Haber Detayı
08 Ekim 2021 - Cuma 13:18 Bu haber 4797 kez okundu
 
Yenilikçi KSBÜ Kampüsü İçin, Danimarka ve Bakanlıkla Enerji Verimliği Çalışmaları
Kütahya’da uygulanacak Türkiye-Danimarka Stratejik Sektör İş birliği dolayısıyla Kütahya’ya gelen Enerji Bakanlığı ve Danimarka'dan heyeti, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU ile Merkez Kampüsteki enerji verimliliği hakkında görüştü.
EĞİTİM Haberi
Yenilikçi KSBÜ Kampüsü İçin, Danimarka ve Bakanlıkla Enerji Verimliği Çalışmaları

Kütahya’da uygulanacak Türkiye-Danimarka Stratejik Sektör İş birliği dolayısıyla Kütahya’ya gelen Enerji Bakanlığı ve Danimarka'dan heyeti, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU ile Merkez Kampüsteki enerji verimliliği hakkında görüştü. Heyete, Doruk gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma ÇAKIR da eşlik etti.Pilot il seçilen Kütahya’da uygulanacak Türkiye-Danimarka Stratejik Sektör İş birliği düşük karbonlu verimli ısıtma ve soğutma projesiyle ilgili istişarelerde bulunmak için Kütahya’ya misafir olan Danimarka heyeti, KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU ile görüştü. Görüşmede, seneye inşaat çalışmaların başlayacağı Merkez Kampüsteki enerji verimliliği hakkında bilgi paylaşımı yapıldı. 

 

ETKB, Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı, Makina Mühendisi Emrah Berat BİRSEN: "2017 yılından itibaren çalışmalarımızı yapıyoruz, Kütahya'mızın ve Manisa'nın ısı potansiyel haritasının çıkartılması noktasında Danimarka heyetimizle çalışma yürütüyoruz. Bölgesel ısıtma sistemleri, ilin ısı potansiyeli ile ilgili çalışmalar yapacağız. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemizin yeni kampüsünün de enerji verimliliği sağlanır bir kampüs olmasını isteriz" dedi.  

Danimarka Enerji Ajansı Proje yöneticisi Bjarne Juul Kristensen: "Mevzuatımıza göre 2bin m2 alanın üzerindeki her bina için merkezi sistem olarak enerji kaynağından mevzuatımızca destekleniyor. Bölge ısıtma idial gibi görünüyor. Birlikte çalıştığımız şirketle yapılarda hangi olasılıklar kullanılabileceği konusunda bir tarama yapıyoruz. Bakanlık tarafından olur KSBÜ yeni kampüsü için olur alınırsa, proje yönetim ekibimize konuyu taşırız. İlk etapta danışmanlık ve fikir paylaşımı gerçekleştirildikten, proje fizibıl olduğuna karar verildikten sonra somut adımlar atılıp, fiziken çalışmalar yapılır" dedi.

Kütahya'nın jeotermal enerji kaynakları bakımından da zengin olduğunu ifade ederek yapılacak çalışmaların şehrimize büyük katkılar sunmasını arzuladığını belirterek; üniversite hakkında heyete bilgiler veren Rektör KAVUNCU konu hakkında, “Bugün Danimarka heyeti ile birlikte Enerji Bakanlığından temsilcilerimizi ağırladık. Merkez Kampüsü en iyi noktaya getirmek istiyoruz. Çağdaş standartlar doğrultusunda şekillenecek kampüsümüzün enerji verimliliği hakkında görüştük.

Yenilikçi uygulama ve devletimizin transfer edeceği bilgileri Üniversitemize nasıl kullanılabileceği hakkında istişarelerde bulunmamız gerekiyor. Mekanik projelerimiz 90 aşamasında, şuandaki ısınma sistemi Kütahya'nın şartlarına istinaden merkezi olarak ısınacak kazan sistemi, VRF sistemde zorlanırız. Sağlık temalı üniversitemizin kampüsünü yenilikçi, yeşil, akıllı, tematik, yeni konsepte uygun üniversite olmasını hedefliyoruz.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin yeni kampüsü için Enerji Bakanlığının onayı halinde, net projeleri Bakanlıkla paylaşırız. Klasik yöntemlerle, ekibimizin olabilecek en iyi önerileriyle birlikte bir plan oluşturduk. Ama sizlerin daha kullanışlı, örnek olabilecek, daha işlevsel fikir verme olasılığınız var. Şuan kazma vurulmadı, başlangıç yapılmadı. Bakanlığımız da Kütahya'yı pilot bölge seçtiğine göre başlangıcı sektörel güzel bir alan. Nazik ziyaretleriniz dolayısıyla sizlere teşekkür ederim.” dedi. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı