Haber Detayı
29 Mart 2021 - Pazartesi 18:36 Bu haber 5466 kez okundu
 
Sıtkı Nida OLÇAR Meclis Özel Kütahya Sergisi Değerlendirildi
GÜNCEL Haberi
Sıtkı Nida OLÇAR Meclis Özel Kütahya Sergisi Değerlendirildi

17 Mart itibariyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 101. Yılı, İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Kütahya Çinisinin de tanıtımı anlamında bir sergi düzenlendiğini ifade ederek sözlerine başlayan AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, “Kütahya Özel Koleksiyonu Sıtkı Nida Olçar” Sergisi, mecliste şeref salonunda sergilendi. Vefatının 10. Yılında UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi unvanına sahip Sıtkı Usta’yı da 10 eseri ile andık. Bu ülke gündeminde büyük bir ses getirdi.

İki hafta boyunca da sergi mecliste ziyaretçilere açıktı. İki hafta süresini özellikle söylüyorum; bu kadar uzun duran bir sergi şimdiye kadar ben görmedim. Meclis personeline de sordum, hakikaten şimdiye kadar şeref salonunda en uzun süreyle kalan sergi Nida Hanımın sergisi, tekrar kendisine teşekkür ediyoruz. Nida Olçar hanımefendi hem yurt içinde hem de yurt dışında yapmış olduğu sergilerle ülkemizi de başarıyla temsil etmiştir. Kütahya’mızı da, şehrimizi de başarıyla temsil ediyordu. Bu vesileyle bu temsil rolünün üzerine bir şey daha eklenmiş oldu. Mecliste de hem Kütahya’mızı hem çini sanatımızı hem çini sanatçılarımızı da en güzel şekilde temsil etti.

“KÜTAHYAMIZ BÜYÜK BİR TANITIM GERÇEKLEŞTİRDİ”

Biz Nida hanımla yaklaşık 9 ay kadar önce Meclis Başkanımızı ziyaret etmiştik. O ziyaret esnasında Sayın Meclis Başkanımız Mustafa Şentop’un da talepleriyle böyle bir sergi açılması gündeme geldi ve gerçekten 9 ay boyunca sergilenen eserleri gördüm, ziyaretçilerden edinmiş olduğum izleri de aktarmak istiyorum. Çok büyük bir emek harcanarak yapılmış ve bu emeğin neticesinde de böyle güzel bir sergi ortaya çıktı. Tabi öncelikle Sayın Meclis Başkanımız Mustafa Şentop’a bu anlamda teşekkür ediyoruz. Çünkü gerçekten himayelerinde gerçekleştirmiş olduğu bu sergiyle Kütahya’mız büyük bir tanıtım gerçekleştirdi. Nida Olçar Hanımefendiye de böyle üst düzey eserlerin sergilenmesi konusunda göstermiş olduğu emekten dolayı aynı zamanda teşekkür ediyorum.

“KÜTAHYA ARTIK ÇİNİ SANATIYLA BİRLİKTE ANILAN BİR ŞEHİR”

Çini sanatı sadece Kütahya’mızın değil ülkemizin en önemli kültürel miraslarından birisi. Kütahya olarak şehrimizle simgeleşmiş bu sanata ve sanatçılara sahip olduğumuz için iftihar ediyoruz. Tabi elimizdeki bu kıymet sadece iftihar etmekle yetinebileceğimiz bir değer değildir. Bizim buradaki temel hedefimiz bu mirası gelecek nesiller aktarmak için çeşitli çalışmalar yapmak ve bunun tanıtımını yapmak. Kütahya artık çini sanatıyla birlikte anılan bir şehir. Kütahya denince Türkiye’de çini akla geliyor. Dolayısıyla hem Kütahya’mızın tanıtımı için hem çini sanatımızın hem çini sanatçılarımızın tanıtımı için hem de bu kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılması için de üzerimizde büyük bir mesuliyetin olduğu kanaatindeyim. Bu mesuliyeti de yerine getirmek için canla başla çalışacağız, çalışmaya da devam edeceğiz.

“GÜZEL BİR BİRLİKTELİK TABLOSU OLUŞTURDUK”

Sergi çok yoğun bir ilgiyle karşılaştı. Kütahya Protokolü tam kadro oradaydı, bu bizi çok sevindi. Çok güzel bir birliktelik havası da verildi bu sergi vesilesiyle. Siz kıymetli basın mensupları da orada oldu. Bu konuda ki destekleriyle Sayın Valimize, Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza, AK Parti ve MHP İl Başkanlarımıza da teşekkür ediyorum. Dolayısıyla bu birliktelik havasını güzel bir şekilde mecliste yansıttık, sergi vesilesiyle güzel bir birliktelik tablosu oluşturduk. Benim için çok önemli konulardan birisiydi.

“YURDUN DÖRT BİR YANINDAN GELEN ZİYARETÇİ AKININA UĞRADI”

Sergi 2 hafta boyunca ülke gündeminde yer aldı. Bu olağanüstü güzellikteki sergi, yurdun dört bir yanından gelen ziyaretçi akınına uğradı. Hem ulusal çapta hem yerel çata basının da çok büyük ilgisini gördü. Ulusal medyada, özellikle köşe yazarları bu sergiyi çok derinlemesine inceleyerek kendi köşelerinde de yer verdiler. Bu da bizim için çok önemliydi. Benim için en güzel anekdotlardan birisi de, İstanbul Milletvekilimiz Serap Yaşar’ın meclis kürsüsünden yaptığı bir konuşmada, sergide sergilenen çift başlı Selçuklu Kartalı objesini, Kütahyalı Çini Sanatçımız Nida Olçar’ın eseri diyerek referans göstermesi olmuştur. Tüm bunlar serginin ne kadar büyük bir ses getirdiğinin de en önemli nişanesidir.

EYLÜL AYINDA MECLİS ÖZEL KÜTAHYA KOLEKSİYONUNUN SERGİLENMESİ TALİMATLANDIRILDI

Meclis Başkanımız Mustafa Şentop’ta Kütahya ile ilgili, Sıtkı Usta ile ilgili, Nida Hanımla ilgili ve Kütahya’mızın Çini sanatlılarıyla alakalı güzel bir konuşma yaptı. Özel olarak şahsıma Kütahya sergisini burada açmış olmaktan çok büyük mutluluk duydum, iyi ki bu sergiyi yapmışız ve Eylül ayında bu serginin aynısını İstanbul’da tekrar yapalım. Meclisin himayesinde daha geniş bir katılım ve daha ziyaretçilerin yoğun olacağı bir ortamda bu serginin tekrar yapılmasını istiyorum diye talimatlandırdılar ve şimdiden bu özel Kütahya koleksiyonu için tekrar hazırlıklara da başladık. İnşallah önümüzdeki günlerde meclisin Kütahya Çinisinin tanıtımıyla ilgili sergilerin açılacağı veya da çeşitli sanatçılarımızın tanıtımının yapılacağı bir alan olmasını Meclis Başkanımızdan istedik. O da bu konuyla ilgili olumlu yaklaşımlarını ifade ettiler. Bunu diğer çini sanatçılarımızla da, odalarımızla da görüşerek, çiniyle ilgilenen arkadaşlarımızla toplantı yaparak bunun detaylarını da inşallah burada paylaşacağız ve meclisimizde bu eserlerin de sergilenmesiyle ilgili çalışmaları önümüzdeki günlerde başlatacağız. Bunun da şimdiden müjdesini vereyim. Şehrimiz için çok olumlu olan bu sergide emeği geçenlere çok çok teşekkür ediyorum. Başta çok kıymetli Meclis Başkanımız Mustafa Şentop olmak üzere, gerçekten Kütahya’mızı en iyi şekilde sergide temsil eden Çini sanatçımız Nida Olçar, bu sergiye ilgi gösteren siz basın mensuplarına da şükranlarımı sunuyorum.” Diye konuştu.

NİDA OLÇAR: “SERGİ ÇOK FAZLA İLGİ GÖRDÜ, EYLÜL AYI İÇİN HAZIRLIKLARA YENİDEN BAŞLADIK”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini Sanatçısı Nida Olçar ise yaptığı açıklamada, “Meclis Başkanımız Mustafa Şentop’a ve Milletvekilimiz İshak Gazel Bey’e çok teşekkür ediyorum. Benim için de Kütahya’yı temsil etmek çok büyük bir onurdu. Sergi çok fazla ilgi gördü, 1000’in üzerinde tebrik telefonu aldım. En kıymetlileri de çok sayıda meslektaşım tarafından aranmak benim için çok özeldi. İnşallah bir sonraki projede de onlarla birlikte oluruz. Biz yaklaşık 20 kişilik ekiple, 6 firmayla 9 aylık bir çalışmayı, emeği sergiledik. Şimdi Eylül ayı içerisinde yine Meclis Özel Koleksiyonu Kütahya Sergisi için hazırlıklara başladık. Her şey için teşekkür ederim.” İfadelerine yer verdi.

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı