Yazı Detayı
13 Ekim 2021 - Çarşamba 00:28 Bu yazı 118 kez okundu
 
Anoreksia Nervoza
Diyetisyen Sümeyye KORKMAZ - Sağlıklı Kalın
kutahyadorukgazetesi@gmail.com
 
 

Anoreksia Nervoza ergenlik döneminde görülen bir hastalıktır. Gençlerin ergenlik değişimlerine uyum sağlamada karşılaştığı zorluklardan dolayı ortaya çıktığı söylenebilir. Bunu etkileyen birçok sebep vardır: Psikolojik,çevresel,biyolojik..

Beden algısında bozuklukların fiziksel belirtileri ön planda olsa da aslında bu bir psikolojik problemdir. Özellikle genç kızlarda görülen bir hastalıktır. Asıl altında yatan sebep kişinin kilo almama isteğidir. Bu yüzden yemek yemeyi reddeder ve bu da ciddi sağlık problemlerine dönüşür. Hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Bu kişiler özellikle karbonhidratlı yiyecekleri diyetinden çıkartırlar. Yemek yememek için mazeretler üretirler. Yemek yemeyi reddederler.

Ciddi oranda kilo kaybı, yeterince zayıf olduğuna inanmamak, sürekli tartılma isteği, kilo konusu açıldığında gerilmek, bol kıyafetler giyerek zayıfladığını saklamak “Anoreksia Nervoza” nın belirtileri arasındadır. Fazla yemek yedikleri zaman kendilerini psikolojik açıdan rahatsız hissederler ve kendilerini cezalandırmak isterler. Bu sebeple ağır sporlar, uzun yürüyüşler yapabilirler. Bunun sebebi vicdanlarını rahatlatmaktır. Sürekli tartılırlar, ne kadar ince olursa olsun kabul etmezler. Kimsenin kendileri hakkında görüşüne önem vermezler. Yemek porsiyonlarını küçültürler.

Biyolojik Nedenleri:

Bu hastalar genellikle duyarlı, azimli ve mükemmeliyetçidirler. Ailesinde Anoreksia rahatsızlığı olanlarda bu hastalığın görülme riski daha fazladır.

Psikolojik Faktörler:

Duygusal özellikler Anoreksia nın gelişimini etkiler. Depresif olmak, obsesif kompülsif  kişilik bozukluğunun varlığı anoreksiaya etki edebilir. Bu kişilerde kilo takıntısı da rahatsızlığı etkiler.

Çevresel Faktörler:

Toplum tarafından oluşturulmuş moda algısı sebebin altyapısını oluşturur. İnce olmaya özenip mankenlere benzeme isteği oluşur. Dansçı,balerin ve mankenlerde kilo koruma ihtiyaçlarından dolayı bu rahatsızlığın olma ihtimali yüksektir.

Fiziksel Belirtiler:

Aşırı kilo kaybı, kemik erimesi, yorgunluk, kansızlık, uyku düzensizliği, düzensiz kalp ritmi, kadınlarda adet düzensizliği, baş dönmesi ve bayılma, saçlarda incelme ve azalma, kabızlık, kuru ya da sarımsı süt, böbrek sorunları

Anoreksia Risk Faktörleri:

Ergenlik döneminde olmak, hızlı kilo alıp vermek, genetik faktörler, kadın olmak, sosyal medya algısını önemsemek

 Anoreksia Nervoza Tedavi Yöntemleri:

Bu hastalığın tedavisi diyetisyen, psikiyatrist, psikolog, ortopedi endokrinoloji, fizyoterapist, hemşire gibi sağlık personellerinin katkısıyla oluşturulan ekip çalışması gerektirir. Hastaların uygun bir beden ağırlığına gelmesinin fiziken ve ruhen etkileri açıkça anlatılabilmelidir. Ve hastanın psikolojik olarak yanında olunduğu htirilmelidir. Hastanın ve ailesinin  tedaviye istekli olması da oldukça önemlidir. Hasta olması gereken vücut ağırlığının 30 unu kaybettiyse tedavi için hastaneye yatırılır ve kilo alımı kontrol altına alınır. Bu bireylerin 50-60ında depresyon görülür. Bireyin özgüvenini ve kimlik duygusunu tekrar kazanması açısından psikoterapi seansları düzenlenebilir. Duygusal çatışmaların,kaygıların,korkuların ele alınması kişi ile daha güvenilir bir iletişim sağlar. Hasta istenilen ağırlığa geldiğinde taburcu edilebilir. Ancak hastalığın nüksedebilme ihtimali göz önünde bulundurularak sürekli kontrol altında tutulması önemlidir.

Anoreksia tedavisi uzun sürebilir.Düzenli periyodik kontrollerle tedavinin devam ettirilmesi önemlidir. Tedavi edilmeyen durumlarda ölüm oranı 10-15 tir. İntihar eğilimleri de ciddi orandadır.

 
Etiketler: Anoreksia, Nervoza,
Yorumlar
Haber Yazılımı