Haber Detayı
18 Ağustos 2019 - Pazar 15:30 Bu haber 9999 kez okundu
 
Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı
Türk Kurtuluş Savaşı Şehitlerine atfedilen ve temeli Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan "Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı" Altıntaş İlçemize bağlı Zafertepeçalköy'dedir.
GÜNCEL Haberi
Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı

Türk Kurtuluş Savaşı Şehitlerine atfedilen ve temeli Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan "Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı" Altıntaş İlçemize bağlı Zafertepeçalköy'dedir.

Altıntaş Belediye Başkanı Arif TEKE, Zafertepe Çalköy'de bulunan Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı ile ilgili bilgiler verdi.

Başkan Arif TEKE: "Bu anıtın temeli 30 Ağustos 1924 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Zafertepeçalköy'de atılmış ve 1927 yılında törenle ziyarete açılmıştır.

Atatürk; 31 Ağustos 1922 günü muharebe meydanını gezerken, şehitler arasında, düşman topçu mermisinin açmış olduğu çukura düşmüş bir sancaktar görür. Bu aziz şehit, toprağın üstünde katılaşmış kolu ile sancağı dimdik tutmaktadır. Manzaradan etkilenen Başkomutan, savaş sonrasında yapılacak anıt için bunun sembol alınmasını emreder.

Atatürk, 30 Ağustos 1924 günü Cumhurbaşkanı olarak Zafertepeçalköy'e gelerek anıtın temel atma törenine katılır, törende yaptığı konuşmada, bu anıtın taşıdığı anlam ve önemle ilgili olarak; "Hiç şüphe edilmemelidir ki, yeni Türk Devleti'nin, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli burada atıldı, ebedi hayatı burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları, bu semada uçuşan şehit ruhları, Devlet ve Cumhuriyetmizin ebedi muhafızları olacaktır. Burada temelini attığımız Şehit Asker Abidesi, işte o ruhları, o ruhlarla beraber gazi arkadaşlarını, fedakar ve Kahraman Türk Milletini temsil edecektir. Bu Abide; Türk Vatanına göz dikenlere, Türk'ün 30 Ağustos günündeki ateşini, süngüsünü, cesaretini, kudret ve iradesindeki şiddeti hatırlatacaktır." Bu şüheda ve gaza diyarını terk ederken, şehit askerimizi ve gazi arkadaşlarını hürmetle selamlayalım diyerek ayrılırlar..." ifadelerini kullandı. - DORUK Fatma Çakır

Kaynak: Editör: Fatma Çakır
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı