Yazı Detayı
23 Mayıs 2020 - Cumartesi 16:38 Bu yazı 386 kez okundu
 
Bayramda Evde Olmak
Özlem ERTEM - Özlem'in Kaleminden
kutahyadorukgazetesi@gmail.com
 
 

Hem kendi sağlığımızı, hem de sevdiklerimizin sağlığını korumak adına aylardır evlerimizdeyiz. Hepimiz çok sıkıldık, çokça bunaldık… En çok da çocuklarımız. Mart ayından beri izole bir hayat yaşıyoruz ve toplumca herkesin sinirleri bozulmaya başladı. Koskoca bir ramazan ayını bile sessiz sedasız bir şekilde geçirdik. Gün geçmiyor ki; Korona vakaları hakkında yeni bir haber almayalım, özellikle Kütahya’da gerçekleşen vaka sayısının gözle görülür artışı endişe verici. Alınan tüm tedbirlere rağmen bu artışın görülmesi de düşündürücü; acaba yeterince, sosyal mesafe kurallarına uymuyor ya da tavsiyeleri yerine getirmiyor muyuz?

Ve bir aydır dört gözle beklenilen bayram geldi. Hatta o gelmeden hemen öncesinde açıklamalar geldi korona tedbirleriyle ilgili. Haftalardır büyük şehirlerde uygulanan sokağa çıkma yasağı bu kez tüm yurt genelini kapsıyor.23 Mayıs cumartesi günü başlayıp 26 Mayısı’da kapsayacak olan genel sokağa çıkma yasağında bu bayram evlerdeyiz. Daha önceki yıllarda olduğu gibi yakını uzakta olanlar arife gününden yollara dökülüp sevdikleriyle kavuşamayacak, günler öncesinden hazırlanmaya başlayan bayram ikramlıkları mutfaktaki saltanatını ilan edemeyecek. Her haliyle buruk yaşanacak olan bir bayram bu, belki de ilk kez…

Neyse ki teknoloji fazlasıyla ilerledi ve hemen hemen her evde, görüntülü iletişimi sağlayan akıllı telefonlar, tabletler mevcut. Bu sayede özlediklerimizi görüntülü bir şekilde arayıp, bir nebze de olsa hasret giderebiliyoruz. Belki, büyüklerimizin ekini öpüp hayır dualarını alamayacak ya da küçük canlarımızı sevgiyle kucaklayıp şeker, çikolata, bayram harçlığına boğamayacağız ancak tüm bu yaşadığımız yoksunluk, gelecek güzel günlerde onlarla yeniden bir arada olabilmek için yapılan bir özveri.

Belki bu bayram  krizi fırsata çevirerek evde ailemizle değişik aktiviteler yaparız; eski fotoğraf albümlerini bulunduğu o en saklı dolaptan çıkarıp güzel günleri anımsayıp biraz güler, biraz da ağlarız.. Belki de evde hala bir büyüğü yaşayan şanslı kişilerden isek; onun tatlı dilinden anıları dinleriz, bayramları bir tatil fırsatı olarak görenler için de değişik bir tecrübe olur bu durum. Hani hep söylenir, ah o eski bayramlar diye, evde küçük çekirdek ailemizle o özlenen günleri tekrar etmiş oluruz. Bu bayram, böyle geçecek. Önümüzde görüp yaşayacak çok baharlar, çok bayramlar olacak, her şeyin başı sağlık..

Sevdiklerimizle geçireceğimiz güzel günler için; bu Bayram’da  evde kalın, sağlıklı kalın… 

 
Etiketler: Bayramda, Evde, Olmak,
Yorumlar
Haber Yazılımı