Haber Detayı
07 Ekim 2020 - Çarşamba 13:13 Bu haber 3345 kez okundu
 
Olgunlaşma Enstitüsü'nde Hem Üretim, Hem Eğitim
Germiyan Sokak Ispartalılar Konağında faaliyet gösteren Olgunlaştırma Enstitüsünde değişik branşlarda çalışmalar yapılarak hem eğitim, hem üretim gerçekleştiriliyor. DORUK Gazetesi olarak, Olgunlaşma Enstitüsünü ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgiler aldık.
GÜNCEL Haberi
Olgunlaşma Enstitüsü'nde Hem Üretim, Hem Eğitim

Germiyan Sokakta faaliyete başlayan Kütahya Olgunlaştırma Enstitüsü değişik branşlarla çalışmalarını başlattı. Alanlarında uzman olan usta öğreticilerin koordineli çalışmaları ile ve iyi bir yönetimle kısa zamanda temayüz eden Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü’nün hem Kütahya’da hem de ülkemiz genelinde hak ettiği yeri alacağını kesin gözüyle bakılıyor. Milli Eğitim Bakanlığınca Kütahya merkez Pirler mahallesinde bulunan Seyhan konağında 03.06.2016 tarih ve 6153716 sayılı bakanlık onayıyla Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyete geçen “KÜTAHYA OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ” bu alanda eğitim veren 16.İl olarak yer aldı. Faaliyetlerine 4 ana unsurdan oluşan işleyişlerine, araştırma, eğitim –öğretim, tasarım, tanıtma-pazarlama alanlarında devam etmektedir.

Olgunlaşma Enstitüsü’nün Osmanlı ve Germiyan kültürünü ön planda tutarak yaptıkları çalışmalar; Konaklar, camiler, türbeler, hamamlar, özel giysiler, gelenekler, inançlara sahip çıkmaları miras aldığı kadim kültürü arşivleyerek koruyan ve geliştirerek geleceğe taşıyan eğitim kurumu olmak istediklerinin en büyük göstergesidir. Sahip oldukları bu vizyon şehrimiz için oldukça önemlidir çünkü şehrin sahip olduğu köklü kültür günümüze kadar gelmekle beraber koruma altına alınmadığı ve belgelenmediği takdirde yakın gelecekte kaybolma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Kütahya'nın öne çıkan özelliklerinden biri de sanat zenginliğidir. Başta çini olmak üzere, dokumacılık, urgancılık, keçecilik yaşamakta olan sanatlardan sadece bir kaçıdır.

Ziyaret ettiğimiz Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü’nde yoğun çalışmaları yerinde izlerken yetkililerden aldığımız bilgiler itibariyle bu kurumun önemsenmesi ve desteklenmesi halinde Kütahya’mızda çok yararlı bir eğitim kurumu halini alacaktır. Kurum, Geleneksel Türk Giyim ve el Sanatlarına yönelik çalışmalar yapan, ekip çalışmalarına önem veren, sektöre nitelikli eleman yetiştiren, projeler kapsamında ev hanımlarının istihdamına yönelik kurslar düzenleyen önemli kurumlarımızdan biridir. Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü’nün: Mevcut fiziki yapının etkili ve verimli olarak kullanılamaması, bazı atölyelerin teknolojik donanımlarının eksik olması, bazı bölümlerde öğrenci veya kursiyer kayıt sayısının az olması, kurum yeni olduğu için bölüm arşivlerinin bulunmaması, teknik eleman eksikliği, okul aracının olmaması (fuar, sergi ve organizasyonlarda taşıma ve ulaşım amaçlı), sektör ve diğer eğitim kurumlarıyla iletişim eksikliği, araştırma, tanıtım ve pazarlamanın istenen seviyede olmaması gibi eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir. Eksikliklerin giderilmesiyle birlikte üretim ve pazarlama konularında elde edilecek gelişmeler yeni iş alanlarının ve dolayısıyla istihdamın artmasının yanı sıra tarihi kültürel ve geleneksel değerlerimizin günümüzde yaşatılarak yarınlara ulaşmasına vasıta olacaktır.

Günde 2000 Maske Üretildi

Ziyaretimizde aldığımız bilgilere göre pandemi sürecine girildiğinde diğer alanlardaki çalışmalara ara verip seri maske üretimine geçilerek günde 2000 maske üretimi ve tek kullanımlık tulum üretilerek sürece sağlık malzemeleri olarak destek sağlanmıştır. Maske üretimi hakkında bilgi veren Enstitü Müdürü Elif TELLİ, "Ülkemize ve sağlık çalışanlarımıza destek olmak ve fırsatçıların önüne geçebilmek için devletimiz adına çorbada tuzumuz bulunsun diyerek İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün de desteğiyle üretime başladık. 11 usta öğreticimizle, haftanın 5 günü maske üretimi için çalışacağız" dedi.

El Sanatları Teknolojisi Üretim Atölyelerinde; Cici Kızlar gibi minyatür ürünler, Kahraman bebekler, Nakış Üretim Atölyelerinde; iğne oyası, bohça işlemeleri, Giyim Üretim Atölyelerinde ise; eski geleneksel kıyafetlerin güncellenerek günümüzde kullanılabilecek kıyafetler haline dönüştürülmesi, Kütahya Çiniciler Odası ile koordineli olarak faaliyet gösteren Çini Üretim Atölyesinde: boyama, şekil verme, Kuyumculuk Teknolojisi Üretim Atölyesi, Yiyecek İçecek Hizmetleri Üretim Atölyesinde; Kütahya’mızın yöresel yemeklerini yapmaları gibi alanlarında faaliyet gösteren atölyelerimiz de usta öğreticilerimiz tarafından bir yandan üretim yapılırken bir yandan da eğitim öğretim gerçekleştirilmektedir. Bunların yanı sıra Olgunlaştırma Enstitüleri tarafından Osmanlı Hanedan türbelerinin yenilenmesi çalışmalarının başlatıldığı proje ile İstanbul’da bulunan 23 türbedeki 158 puşidenin yenilenmesi için Proje kapsamında, İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nün koordinasyonunda Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İzmir, İstanbul, Kayseri, Kütahya, Samsun ve Trabzon Olgunlaşma Enstitüleri tarafından puşide üretimine ilişkin işlemler gerçekleştirildi.

Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü, Kurucu Müdür Hatice GÖREN, Müdür Yardımcıları Nermin YILMAZ ve Ayşe GÜL tarafından hazırlanan valilik projesi  ile 03 Haziran 2016 yılında açılışı onaylanan 16. olgunlaşma enstitüsüdür. Yeni açılan enstitüler arasında kurucu müdürünün ve müdür yardımcılarının hazırladığı proje ile açılan tek enstitü olma özelliğine sahiptir. Enstitü, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nin tahsis ettiği Seyhan Konağı'nda hizmete girmiştir. Bu bina 25.03.2019 tarihinde enstitü teşhir binasına dönüştürülmüştür. Enstitü,  İl Özel İdaresi tarafından tadilatı gerçekleştirilen ve  kuruma tahsis edilen Ispartalılar Konağı'nda eğitim öğretime devam etmektedir. DORUK gazetesi olarak bu enstitümüzün kesinlikle ilgili birimler tarafından desteklenmesi gerektiğini ifade ederken okul yönetimine ve usta öğreticilere başarılar diliyoruz. Doruk/Nida 

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Nida Kocaman
Yorumlar
Haber Yazılımı