Haber Detayı
12 Ağustos 2022 - Cuma 12:28 Bu haber 1207 kez okundu
 
ÖNSAY: Doğalgaz'ın Yüzde 75'ini Devlet Karşılıyor
GÜNCEL Haberi
ÖNSAY:  Doğalgaz'ın Yüzde 75'ini Devlet Karşılıyor

Cumhurbaşkanımız Tayyip ERDOĞAN sayesinde şehrimize getirilen doğalgazdan para kazanan bu firma doğalgazı Tayyip ERDOĞAN aleyhine kullanıyor diyen AK Parti İl Başkanı Mustafa ÖNSAY: " Bu şekilde devam ederse, onun ne olduğunu ne yapmak istediğini aslında oraya çağırdığı, getirip miting yaptırdığı vekilin zihniyetini, nasıl hizmet ettiğini bu Kütahya toplumuna ben göstereceğim. Bunu kendisine söyledim buna hakkı yoktur" dedi.

İl Başkanı ÖNSAY:  “Şu anda 34.000 tane kartlı sayacımız var ve Türkiye genelinde kartlı sayaç uygulaması sadece bizde ve Ankara Polatlı da var. Bu bizim en büyük problemimiz. İnsanlarımız normal sayaca geçmeyi istemiyor. Fakat baştan bir hata yapılıp bu 2 tip sayaç ortaya konmuş. Normalde böyle bir sayacın olmaması gerekiyor. Niye çünkü doğalgaz depolanan bir şey değil. Mesela diyelim ki arabanıza gaz aldınız veya işte petrol aldınız bunu siz de depolayabiliyorsunuz, deponuzda duruyor. Fakat gaz böyle bir şey değil. Buradaki firmada kendi borusundan bu gaz girdiği dakikadaki fiyatla ödüyor. O yüzden insanımıza bunu ileride belli olmayacak bir fiyata dahil satış yapması aslında mantıken yasak veya aykırı bir şeydir. Fakat bu böyle bir yol açılmış, o yüzden bize kartlı olmuş. Şu anda yapılmak istenen de şu; diyorlar ki kartlı sayaçlarınızı normal sayaçla değiştirin. Fakat bunun için de vatandaştan depozito parası isteniyor, insanlar bunu sayaç parası olarak görüyor bu yanlış. İnsanlardan istenen 650 lira depozit. Yani herhangi bir ay borcunu ödemezse oradan kesilmek üzere içeride bırakan para. Vatandaşımız da bunu sayaç parası zannediyor. Bu sayacı alırken zaten para ödedim, şimdi benden ikinci para istiyorlar diye kızıyor. Yani bu noktada bir anlatma problemimiz var. İkinci meselemiz de firma hakikaten iyi niyetli davranmadı. Yani 2008 yılından bu yana Tayyip Erdoğan tarafından bu şehre getirilmiş olan doğalgazı 2020 yılından itibaren Tayyip Erdoğan’ın aleyhine kullanan bir firma haline geldi ve bugün toplumdaki insanlar AK Parti’ye dolayısıyla Tayyip Erdoğan’a doğalgazdan dolayı kızmakta. Bunu sağlayan, bunu bu hale getiren Türkiye’nin her yanında insanlar dua ederken, burada meseleyi şikâyet konusu haline getiren Çinigaz firmasıdır. Ben bunu kendilerine Vali Bey'in de olduğu ortamda Belediye Başkanımız olduğu ortamda ilettim. Yani meselenin problemin özü kendileridir. Kışın insanları karın altında, başka bir ödeme noktası açtığında, param gidecek diye tek bir ödeme noktasına yönlendiren. Onların kar altında, soğukta, donda 60 yaşında 70 yaşında ananelerimizi, babaannelerimizi, dedelerimizi bekleten bu şirketin zihniyetidir. O günkü konuşmada olduğu gibi kendisine söylendiği gibi aynı şekilde okullardan aynı şekilde az önce söylediğimiz gibi para isteyerek kışın ortasında doğalgaz bağlamama noktasına giden; sonrasında valiliğin araya girmesiyle bu okullara doğalgaz verilebilen ve sonra işte bu toplantıdan sonra bu paraları geri ödeyen bir firma.

"Miting Yaptırdığı Vekilin Zihniyetini Göstereceğim"

Yani kendisini mutlaka gözden geçirmesi gerekiyor. İnsanlara bu zulmü yapmaması gerekiyor. Kendilerine de söyledim bugüne kadar insanlar, bizim davranışımızı AK Parti İl Başkanlığı olarak, Vekillerimiz olarak iyi niyetle bakışından dolayı mesele bizim üzerimize gözüküyor ama bu şekilde devam ederse, onun ne olduğunu ne yapmak istediğini aslında oraya çağırdığı, getirip miting yaptırdığı vekilin zihniyetini, nasıl hizmet ettiğini bu Kütahya toplumuna ben göstereceğim. Bunu kendisine söyledim buna hakkı yoktur. Hem Tayyip Erdoğan’ın getirdiği doğalgazdan ötürü para kazanacaksın; hem o hizmeti öyle bir vereceksin ki insanları onun aleyhine kışkırtacaksın.  Bu Allah tarafından da reva görülmez Kütahya halkı da bunu reva görmeyecektir.

"Topluma Hizmet Etmesini Bekliyoruz"

Kütahya halkı bilmediği için bu konuda bize yüklenmektedir. Yoksa pek çok yerde bugün doğalgaz 100 liraysa siz 25 lira ödüyorsunuz. Bunu sağlayan AK Parti iktidarı. Dörtte biri ödeniyor bugün. Bunun yüzde 75’ini devlet karşılıyor. Suspanse ediliyor bu. İnsanlara hizmet vermek için yapılan iş ama buna rağmen biz toplum nazarında doğalgazı çözemeyen bir iktidar olarak gösteriliyoruz. Kimin yüzünden Çinigaz firması yüzünden. Burada bizim de dahlimiz yok, bundan para kazanan biz değiliz. Burada biz de aynı şekilde tüketici konumdayız ama meseleyi bize ittiren, bizi ortaya koyan, kendisini saklayan bir zihniyetle iş yapıyor. Bunu değiştirmesini toplumumuza hizmet etmesini bekliyoruz.

Bizim kendisiyle, şahsıyla, firmaya hiçbir problemimiz yok; diğer firmalarla olmadığı gibi. Biz memleketimize hizmet bekliyoruz. Bu hizmeti kimin yaptığı, hangi zihniyette olduğu, hangi partiden olduğu, hangi mezhepten olduğu bizi bağlamaz. Biz insanların hepsine eşit bakıyoruz. Firmalarda eşit bakıyoruz. Fakat eşit bakmadığımız tek mesela şu: insana hizmet etmeyen, insanına zulmetmeye kalkan her firmaya karşı kim olursa olsun, hangi yurttan olursa olsun, hangi dinden olursa olsun, hangi mezhepten olursa olsun, babamızın oğlu olsa da bizim ona boynumuzu eğme imkânımız yok “ dedi. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı