Haber Detayı
07 Mayıs 2022 - Cumartesi 08:18 Bu haber 2958 kez okundu
 
Üsküp Türkleri, Baharın Gelişini Kutladı
GÜNCEL Haberi
Üsküp Türkleri, Baharın Gelişini Kutladı

Baharın Müjdesi, Bolluk ve Bereketin Sembolü Hıdrellez Şenlikleri Coşkuyla Kutlandı.

Halk arasında ölümsüzlük sırrına erdiklerine ve biri karada, diğeri denizde olmak üzere darda kalanlara yardım ettiklerine inanılan Hızır ve İlyâs peygamberlerin, yılda bir defa buluştukları gün olarak kabul edilen Hıdrellez günü, Kütahya Üsküp Türkleri Derneği’nin organizasyonunda Hisar Çay Bahçesi’nde coşkuyla kutlandı.

 

Yaklaşık 1.000 kişinin katılımıyla gerçekleşen Hıdırellez şenliği son derece eğlenceli geçti. Rumeli sanatçısı Ayhan Efe ve ekibinin konser verdiği şenlikte, müzik eşliğinde oynayan vatandaşlar renkli görüntülere sahne oldu. Bereket ve bolluğun sembolü olan Hıdırellez kutlamalarında vatandaşlar dilek tuttu, baharın gelişini kutladı.

 

Konser öncesi konuşma yapan Kütahya Üsküp Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Serkan VURAN, şenliğin hayırlı olmasını dileyerek, " Kütahya’da yaşayan biz Makedonya göçmeni Üsküp Türkleri olarak yıllardan beri 5 Mayıs’ta Hisar’a gelerek Hıdrellezi kutlamaktayız. Malumunuz en son Hıdrellez şenliğini 2019 yılında yine burada kutlamıştık. Ama maalesef tüm dünyayı saran pandemi nedeniyle 2 yıldır Hıdrellezi evde geçirmek zorunda kaldık. Yavaş yavaş sonuna geldiğimiz pandeminin bir an önce bitmesi umuduyla eski normal günlerimize dönmeyi arzu ediyoruz. Bu gece gül ağacının altına dileklerinizi çizmeyi unutmayın, kim bilir belki bu sene Hızır sizin için gelir” dedi.

Daha sonra Rumeli sanatçısı Ayhan Efe ve ekibi sahne alarak birbirinden güzel şarkılar seslendirdi. Şenliğe katılan katılan yüzlerce kişi zaman zaman horo çekerek sanatçıya eşlik etti. Programın sonunda Rumeli Ayhan ve ekibine günün anısına Kütahyamızın simgesi çini tabaklar hediye edildi. ​​ - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı