinde politikalar geliştirilmiştir.

Savunma Sanayi hamlesi de, iletişim teknolojilerinin geliştirilmesi de, yerli ve milli otomobil projesi de bu yüzden son derece önemli ve önceliklidir. Bunlar devamı daha güçlü gelecek olan bir üretim ve milli ekonomi mücadelesinin ilk adımlarıdır.

Girişimcilik yazı dizimin son yazısında çorbada tuzumuz olsun diye bizlere nelerin düştüğünü, girişimci desteklerini, faydalı bazı kaynakları sizlerle paylaşacağım.

Sağlıkla ve sağlıcakla kalın.

 
Etiketler: Girişimcilik, Üzerine, Yazı, Dizisi, -2-,
Yorumlar
Haber Yazılımı