Haber Detayı
28 Ağustos 2020 - Cuma 15:32 Bu haber 6148 kez okundu
 
Rektör KAVUNCU: Vatandaşlarımız Yeterli Hassasiyeti Göstermiyor
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU, olağanüstü durumda olduğumuzu vurgulayarak, vatandaşların virüs konusunda yeterince hassasiyet göstermediklerini belirterek kritik bir uyarıda bulundu.
SAĞLIK Haberi
Rektör KAVUNCU: Vatandaşlarımız Yeterli Hassasiyeti Göstermiyor

REKTÖR KAVUNCU, KRİTİK UYARIDA BULUNDU

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU, olağanüstü durumda olduğumuzu vurgulayarak, vatandaşların virüs konusunda yeterince hassasiyet göstermediklerini belirterek kritik bir uyarıda bulundu; " Kütahya’da Sağlık Sistemi üzerinde ki pandemi yükü artmış durumda. Bu hızla artmaya devam eder, üzerine de beklenen sonbahar gripleri eklenirse daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Önlemler konusunda hassasiyet gösterelim" dedi.

KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU, pandemi sürecinin başlangıcından itibaren Kovid- 19 ile ilgili farkındalık oluşturmak için sosyal medya üzerinden paylaşımlar yaptığını ifade etti.

Rektör KAVUNCU: “Sağlıkçılarımızın aldığı riskleri bir göz önüne alın. Bu arkadaşlarımızın bir kısmı ailelerinden uzak kalmayı yeğliyorlar. Çünkü bu riski ailelerine taşımak istemiyorlar. Mesai kavramları artık neredeyse yok. İnsanüstü gayretle çalışıyorlar. Bu risklerini sonuçlarını biz görüyoruz. Yani sağlıklarından, zamanlarından, canlarından feda da bulunuyorlar. Gün geçmiyor ki bir sağlıkçımızdan üzücü bir haber almıyor olalım. Lütfen kurallara uyalım.

“TOPLU TÖRENLER ERTELENSİN”

Toplumun bu konuda duyarlılığı az. Yeterli hassasiyeti gösterilmiyor maalesef. 10 kişi yan yana durup sohbet ediyorsa, bunları nasıl açıklayacağız? Bunlar vazgeçilebilir. Bir vatandaş olarak demiyoruz ki insan evlenmesin, sünnet yapmasın. Bunların hepsini yapabilir. Sadece erteleyin lütfen. Bugün olağanüstü bir durumdayız. Sağlıkçıların emeğini hsinler. Sağlık sisteminin üzerine binen yükü de hsinler. Bakın tüm dünyada 24 milyona yaklaşan hasta, 1 milyona yaklaşan vefat sayısı var. Ülkemiz bundan etkileniyor. Her gün Sağlık Bakanımız açıklıyor. Kendimizi izliyoruz. Şu an yeni bir pikle karşı karşıyayız. Öncelikle Kurban Bayramı sonrası artan yeni bir yük var. Halkımızdan toplu törenleri ertelemelerini rica ediyoruz. Her geçen gün bir arkadaşımızın bu hastalığa muzdarip olduğunu gözlemliyoruz.

Bu hastalığın net bir tedavisi yok. İlaçlar hastalığın sadece belirli bir yönünü, belirli bir sürecini, belirli bir aktivasyonunu önleyebilecek ve kişinin bağışıklık sistemine yardımcı olacak ölçüde ilaçlar.

“VİRÜS ORGANLARA ZARAR VEREBİLİYOR”

Gençler pandemi konusunda rahat davranıyor. Gençsiniz. Hastalığı geçirdiniz. Eski halinize tam döneceğinize dair bir kanıt var mı? Virüsü yenebiliyorsunuz ama organlar ne durumda? Virüs organlara zarar verebiliyor. Yapılan bilimsel çalışmalar doğrultusunda virüsün örneğin kalbe hasar verdiği belirtiliyor. Kalp hücrelerini bozabiliyor. Kalp kırıyor bu hastalık. Hem manevi yönden hem fiziksel olarak kırıyor. Bu hastalık hangi sevdiğimizi bizde ayıracak. Hangi sıkıntıya sokacak. Bundan haberdar değiliz. O yüzden sokakta keyfi 10 veya 5 kişi sohbet yapmak doğru değil. Ülkeye, millete, sevdiklerimize ve kendimize zararlı. Farkında olmamız gerekiyor.

 “KÜTAHYA’DA HASTA YÜKÜ 2 KATINA ÇIKTI”

Biz Kütahya’da şu an hasta yükünü karşılıyoruz. Bu hasta yükü şu an iki katına çıktı yine karşılıyoruz. Peki 4 katına çıkınca? Peki 6 katına, 8 katına çıktığında ne yapacağız? Onun için bunu önlemek elimizde. Korunaklı olursak, tedbir alırsak en hastalıklı olan yerde dahi kendimizi koruma imkanına sahibiz. Ama eğer kendimizi korumaz, kurallara uymaz isek, en rahat dediğimiz açık havada bile bu hastalığı alma riskimiz var. Bunu da ülkemize getireceği, etrafımıza getireceği yükün farkında olmamız lazım.” Dedi. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı