Haber Detayı
15 Haziran 2022 - Çarşamba 08:47 Bu haber 908 kez okundu
 
Zafer Meydanı 29 Ekim'de Tamamlanacak
GÜNCEL Haberi
Zafer Meydanı 29 Ekim'de Tamamlanacak

Vali Ali Çelik, Kütahya Zafer Meydanı Temel Atma Töreni’ne katıldı. Zafer Meydanı Yenileme Projesi’nin, Ulu Cami’den Kütahya Kalesi’ne dek olan tarihi dokunun bütünleşmesinde bir başlangıç olacağını ifade eden Vali Ali Çelik, “Kütahya’mızın, bu ülkenin geçmişini ve geleceğini kucaklayacak bir şehir olduğuna dair güzel bir temsil olacak bu meydan” dedi.


Kütahya Belediyesinin yatırım programında yer alan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca desteklenen Zafer Meydanı’nın temeli törenle atıldı. 


Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törene; Vali Ali Çelik, Milletvekilleri İshak Gazel ile Ceyda Çetin Erenler, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, protokol üyeleri, vatandaşlar ve yüklenici firma yetkilileri katıldı. 


VALİ ALİ ÇELİK: KÜTAHYA’MIZI TEMSİLEN GÜZEL BİR MEYDAN OLACAK


Meydan projesinin Kütahya’nın var olan kimliğinin gösterilmesi açısından büyük bir fırsat olduğunu kaydeden Vali Ali Çelik, “Kütahya’mızın, bu ülkenin geçmişini ve geleceğini kucaklayacak bir şehir olduğuna dair güzel bir temsil olacak bu meydan. Bu anlamda emeği geçen başta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum olmak üzere Belediye Başkanımıza, Milletvekillerimize şükranlarımı arz ediyorum” dedi.


“TARİHİ DOKUYLA BÜTÜNLEŞECEK”


Zafer Meydanı Yenileme Projesi’nin, Ulu Cami’den Kütahya Kalesi’ne dek olan tarihi dokunun bütünleşmesinde de bir başlangıç olacağını ifade eden Vali Ali Çelik, “İnşallah önümüzdeki yıllarda belediyemizin, devletimizin imkânları çerçevesinde bu çalışma tarihi dokuyla bütünleşecek. Ulu Cami'nin önündeki iş merkezinin kaldırılması, o alanın meydanla entegresi, tarihi hamamın restorasyonu, Halk Kütüphanemizin ve Bilim Merkezinin tamamlanmasıyla bu aks hem bilimin hem kültürün hem medeniyetin insanlara tanıtılacağı bir başlangıç olacak” diye konuştu.


Milletvekilleri İshak Gazel ile Ceyda Çetin Erenler de kent meydanının şehrin kalbi ve aynası olduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür ettiler.


Kütahya’nın kendisini göstermesi için önemli bir adım atıldığını dile getiren Milletvekili İshak Gazel, “Burada güzel bir çalışma yapılacak. Zaman zaman aksaklıklar, zorluklar yaşanabilir. Vatandaşımızın sabırlı olmasını istirham ediyorum. Gösterdiğimiz sabır sonucunda şehrimizin aynası olan bir meydana kavuşacağız” dedi.


Meydanların şehrin kalbi olduğunu ifade eden Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, “Kütahya’mıza yakışır bir kent meydanının başlangıcını inşallah bugün yapıyoruz” dedi. 

 


PROF. DR. ALİM IŞIK: HER HEMŞEHRİMİZ MEMNUN OLACAK


Zafer Meydanı projesiyle Kütahya’ya kalıcı bir eser bırakmayı amaçladıklarını kaydeden Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Hızlı bir çalışma temposuyla tamamlayacağız. Proje, Kütahya’da yaşayan her hemşehrimizin memnun olacağı, şehrimize değer katacak çok büyük bir proje. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda şehrimize hediye edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Zafer Meydanı yenileme çalışması projesi başlangıç törenin de konuşan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Âlim Işık “ Yıllarca valilik önünde bulunan Atatürk Anıtımızı bugün itibari ile geçici olarak buradan kaldırıp meydan inşaatı bitinceye kadar onu saklayarak daha sonra inşallah yerine koyacağız. Dün Kütahya’mızın simgesi olan vazomuzun buradan alınması ile ilgili işlemler başladı. Allah nasip ederse 1 Haziran itibari ile fiilen başlayan sözleşme süreci 6 aylık bir süre içerisinde buranın inşaatını tamamladıktan sonra meydanımızı milletimizin hizmetine sunacağız. Amacımız hızlı bir çalışma temposuyla burayı tamamlayıp şehrimize kalıcı bir eser bırakmak. 2019 yılından beri devam eden önemli bir süreci vardı. Bu süreçte katkılarını esirgemeyen başta sayın valimiz, sayın milletvekillerimiz, özellikle il özel idare de taşınmaz takası konusunda valiliğimiz İl Özel İdaresine ait olan arsanın belediyemize ait eski belediye binamız ile takas edilerek, belediyemiz mülkiyetine geçirilmesinde emeklerini esirgemeyen başta İl Özel İdaresi başkanımız olmak üzere özel idare genel sekreterimiz ve il genel meclisi üyelerimize ayrıca belediye tarafından bu kararların alınmasında oy birliği ile bize destek olan belediye meclis üyelerimize huzurunuzda teşekkür ediyorum” dedi. 

YİNE FİTNE GRUBU ÇALIŞMAYA BAŞLADI

Başkan Işık, “Kolay olmadı. Çünkü buranın mülkiyeti İl Özel İdaremize ait eski yıkılan belediye binamızın, doğal olarak belediyenin ve İl Özel İdare’nin birlikte yürütülmesi gereken bir süreç başladı. İki tarafta da hoşgörü ile sabır ile saygıyla bu süreç sonuçlandı. Daha sonra sayın bakanımızın ilimizi ziyaretinde buranın şehrimize kazandırılması ile ilgili İller Bankası’nın da bu sürece destek olması yönünde verdiği talimat doğrultusunda meydan projesinin hazırlık sürecini İller Bankası yaptı. İhale süreci başladı. Açık ihale ile altını çizerek söylüyorum. Dün akşamdan itibaren yine fitne grubu çalışmaya başladı. Bu ihalenin süreci belli, Kamu İhale Platformu (EKAP) üzerinden Türkiye’deki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkese açık olarak ilan edilen süreçte müteahhitler bu ihaleye müracaatlarını yapıyorlar. İhalede en düşük teklifi veren yüklenici firma evraklarını tamamlayıp sözleşmesini tamamladıktan sonra resmen başlıyor. Yani Kütahyalı bir firma daha ucuz bir teklif vermişte ona vermemişiz de, Vanlı bir müteahhide vermişiz gibi bu şehrin moralini bozacak, fitneye, fesada yol açacak sözleri edenleri hemşerim saymıyorum. Onlar buradan değildir. Mutlaka sahte hesaplardan, yoksa Kütahyalı böyle bir esere her halde itiraz etmez” dedi. 
Başkan Işık konuşmasına, “Bu proje tamamlandığında herkesi memnun edecek çok büyük bir proje, toplamda 95 bin metrekarelik alanda imalatı gerektiren bir proje, birinci etabın da asıl üzerinde bulunduğumuz meydan ağırlıklı olmak üzere 15 bin metrekare asfalt uygulaması, yeşil alan ve diğer uygulamalar ile beraber şehrimize değer katacak çok büyük bir proje. Toplam ihale bedeli 42 Milyon + KDV, yaklaşık 50 Milyon TL’lik bir yatırım. Dolayısıyla bu 5 aylık süreçte şehrimize böyle bir değeri kazandırma konusunda emeği geçen herkesin mutlu olacağı bir projedir” dedi. Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık meydan projesinin en geç 29 Ekim Cumhuriyet Bayramın da bu açılışı yaparak bir konserle şehrimize hediye edecek bir şekilde bir planlamayla çalışmaların başladığını ifade etti. - DORUK

 

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı