Haber Detayı
27 Mayıs 2022 - Cuma 22:59 Bu haber 953 kez okundu
 
Sıtkı Ustanın Atölyesinden, Mutfak Sanatları Müzesi ve Lavanta Bahçesine
Kütahya Mutfak Sanatları Müzesi Kapılarını Açıyor …..
GÜNCEL Haberi
Sıtkı Ustanın Atölyesinden, Mutfak Sanatları Müzesi ve Lavanta Bahçesine

UNESCO Birleşmiş Milletler Komisyonu tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi İlan edilen rahmetli Sıtkı Usta’nın 35 yıl önce Eskişehir yolu üzerine kurduğu Sıtkı Ceramic House yerleşkesi Çini Atölyesine ilaveten lavanta bahçeleriyle birlikte, Kütahya Mutfak Sanatları Müzesi olarak hizmet verecek.

 

 

Rahmetli babasından bayrağı devir alan Nida Olçar: "Porsuk barajı kenarında Sıtkı ustamızın büyük emekler vererek kurduğu atölye tam 35 yıldır Kütahya'yı tanıtıyor. Yerli ve yabancı turistler ile sanatçıların uğrak mekanı olan tesisimizi büyüterek bu yıl son zamanlarda talep gören lavanta bahçesi ve Kütahya Mutfak Sanatları Müzesi olarak revize etme kararı aldık. Daha önce bu bina geçici Sıtkı usta Müzesi olarak hizmet vermişti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan' ın talimatıyla şehir merkezine taşındıktan sonra bina boşalmıştı.

 

Şimdi kolları yine Kütahya kültürüne hizmet edeceğini düşündüğümüz bir müze projesi için sıvadık. Hedefimiz Sıtkı Olçar Çini Müzesi gibi Kütahya Mutfak Sanatları Müzesini de büyüterek Kütahya’ya katkı sağlamak. Müzemizde Yöresel Kütahya Yemekleri haricinde Kütahya yöresine ait yoğurt bakraçlar, eski porselen ve Çini yemek kapları, Frig dönemine ait yortanlar, Fincanlar, Kütahya mutfağına ait bakır kaplar ve bazı mutfak malzemeleri ilk etapta sergilenecek eserler arasında.

 

Önümüzdeki ay hizmete girecek olan müzenin ardından Kasım ayı içerisinde tamamlanacak olan  lavanta bahçemiz tam kapasite olarak önümüzdeki bahara açılmış olacak. Lavanta bahçemiz içersinde Frig koku merkezi, aromatik ve tıbbi bitkiler serası, çekim platosu, karavan park yeri ve bungolov'lar mevcut olacak. Kütahya turizmi ve tanıtımı için özel bir proje olacağına inanıyoruz. Yolu  Kütahya’dan geçen ziyaretçilerin çinisiyle, yöresel kokularıyla, doğasıyla, Kütahya şerbetleriyle, yemeğiyle, Kütahya kültürüne tanık olacağı bir projeyi şehrimize kazandırmaktan ötürü gururluyuz. Allah Mahcup etmesin" ifadelerini kullandı. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı