Haber Detayı
16 Kasım 2020 - Pazartesi 03:16 Bu haber 2588 kez okundu
 
Şehirlerin Markalaşması ve Gastronomi'de Kütahya da Konuşuldu
Şehirlerin Markalaşması ve Gastronomi üzerine söyleşinin yer aldığı Kanat T İngiltere'de Emel KOSİ ile Haftalık Ajanda'nın konukları, Türkiye Gastronomi ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Hürriyet Gazetesi Gastronomi yazarı Ramazan BAŞAN ve Proje Yönetim Uzmanı M. Fatih TURAN oldu. Programda Kütahya'nın markalaşması, gastronomide oluşabilecek yeri de konuşuldu.
GÜNCEL Haberi
Şehirlerin Markalaşması ve Gastronomi'de Kütahya da Konuşuldu

Şehirlerin Markalaşması ve Gastronomi üzerine söyleşinin yer aldığı Kanat T İngiltere'de Emel KOSİ ile Haftalık Ajanda'nın konukları, Türkiye Gastronomi ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Hürriyet Gazetesi Gastronomi yazarı Ramazan BAŞAN ve Proje Yönetim Uzmanı M. Fatih TURAN oldu. Programda Kütahya'nın markalaşması, gastronomide oluşabilecek yeri de konuşuldu.

Türkiye'de şehirlerin markalaşması ve dünya gastronomisi üzerine çok değerli bilgilerin ve tecrübelerin paylaşıldığı Emel KOSİ ile Haftalık Ajanda programında

Program moderatörü Emel KOSİ: "Türkiye'de çok yeni bir kavram olan Gastronomi'yi konuşacağız. Gastronominin, turizmin gelişmesinde doğrudan etkileri mevcut. Şehirlerin Markalaşması ve Gastronomi dünyası hakkında tüm bilinmeyenleri ve merak ettiklerinizi, çok değerli işin uzmanı 2 konuğum yorumlayacaklar. Proje Yönetim Uzmanı M. Fatih TURAN ile Türkiye Gastronomi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Hürriyet Bursa Gastronomi Yazarı Ramazan BAŞAN konuğumuz.  

Gastronomi Türkiye'de son 5 yılda neden bu kadar önem kazandı ve farkındalığı artıran etkenler neler olabilir? Hangi şehir gastronomide önemli bir yerde ve hangileri gastronomi alanında markalaşmak istiyor?" gibi soruların sorularak sohbet havasında gastronominin Dünya ve Türkiye'deki durumu masaya yatırıldı.

"Yerellik Önemli"

Proje Yönetim Uzmanı M. Fatih TURAN: "İller arası yöresel ürün furyası, rekabeti ve farkındalık çalışması başladı. Örnek şehirler ortaya çıktı. Yeni gündemler, yeni mekanlar, yeni tatlar, aidiyet yaratma isteğinden; yerelliğin önemli hale gelmesi; gastronomi ve yöresel ürünler furyasında sıçrama olmasını sağladı.

"Gaziantep Belediyesiyle, Gastronomi Çalışmalarımız Devam Ediyor"

Gaziantep Belediyesi'yle gastronomi alanında biz de çalıştık, farklı kurumların bilgi birikimlerine başvuruldu. Neler yapılabilir konusunda bir rapor sunduk, çalışmalarımız halen devam ediyor.

Türkiye'de Kapadokya, İzmir'de Alaçatı, Kastamonu parlayan yıldız, Şanlıurfa çok kritik; Kütahya biz üzerinde çalışıyoruz, birlikte bir program yapacağız.

"Unesco Yaratıcı Şehirler Ağında Gastronomi Alanında Tescillen 3 İl Var, Çoğaltılmalı"

Gastronomi diyorsak, agronomiden de bahsetmek gerek. Gastronominin şehirler üzerindeki markalaşma ve etkilerinden bahsedecek olursak; Antakya, Gaziantep, Afyonkarahisar Unesco Yaratıcı Şehirler Ağında gastronomi alanında tescillenmiştir. 3 şehrin artması lazım. Gastronomi şehirler haritası çıkarmak gerekir.

"Adıyaman Etsiz Çiğ Köftesi'nin Tescilini Yaptık"

2016 yılında Adıyaman Ticaret odası ile çiğ köfteyi tescilledim. Adıyaman Etsiz Çiğ Köftesi, Türk Patent Enstitüsü tarafından tescilli, coğrafi işaretli, menşeli, mahreçli Adıyaman yöresine ait bir üründür. Şehirlerin hikayeye ihtiyacı var" dedi.

"Şehirlerin Markalaşması İçin, Tüm Dinamiklerin Bir Araya Gelmesi Gerekiyor"

İnsan var olduğundan itibaren gastronominin varlığından bahseden Türkiye Gastronomi ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Hürriyet Gazetesi Gastronomi Yazarı Ramazan BAŞAN: "Şehirlerin markalaşması ve ürün pazarlar gibi, şehri ve ürünü de pazarlamak gerek. Şehrin markalaşması için tüm dinamiklerin bir araya gelmesi gerekiyor.

"Gastronomi Festivalinde, 1 Haftada 1 Milyon Ziyaretçiye Ulaşılıyor"

Hatay ve Gaziantep şehrin markalaşmasında önde gelen şehirlerdir. Gaziantep'te Gastronomi festivalleri yapılıyor, 1 haftada 1 milyon ziyaretçiye ulaşıyorlar; birçok şehrin yılda ulaştığı ziyaretçi sayısına ulaşmış oluyor.

Gastronomi turizmi diye bir gerçek var. Anadolu coğrafyasının binlerce yıllık geleneği var, kültürlerimiz var. Balıkesir'de yoğun çalışmalar başlatıldı. 5 yıl sonra Balıkesir'i gastronomi şehri olarak göreceksiniz.

"İstanbul'un En İyi Restoranlarında, Kütahya Göveci Yazacak"

Fatih Bey'le toplantıdaydık, Kütahya'da çalışmaları vardı, Kütahya'yı markalaştırmak istiyoruz dedi. Kütahya'yı nasıl bilirsiniz? Anadolu'nun küçük bir şehridir, ahşap topraktan yapılmış tencerede etleri koyduğunuzda ne oluyor, güveç oluyor. Kütahyalılar Göveç derler. Bir çalışma yapılarak, İstanbul'da Steakhouse'da 'Kütahya Göveci' yazacak marka bu olacak, etikette bu yazacak. İstanbul'da en iyi restoranlarda menüyü açacaksınız, bir çeşit olacak, dilden dile dolaşacak.

"Simav Domatesinin, Tadı Başkadır"

Domates diyoruz, Simav domatesi yediniz mi hiç? Bursa'da domateslerin bazılarında yazar Simav Domatesi diye; bunun meraklısı özellikle alır. Yetiştirilirken sıcak suyun toprağa verdiği minerallerle tadı farklıdır. Kıpkırmızıdır, tadı bambaşkadır. Fatih Bey'in bahsettiği gibi ürünlerimize, şehirlerimize, markalarımıza bir hikaye yazmamız gerekir" dedi.

 

"Evrim Varsa, Devrim De Vardır"

Uzman TURAN: "Simav domatesi yemek istiyorsan, Kütahya'nın Jeotermal Turizminden faydalan, kaplıcaları, sıcak suyundan yararlan deniyor aynı zamanda. Gastronomi hikaye işi, bir kaç başlıkla neden oraya gitmemiz gerektiğini anlatımla sunmalıyız.

Turizm Master Stratejilerine de bakıyoruz, Kütahya'da üniversiteydik, yakın zamanda orada da çalışmalarımız olacak. Evrim var, evrim varsa devrim de olacaktır. Pazarlama stratejisinin, ürün stratejisinin, kadın üretim kooperatiflerinin artması gerekiyor. Tedarik zinciri oluşturulamıyorsa, yapılanlar beyhude çaba olur. Ürün gamını nitelikli hale getirmeliyiz" dedi. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı