Yazı Detayı
27 Aralık 2020 - Pazar 14:21 Bu yazı 624 kez okundu
 
Covid-19 Virüsüne Karşı Geliştirilen Aşılar ve Merak Edilenler
Öğr. Gör. H. Feyyaz EBEOĞLUGİL - Farkında Mıyız?
kutahyadorukgazetesi@gmail.com
 
 

Kıymetli okurlarımız hepinize merhabalar. Tüm dünyada hız kesmeden etkisi süren Covid-19 Virüsünün karşısında hiçbir tedbir tam olarak savunma sağlamamaktadır. Ülkemizde de maske, mesafe ve hijyen kuralının çok sıkı uygulanmasına ve denetlenmesine rağmen halen vaka sayılarında azalma beklenildiği kadar değil. Bu durum akıllara aşının uygulanması sonrası tablonun nasıl olacağını da merakla getiriyor. Acaba aşı etkili olmazsa diye kaygılananlar da var aramızda. Bu yüzden bugüne kadar geliştirilen aşılardaki başarı oranı ve şuan geliştirilen Covid-19 aşılarının başarı oranı üzerine biraz bilgilendirmek istiyorum.

Aşı üreticisi olan dünyaca ünlü şirketler aşının 60 ile 90 arası bir oranda başarı sağladığını açıklamaktalar. Dünyada bugüne kadar geliştirilen aşıların başarı oranı ortalama 50 düzeylerinde. Bu durumda aslında yeni geliştirilen Covid-19 aşılarının başarı oranının son derece yüksek olduğunu bilmeliyiz.

İkinci önemli konu aşılar üzerine üretilen komplo teorileri hakkında, aşıların virüse karşı etkili olup-olmaması dışında konuşulan aşı ile insanlara gelecekte ortaya çıkacak etkilerde kalıcı bir takım zararların bilerek verileceği üzerine. Konuşulanlar arasında aşıların kısırlık yapacağı, kanser yapacağı veya direk öldüreceği gibi konular var. Bu konuların arkasında üretilmek istenilen bir korku ve psikolojik bir savaş yatmakta.

Aşıların güvenilir olduğunu söyleyen ve destekleyen kurum ve kişi sayısı her geçen gün artmakta. Bu yüzden kısaca aşı ve aşılama çalışmalarının da virüs üzerine yapılan konuşmaların da korku psikolojisi üretmek gayesiyle yapıldığını söylemek gerekiyor.

Dünyanın farklı ülkelerinde aşı üretimi var. Komplo teorisi kuranların göz ardı ettiği en önemli konu bu. Amerika yada tek başına Çin’in ürettiği bir aşıdan söz etmiyoruz.

Aşı geliştirin bazı şirketler; BioNTech SE ve Pfizer Inc, Gilead Sciences Inc, GlaxoSmithKline GSK, Heat Biologics Inc., Inovio Pharmaceuticals Inc., Johnson & Johnson, Moderna, Regeneron Pharmaceuticals, Sanofi, Vir Biotechnology Inc. Bu şirketlerin kurulduğu ve faaliyette olduğu ülkeler ise Amerika, Çin, Almanya, Fransa, Kanada, İtalya, İspanya, Hollanda. Bu arada gururla yerli ve milli aşı çalışmalarımızda da ciddi mesafeler katedildi.

Komplo teorisi çığırtkanlarına fazla kulak vermemeniz temennisiyle.  

Sağlıkla ve sağlıcakla kalın.

 
Etiketler: Covid-19, Virüsüne, Karşı, Geliştirilen, Aşılar, ve, Merak, Edilenler,
Yorumlar
Haber Yazılımı