Haber Detayı
22 Mart 2020 - Pazar 14:45 Bu haber 3479 kez okundu
 
Türkiye'de En Yüksek Üretim Yapan, Tek Meslek Lisesi Kütahya'da
Türkiye genelinde 28 mesleki ve teknik Anadolu lisesi günlük 100 ton dezenfektan üretimi yaparken; Kütahya'da bulunan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi günlük 30 ton dezenfektan üreterek, Türkiye'de en yüksek kapasitede üretim yapan tek meslekî ve teknik lise konumundadır. Hem şehre hem de bölgeye korona virüsü tehlikesinde, büyük katkı sağlıyor.
GÜNCEL Haberi
Türkiye'de En Yüksek Üretim Yapan, Tek Meslek Lisesi Kütahya'da

Türkiye genelinde 28 mesleki ve teknik Anadolu lisesi günlük 100 ton dezenfektan üretimi yaparken; Kütahya'da bulunan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi günlük 30 ton dezenfektan üreterek, Türkiye'de en yüksek kapasitede üretim yapan tek meslekî ve teknik lise konumundadır. Hem şehre hem de bölgeye korona virüsü tehlikesinde, büyük katkı sağlıyor.

Koronavirüsle mücadelede kapsamında yapılan hijyen çalışmalarına dezenfektan üretimiyle destek veren meslek lisesi sayısı 28'den 44'e yükseldi ve Nisan ayı başına kadar üretim yapabilecek okul sayısının 100'e çıkarılacak.

Milli Eğitim Müdürü BAŞYİĞİT: "114 Okulda ve Resmi Kurumlarda Dezenfeksiyon İşlemleri Yapılıyor"

İl Millî Eğitim Müdürü Hasan BAŞYİĞİT:"Türkiye çapında örnek olacak bir planlama yapılarak okulların dezenfeksiyon işlemlerinin kısa sürede yapılmasını sağladık. Dezenfeksiyon işlemleri öncesinde, eğitim kurumu idarecileri, öğretmenler ve hizmetliler eğitime alınmış ve bilgilendirme yapılmıştır. Okulların kapalı olduğu saatlerde dezenfeksiyon için planlama yapılmıştır. Görevliler, dezenfeksiyon işlemlerini titizlikle gerçekleştirmeye başlamışlar ve halen devam etmektedirler. 2 gün gibi kısa bir sürede, ilimizdeki 114 okulda, 1173 derslikte dezenfeksiyon işlemleri tamamlanmıştır, kalan okullarımızda ise devam etmektedir.

Okullarımızda kullanılan dezenfektan sıvı ihtiyacını Prof. Dr. Necmettin Erbakan Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi karşılamaktadır. Burada üretilen hipoklorit esaslı yüzey temizleyici, ilimizdeki tüm okullarda ve sağlık kuruluşlarında dezenfeksiyon işlemlerinde kullanılıyor.

Otomasyon, itfaiyecilik, bilişim ve kimya bölümlerinin yer aldığı 300 öğrencisi bulunan okulda Kimya bölümü öğrencileri günlük 30 ton yüzey temizleyici üretimi yaparak, Türkiye'de en yüksek kapasitede üretim yapan tek meslekî ve teknik lise konumunda bulunuyor.

Okulda başka alanlarda da üretim yapılıyor olmasına karşın, içinde bulunduğumuz günlerde koronavirüs tehlikesi nedeniyle okulda diğer üretimler durdurularak sadece yüzey temizleyici üretimi yapılmaya başlanmıştır. İlimizin tüm ihtiyacını karşılayan okulumuz çevre illerden gelen talepleri de karşılamaktadır" dedi.

Okul Müdürü ÖZÜNLÜ: "7/24 Üretiyoruz, Kapasitemiz Yüksek"

Prof. Dr. Necmettin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Özünlü: "Okul olarak yaklaşık 100 çeşit temizlik ürünü ve boya üretiyorduk. Koronavirüs çıkınca olağanüstü bir hale geldik. Sonuçta bu devlet, millet meselesi. Öğrencilerimizin bu virüsten etkilenmemesi adına diğer ürünlerin üretimini durdurduk ve hipoklorit esaslı yüzey dezenfektan üretimine başladık. Kütahya dışındaki illere de ürünlerimizi gönderiyoruz. Şu anda günlük 30 ton üretim yapıyoruz. Bu kapasitede üretim yapan böyle bir okul ve tesis hiçbir yerde yok.

 Üretimimize 7 gün, 24 saat boyunca devam ediyoruz. Ham maddede ve bidon konusunda herhangi bir eksiğimiz yok. Vatandaşlarımızın korkmasını gerektirecek bir durum da yok. Dezenfektan üretimimiz en hızlı şekilde devam ediyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ekipleri, okulların da tatil olmasıyla temizliğe başladılar. Biz de üretimimizi ona göre hızlandırdık. Okullardan kamu kurumlarına kadar her yerde bu dezenfektan kullanılıyor " dedi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısından, Teşekkür

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut ÖZER: "Bakanlığın belirlediği 28 mesleki ve teknik Anadolu lisesinde, günlük 100 tona yükseltilen kapasite ile, zararlı virüslere karşı en hızlı etkiyi gösteren hipoklorit dezenfektan üretimi yapılıyor. 

Bakanlık olarak koronavirüs önlemleri kapsamında, süreçleri, çok boyutlu ve illerle koordinasyon halinde yürütüyoruz. Belirli aralıklarla dezenfeksiyon işlemleri tekrarlanacak.

Süreci başarılı şekilde yürüten Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne, 81 il milli eğitim müdürleri ve okul yöneticilerine, 28 mesleki ve teknik Anadolu lisesi öğretmen ve öğrencilerine teşekkür ederiz" dedi. - DORUK Fatma Çakır

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı