Yazı Detayı
10 Ocak 2021 - Pazar 16:53 Bu yazı 657 kez okundu
 
Girişimcilik Üzerine Yazı Dizisi -1-
Öğr. Gör. H. Feyyaz EBEOĞLUGİL - Farkında Mıyız?
kutahyadorukgazetesi@gmail.com
 
 

Kıymetli okurlarımız hepinize merhabalar. Girişimcilik üzerine yazdığımız 3 haftalık yazı dizisinin ilkiyle karşınızdayım. Hem temel bilgileri paylaşacağız hem de özel olarak girişimcilik vizyonunun ülkemizde nasıl şekillenmesi gerektiğine dair paylaşımlarım olacak.

Girişimcilik Nedir? 

Bu kavram, en genel ifadeyle kar amacı ile riski üstüne alan ve iş kuran kişinin yaptığı atılımdır. Girişimcilik son yıllarda her yerde sıkça bahsedilen bir konudur. Akademik çalışmalarda girişimcilik üzerine araştırmalar artmıştır. Teknolojinin gelişimi ile birlikte insanlar kafalarındaki projeleri hayata geçirmek için atılımlar yapmaya başladılar. Kurumsal şirketlerdeki çalışma şartlarının ağır olması ve daha fazla para kazanma düşüncesi genel olarak insanları yeni girişimler yapmaya itiyor. Yeni girişimlerin birçoğu destekler alınarak kurulan girişimler.

Girişimcide Olması Gereken Nitelikler

Girişimcilik ve iş kurma konusunda kişi sağlam ama cesur adımlar atabilmelidir. Cesaret işin en önemli kısmıdır. Kendine güvendiği ve birikim sahibi olduğu konuda iş kurmalıdır. Girişimci; öngörü sahibi olabilmeli, gerektiğinde geri adım atıp yeniden başlayabilmeli ve yaptığı işin tüm sorumluluğunu üstlenebilmelidir. Bunun yanı sıra kuracağı işin sonuçlarını iyi bir biçimde değerlendirebilen, yaratıcı, iyimser ve sürekli yeni fikirler üreten biri olmalıdır. Genel olarak girişimci olan kişi başkalarını motive edebilmeli ve liderlik vasıflarına sahip olmalıdır. Başarı güdüsü ve tutkusu olan kişiler ideal birer girişimci olabilir. Ayrıca bu kişiler var olan fırsatları görebilmeli, işini çok sevmeli ve yeni fikirlere açık olmalıdır. Bu kişiler bağımsız çalışmaktan hoşlanır, kazanç alanlarını iyi tespit eder, toplumsal amaçlar için yatırım yapar, istihdam sağlar ve kendi yeteneklerine paralel iş kolları kurmak isterler. Girişimci ve girişimcilik örnekleri incelendiğinde bu özelliklerin olduğu gözlemlenebilir.

Girişimciliğin Kalkınmadaki Rolü

Girişimciliğin ekonomik kalkınmayı nasıl etkilediği sorusunun cevabını aslında basitçe şu şekilde formüle edebiliriz. Girişimciler yeni işletmeler kurarak istihdam alanı oluştururlar, rekabetin seviyesini yükseltirler, teknolojik değişmelerle üretkenliği arttırırlar. Bir işletmeyi faaliyete geçirmekten ziyade bir yenilik geliştirmek, bir değişim başlatmak olarak ifade edilen girişimciliğin kalkınmada önemli bir faktör olduğu birçok akademik araştırmada vurgulanmaktadır. Girişimci, yeniliklerin ortaya çıkması, uygulanması ve yayılmasında, yeni sektörlerin oluşmasında anahtar rol oynar. Gerek tüketici taleplerinin gerekse teknolojinin hızla değiştiği ve geliştiği günümüzde kalkınmada öncü olmayı hedefleyenlerin yenilikçilik konusunda da öncü olmaları bir gerekliliktir. Ekonomik kalkınmayı hızlandıran girişimcilik yeni istihdam alanları oluşmasına ve üretimin artmasına sebep olur. Sınırlı kaynakları daha etkin bir şekilde kullanarak yeni ürünler ortaya çıkaran girişimci yüksek katma değerin oluşmasına katkı sağlar.

Günümüzde girişimciliğin Türkiye’de geldiği nokta, girişimcilere verilen devlet destekleri ve özel destekler ile Üniversitelerde girişimciliğin yerini yazımızın devamında anlatacağız.

Sağlıkla ve sağlıcakla kalın.

 
Etiketler: Girişimcilik, Üzerine, Yazı, Dizisi, -1-,
Yorumlar
Haber Yazılımı