Haber Detayı
08 Mayıs 2021 - Cumartesi 17:16 Bu haber 3447 kez okundu
 
Üniversitelerimiz, YÖK Engelsiz Üniversitelerde Turuncu Bayrakları Topladı
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Domaniç Hayme Ana MYO, Emet MYO, Gediz MYO, Hisarcık MYO, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Pazarlar MYO, Simav MYO, Simav Teknoloji Fakültesi birimlerinde fakülte mekan kategorisinde 8'i ilçelerimizdeki MYO ve Fakülteler olmak üzere toplam 10 turuncu bayrak almıştır. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi yeni bir üniversite olmasına rağmen Ağız Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Binası, Tıp Fakültesi, Rektörlük Binası olmak üzere 3 turuncu bayrak almıştır.
EĞİTİM Haberi
Üniversitelerimiz, YÖK Engelsiz Üniversitelerde Turuncu Bayrakları Topladı

Yükseköğretim Kurulumuz son yıllarda “Engelsiz Erişim ve Engelsiz Eğitim" başlıkları altında yapmış olduğu çalışmalarla yükseköğretim kurumlarımızı tüm öğrencilerimiz için erişilebilir kılmaya yönelik adımlar atmıştır. Fiziki mekan düzenlemelerinin ve kapsayıcı tasarımın yanı sıra, yıllarca göz ardı edilmiş eğitim programlarının erişilebilirliği ve sosyokültürel faaliyetlerde erişilebilirlik konularını ele almış ve özendirici çalışmaların dışında bir takım standartlar getirerek takipçisi olmuştur. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Domaniç Hayme Ana MYO, Emet MYO, Gediz MYO, Hisarcık MYO, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Pazarlar MYO, Simav MYO, Simav Teknoloji Fakültesi birimlerinde fakülte mekan kategorisinde 8'i ilçelerimizdeki MYO ve Fakülteler olmak üzere toplam 10 turuncu bayrak almıştır. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi yeni bir üniversite olmasına rağmen Ağız Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Binası, Tıp Fakültesi, Rektörlük Binası olmak üzere 3 turuncu bayrak almıştır.

Hâlihazırda YÖKSİS verilerine göre 51.647 engelli öğrencimiz bulunmaktadır. Bu öğrencilerimizin 27.782'si önlisans, 23.581'i lisans, 236'sı yüksek lisans ve 48'i doktora düzeyinde eğitim görmektedir. Öğrencilerin 89'u açıköğretim programlarında yer almaktadır.

 

- Her yıl "Engelsiz Üniversite Ödülleri" veriliyor

Üniversitelerimizde tüm öğrencilerimizin kampüs yaşamına kazandırılması amacıyla başlayan çalışmalar sonucunda yüzlerce kriter belirlenmiş ve bu kriterler teşvik edici olmak üzere ödüllerle ilişkilendirilmiştir. İlki 2018 yılında verilen Engelsiz Üniversite Ödülleri, üniversitelerimizi fiziksel mekânlarda, eğitimde ve sosyokültürel faaliyetlerde erişilebilir kılmak için özendirici, teşvik edici olmuş ve pek çok üniversitemiz bu konuda komisyonlar oluşturarak çalışmalarına hız kazandırmıştır. Bu ödüllerin alınabilmesi için yüzlerce maddeden oluşan kriterler hedef olarak gösterilmiş ve çalışmaların yıl içerisine yayılarak süreklilik kazanması da sağlanmıştır.

Ödüllerin ilk verildiği 2018 yılında 41 üniversiteden 318 başvuru var iken 2020 yılında bu sayı 116 üniversiteden 841'e yükselmiştir.

- Ödüllere bu yıl da üniversitelerden yoğun ilgi gösterildi

“Yeni YÖK" tarafından 2018 yılından bu yana geleneksel olarak verilen ödüllerin dördüncüsü, her yıl olduğu gibi bu yıl da üniversiteler tarafından yoğun ilgi gördü. 2021 yılı için 12-19 Nisan 2021 tarihleri arasında sağlık, mühendislik, özel eğitimin yanı sıra mimarlık gibi farklı alanlardan ve üniversitelerden akademisyenlerin katılımıyla 7 ayrı Panelde 114 üniversiteden 837 Bayrak başvurusu yapılmış 56 üniversiteye 168 bayrak verilmiş; 21 üniversiteden 108 Program Nişanı başvurusu değerlendirilmeye alındı.

- “Engelsiz Üniversite Bayrakları“ ve “Engelsiz Program Nişanı”

Engelsiz Erişim ve Engelsiz Eğitim temalarıyla düzenlenen törende, yükseköğretim kurumlarına “Mekanda Erişebilirlik”, “Eğitimde Erişebilirlik” ve “Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik” olmak üzere 3 kategoride “Engelsiz Üniversite Bayrakları” ile farklı engelli gruplarına erişilebilir kılan üniversitelerin ilgili programlarına “Engelsiz Program Nişanı” verildi.

 

- 3 ayrı kategoride “Engelsiz Üniversite Bayrakları” verildi

Engelsiz Üniversite Bayrak ödülleri kapsamında:

“Mekanda Erişilebilirlik Bayrağı”(Turuncu Bayrak) için 197 başvuru alınırken, 52 üniversiteye toplamda 129 Turuncu Bayrak verildi.

“Eğitimde Erişilebilirlik Bayrağı”(Yeşil Bayrak) için 21 başvuru alınırken, bu başvurular neticesinde 14 üniversiteye toplamda 30 yeşil bayrak verildi.

“Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik Bayrağı”(Mavi Bayrak) için yapılan toplam 24 başvuru sonucunda 6 üniversiteye toplamda 9 mavi bayrak verildi. ​

“Engelsiz Program Nişanı” Programlarını farklı engelli gruplarına erişilebilir kılan üniversitelerin ilgili programlarına verilen “Engelsiz Program Nişanı” için 21 Üniversiteden 108 başvuru sonucunda 2 üniversiteden 7 programa Engelsiz Program Nişanı verildi.

 

En Yüksek Sayıda Engelsiz Üniversite Bayrağı Almaya Hak Kazanan ilk 3 Üniversite

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi 10 bayrak ödülü ile en çok bayrak ödülü alan üniversite olurken, Aksaray ve Harran Üniversiteleri 9’ar bayrak ödülü ile ikinci, İstanbul ve Yozgat Bozok Üniversiteleri ise 8’er bayrak ödülü ile üçüncü sırada yer aldı.

Eğitimde erişilebilirlik kategorisinde en çok bayrağı İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sosyokültürel faaliyetlerde erişimde ise en çok bayrağı İstanbul Üniversitesi aldı.

 

DPÜ, YÖK Engelsiz Üniversiteler Ödülünde İlk Sırada

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım UYSAL:" Kütahya Dumlupınar Üniversitesi geçen sene düzenlenen Engelsiz Üniversite Ödüllerinde 13 turuncu ve 1 mavi bayrakla birinci olmuştu. Üniversitemiz 2019 yılında da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızdan ‘eğitim alanında erişebilirlik’ ödülü almıştı. Bu yıl da toplamda 10 turuncu bayrak ödülü ile dereceye girmekten son derece mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. 

Engelli Yönlendirme ve Bilgilendirme sistemi (EYBİS), üniversitemiz öncülüğünde geliştirilen engelli öğrencilerimizin hayatını kolaylaştıran önemli bir navigasyon projesidir ve engelli öğrencilerimiz tarafından etkin şekilde kullanılmaktadır. Engelsiz Bilgilendirme Asistanı (EBA) Projesi de yine üniversitemiz öncülüğünde geliştirilen ve aktif olarak kullanılan bir yazılımdır. Dijital kütüphane uygulaması ile de basılı eserleri engellilerimizin istifadesine sunuyoruz. Türkiye’nin en büyük festivali TEKNOFEST 2020’de ‘YuSi’ adlı görme engelli kullanıcı dostu olan mobil uygulamamız, İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması - Sosyal İnovasyon Kategorisi’nde Türkiye üçüncüsü oldu. 

Sayın bakanım ve değerli başkanım, biz sadece üniversitemizde okuyan yaklaşık 70 civarında olan engelli öğrencimize değil ilimizde olan tüm engelli vatandaşlarımıza da sahip çıkmaya çalışıyoruz. Üniversitemizde bulunan MS hasta okulu ile multipl skleroz hastalarına sahip çıkıyoruz. Ayrıca engelli vatandaşlarımızı meslek edindirme için de özgün projeler geliştiriyoruz. Geçen yıl kabul edilen 2 milyon lira civarında bütçesi olan ‘Taş ve Gümüş Takıya Dönüşüyor, Engeller Kalkıyor’ adlı SOGEP projemizle de engelli vatandaşlarımızı meslek sahibi yapıyor ve istihdam ediyoruz. Üniversitemiz, bilgi paylaşımı ve farkındalık oluşturma amaçlı düzenlediği sosyal etkinlikler, yarışmalar, konferanslar, paneller gibi faaliyetler noktasında da açık ara öndedir ve önde olmaya devam edecektir." Dedi.

Rektör KAVUNCU: Yeni Kampüsümüz, Sağlık Üniversitesi Temamıza Yakışır Olacak

KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU, yeni kurulan bir üniversite olunduğunu hatırlatarak, "Üniversitemizin kendisine ait çok az sayıda binası olmasına rağmen 3 bayrak ödülü alarak büyük başarı gösterdi. Tamamı erişilebilir olarak planladığımız yeni kampüsümüz, Sağlık Üniversitesi temamıza yakışır olacak. KSBÜ Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörlüğümüz ile engelsiz bir üniversite olma yolunda ciddi çalışmalar yapmaktayız, KSBÜ'nün büyümesiyle birlikte bayrak sayılarını da yükseltmek istiyoruz." dedi.

KSBÜ Rektörü, DPÜ'yü Tebrik Etti

KSBÜ Rektörü KAVUNCU yaptığı açıklamada, "DPÜ, YÖK Engelsiz Üniversiteler Ödülleri'nde ilk sırada yer alarak ödüle layık görüldü. Kütahya'mızın tanıtımı açısından çok değerli olan bu ödül nedeniyle emeği geçenleri ve yöneticileri tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı