Haber Detayı
23 Kasım 2018 - Cuma 15:40 Bu haber 8660 kez okundu
 
Rektör KAVUNCU: Yoncalı'nın Termal Sağlık Turizminde Cumhurbaşkanlığı Yatırım Planına Alınması İçin Arazi Sorununun Çözülmesi Gerekiyor
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU, basın mensupları ile bir araya gelerek, çalışmaları hakkında bilgi verdi.
SAĞLIK Haberi
Rektör KAVUNCU: Yoncalı'nın Termal Sağlık Turizminde Cumhurbaşkanlığı Yatırım Planına Alınması İçin Arazi Sorununun Çözülmesi Gerekiyor

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU, basın mensupları ile bir araya gelerek, Germiyan Kampüsü kullanılan alan dışındaki alanın KSBÜ'ye devrolacağını ve Tavşanlı Yolundaki Fizik Tedavi Hastanesi ve ilerisi uydu kampüs olacağı, 2019 yılının Projelendirme, 2020'nin ise Yatırım yılı olacağını; 2019 bütçesinin 42 Milyon TL olduğunu; Yoncalı Termal Şehir projesinin olduğu; Kütahya'nın Termal Sağlık Turizm Hareketliliğinde Yer Almasını İstediklerini; Yoncalı'nın Termal Sağlık Turizminde Cumhurbaşkanlığı yatırım planına alınması için öncelikle arazi sorununu çözmesi gerektiğini; adli bilimler lisans programının açılacağını anlattı.

KAVUNCU: "DPÜ ile bir senato kararı alarak Germiyan Kampüsü’ndeki şu anda kullanmış oldukları Yüksekokul dışındaki alanların hemen devrine ve Tavşanlı yolundaki Evliya Çelebi Yerleşkesinden de Fizik tedavi hastanesinin olduğu kesimden itibaren kendilerine ait olan kısmın da devrine ve orada da uydu kampüsü yapmamıza izin veren, onaylarının olduğunu belirten bir senato kararı aldılar."

Rektör Prof. Dr. Vural KAVUNCU: “Üniversitemizin yasal kuruluşu üzerinden altı ay geçti. İdari yapı olarak da bizim rektörlük görevini devralmamızla da üçüncü aya doğru yaklaşmaya başladık.

Yeni kurulan üniversiteler içerisinde bu kapsamda kadroya çıkabilen tek üniversite, KSBÜ oldu. 62 kadro ilanına 93 tane öğretim üyesi başvurdu, bu tarihsel bir rekordur. Üniversitemizin bilim, araştırma, eğitimleri olduğu kadar vatandaşa  dönük yüzüyle de yürütülen sağlık hizmetleriyle ilgili önemli bir rahatlama getirecek. Bize başvuran Hocalarımızın içerisinde alanında yetkin, yeniliklere açık, birtakım yeni teknolojileri üreten, burada henüz yapılamayan yeni ameliyatlar yapan, bazı tedavileri yürüten, bazı üniteleri açma durumunda olan öğretim elemanları var.

DPÜ ile bir senato kararı alarak Germiyan Kampüsü’ndeki şu anda kullanmış oldukları Yüksekokul dışındaki alanların hemen devrine ve Tavşanlı yolundaki Evliya Çelebi Yerleşkesinden de Fizik tedavi hastanesinin olduğu kesimden itibaren kendilerine ait olan kısmın da devrine ve orada da uydu kampüsü yapmamıza izin veren, onaylarının olduğunu belirten bir senato kararı aldılar.

2019 yılı bizim için projelendirme yılı olacak. Hedefimiz 2020 yılında uygun bütçe ile birlikte yapımının bir yerinden başlanması. Kampüs içerisinde sağlık alanlarının da olmasını planlıyoruz. En önemli ihtiyaç diş hekimliğinin fakülte, eğitim binası ve uygulama hastanesidir. Bununla ilişkili konuda önceliğimiz var.

Kütahya’nın şu anda şehir hastanesi projesi var. Sağlık Bakanlığı, Devletimiz, bütün enerjisini bu yeni hastanenin tamamlanması üzerine planladı. Şu an kullanılan mevcut hastaneyi Kadın Doğum ve Çocuk üzerine yapılandırması planlanıyor. Daha sonraki yıllarda ben Kütahya için yine daha misyonlu, daha spesifik sağlık tesislerinin burası için uygun olabileceği kanaatini taşıyorum. Bunlardan bir tanesi travma, yaşlı bakımı, yoğun bakımda yoğunlaşmış bir hastane özelliği; bu bizim orta vadedeki hedeflerimiz arasında yer alıyor. İlk hedef içerisinde şehir hastaneleri yer alıyor. Şu anda fiziksel kısıtlar nedeniyle bazı sorunlar yaşıyoruz. Üniversite olarak çok önemli paydaşız ve kendimizi sorumlu hissediyoruz.

2 ay içerisinde yaklaşık 10’a yakın bilimsel aktivite gerçekleşti ve 2'de çalıştay gerçekleştirdik. Bizim hedeflerimizden bir tanesi termal sağlık turizmi. Bunun için hiçbir kurumun, hiçbir otoritenin tek başına yürütebileceği bir hadise değil. Bunun için öncelikle kentin bu heyecanı paylaşması, mülki idaresiyle yerel yönetimleriyle STK’ları ile, Ticaret erbabıyla ve vatandaşıyla hep birlikte hareket edilirse yol alınabilecek bir hadise. Biz Üniversite olarak yol gösterici, rehber, yol haritası çizme açısından kendimize vazife bildik. Devlet tarafından sağlanacak imkanları da ortaya çıkardık. Bunun akabinde bölgesel toplantılara geçtik ve Yoncalı çalıştayı olarak yaptık. Bunları genişleteceğiz.

Biliyorsunuz, Yoncalıda Hastanemizi hazır hale getiriyoruz. Fizik Tedavi Hastanesinin Yoncalı'da olması büyük avantaj. Termal Turizm kısa sürelerde konaklamak olurken; bizim hedefimiz olan Termal Sağlık Turizminde ise tedavi sürecinin olduğu, uzun konaklamaları ve tedavileri barındırıyor.

Amacımız; özel sektörün işin içinde olduğu, sağlık ekosistemi oluşturmak, hastanede tedavi olabilecek ya da sadece otelde kalıp orada daha hastane donanımlı ihtiyaç göstermeyen tedaviler görecek hastalar olabilir. Hepsine yönelik çalışmalarımız var. Bunun için Yoncalı’da en önemli konu, yatırımcıya arazi sağlanabilmesi gösterilebilmesidir. Yatırımcı büyük bir otel yapacağım dese ve 50-100 dönüm yer istese bugün çıkarıp önüne koyamıyoruz. Yerelden muhtar ve vatandaşlarımızla da görüşmeler yapıyoruz. Vatandaşlarımızın konuyu daha geniş perspektiften alıp, kendilerini gelecek çıkarlarını ön plana almaları, bugüne ait küçük çıkar yerine gelecekteki büyüklüğü görmeleri çok önemli. Burada karşılaştığımız en büyük sorun arsa spekülasyonları.

Ülkemizin Cumhurbaşkanlığının yeni yatırım planları var. Bu planları içerisinde Türkiye’de 3 tane kaplıca bölgesinde termal sağlık turizmini canlandırmak için jeotermal dağıtım, imar çalışmalarını yapmak üzere bir kaynak ayrılıyor. Aralık ayında da bunlar beli olacak ama hangi iller? Neye göre belirleniyor? Hazırlığına, mevcut durumuna göre belirleniyor. Bunlardan bir tanesi de Devlete sunabileceğimiz bir arazi alanının olmasıdır. Şu anda biz henüz Yoncalı’da söylediğim nedenlerden dolayı bu alanı çıkartabilmiş değiliz.

Bu büyük fırsatlar, devlet tarafından devlet gücüyle bir imarın, jeotermal dağıtımın, alt yapının yatırım planına alınabilmesi kadar verilecek avans, imkan yok. Buna talip olmamız gerekiyor. Termal şehir projesinin çok önceleri yaptığımız ama sanal bir ortamda kaldı gibi. Bunun şu anda vatandaş tarafından kamuoyu tarafından iyi algılanabilmesi gerekiyor. Bizim buna geç kalmamamız gerekiyor. Üniversite olarak farkındalık oluşturma çabası içerisinde çırpınıyoruz.

Atılması gereken adımlarda arsa birleştirilmesi, vatandaşların bu noktadaki bir katkısı ve işbirliği bizim için birinci plana gelmiş durumda.

Termal turizm ve termal sağlık turizmi farklı konulardır. Biz termal turizm açısından yeterli tesislere sahip olamadık ama termal turizm genellikle birkaç günlük bir dinlenme ve belirli amaçla yapılan turizm hareketidir.

Termal sağlık turizmi ise tedavinin girdiği, katma değeri daha yüksek, daha uzun süreli bir turizm hareketidir. Türkiye’de termal sağlıkta henüz istenilen hareketlilik hiçbir yerde sağlanmış değil. Kütahya için kulvarımız termal sağlık turizmi hareketliliğine sahip olmak ve bunu için hareket etmektir.

Bir diğer projemiz ise, teknolojik alt yapıya sağlık üniversitesi olarak katkımız; ilk olarak teknoloji ofisimizi, transfer ofisimizi kurma aşamasına geldik. Öğretim üyelerimizin, bilim insanlarımızın kafalarındaki düşüncelerini yaptığı çalışmaların sonuçlarını patentleme, ürüne dönüştürme, hizmet veya ürün anlamına dönüştürerek pazara verebilecek duruma gelmesidir.

Tıp teknolojisinde 80 dışa bağımlı durumdayız. Biz artık sağlıkta sadece tüketici değil üretici olma aşamasında gelmemiz gerekiyor. Kendi üniversitemizde elimizdeki imkanlarla bir yerden başlamak istiyoruz.

Doğa ve Mühendislik Bilimleri Fakültesini aktif hale getiriyoruz; yapılanması için gerekli olan Dekanlık oluşturuldu, kendimi vekalet olarak görevlendirdim, daha sonra devredeceğiz. Alanın dallarını oluşturuyoruz. Hedeflerimizden bir tanesi de Mühendislik Bilimlerinin altında Adli Bilimlerle ilgili lisans programı açmak.  Türkiye'de çok ciddi ihtiyaç var. Özellikle Kriminoloji, suç tetkikleri, bunu inceleyen kişiler, izlediği yöntemler; kimya, genetik, patolojik, mühendislik mineroloji incelemeleri var.

Kentimize Otopsi merkezi kazandırmak  için istemde bulunduk.

DPÜ içerisinde bulunan İleri Teknoloji Merkezi, ortak kullanım protokolümüzle bizim üniversitemize de açık olacak. Türkiye'deki en iyi laboratuarlardan bir tanesi.

Yani bölgedeki tüm Kriminolojik tetkik ve uygulamalar, bunun içerisinde uyuşturucu maddelerin tespitleri, analizleri de dahil olmak üzere yapılabilmesi; bunları yapacak elemanların burada yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bunlar ana belirginleşen planlamalarımız.” Dedi. - DORUK

Kaynak: Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı