Haber Detayı
17 Eylül 2021 - Cuma 23:05 Bu haber 1415 kez okundu
 
Okul Arazileri Ranta Açılmamalıdır
Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Teşkilatı okullarda ve eğitimdeki aksaklıkları, yaşanabilecek sıkıntıları, iyi şartlara sahip olmak için yapılması gerekenleri açıkladı.
EĞİTİM Haberi
Okul Arazileri Ranta Açılmamalıdır

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Teşkilatı okullarda ve eğitimdeki aksaklıkları, yaşanabilecek sıkıntıları, iyi şartlara sahip olmak için yapılması gerekenleri açıkladı.

CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha AKSAZ ŞAHBAZ: "29 eğitim kurumunun öğrencileri, başka okullarda eğitime zorlanmıştır. Okullar bir an önce eğitime dahil edilmeli, okul arazileri ranta açılmamalıdır. Okullarda güvenlik ve temizlik sıkıntısı var. Okulların kapatılması, ülkemizin geleceğinin kaybedilmesidir" dedi.

"29 Eğitim Kurumunun Öğrencileri, Başka Okullarda Eğitime Zorlanmıştır"

Yıkılan okulların yerleri ranta açılmamalıdır diyen CHP İl Başkanı Dr. Zeliha AKSAZ ŞAHBAZ: "Okullar büyük sorunlarla açılmıştır. Pandeminin büyük bir ağırlıkla hissedildiği her gün yeni vakalarla eğitimin aksadığı bu günlerde tek amacımız okulların açık kalmasıdır. Bir yıl önce de ifade ettiğimiz gibi plansız bir şekilde Pandemi süreci göz önüne alınmadan büyük çoğunluğu merkezde olmak üzere 29 okul ve eğitim kurumu deprem yönetmeliğine aykırı olduğu gerekçesiyle yıkılmıştır.  Üç yıl içerisinde yenilenmesi öngörülen bu okullar henüz yapılmamış, okulların öğrencileri başka okullarda eğitime zorlanmıştır. 

 

Yıkılan bu okullar içinde Gediz depremini ayakta atlatmış bulunan Endüstri Meslek Lisesi ve Kütahya Lisesi gibi pek çok değerli insanımızı yetiştirmiş okullarımız da vardır.

Bu süreçte yıkılan okullar parçalanmış, öğrenciler merkezden uzak diğer okullara gönderilerek mağdur edilmiştir. Pandemi döneminde okullar çok yoğun mevcutlarla ikili eğitime zorlanmıştır. Yüzlerce öğrencimiz yoğun bir şekilde binalarda eğitim görmek zorunda kalmaktadır. İkili eğitim sabah 7:30'da başlamakta akşam 19'a dek sürmektedir Sınıf mevcutları 35 - 40 kişiye ulaşan ve daha üst seviyelere çıkan okullarımız mevcuttur.

"Okullarda Güvenlik ve Temizlik Sıkıntısı Var"

Bu nasıl bir Pandemi yönetimidir? Nasıl bir eğitim planlamasıdır?

Okullarda personel eksiğini giderme yöntemi olarak uygulanan Toplum Yararına Program (TYP) ile hizmetli ve güvenlik görevlileri henüz başlatılmamıştır.  Okullarımızda çok büyük personel, güvenlik ve temizlik sıkıntısı mevcuttur.

"Okulların Kapatılması, Ülkemizin Geleceğinin Kaybedilmesidir"

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi tek amacımız okulların açık olması ve örgün eğitimin sağlıklı bir şekilde devam etmesidir. Okulların kapatılması ile kaybeden çocuklarımız olmaktadır, ülkemiz geleceğini kaybetmektedir. Bu anlamda tüm öğretmenlerimiz, eğitim emekçilerimiz ve öğrencilerimizin ivedilikle aşıları tamamlanmalıdır.

Şu anda uygulanan tedbirler yeterli değildir. Pandemi sürecinde ders sürelerinin 40 dakika değil 30 dakika olması tüm öğretmenler ve eğitimciler tarafından talep edilmektedir.   Ders sürelerinin 30 dakika olması hem öğrenci hem öğretmenlerimizi çok rahatlatacaktır.

"Okul Arazileri Ranta Açılmamalıdır"

Yıkılan okulların yerine tekrar okul yapılmalı, okul arazileri ranta açılmamalıdır.

Bir yıl önce de söylediğimiz gibi gerekirse yapılan devasa kamu binaları okul olarak kullanılmalı ve  okulların yoğunluğu bir an önce azaltılmalıdır. Sınıf mevcutları pandemi koşullarına uygun hale getirilmelidir.

İkili eğitime son verilerek öğrencilerimizin bulaş yönünden güvenli ve rahat bir şekilde eğitim almaları sağlanmalıdır.

Pandemi sürecinde hayati öneme sahip olan hizmetli personel, güvenlik görevlisi ve temizlik sorunları acil bir şekilde çözülmelidir.

Ders süreleri 30 dakikaya indirilmeli ve öğrenciler öğretmenler rahatlatılmalıdır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak yetkilileri, okullarımızın arsalarını ranta açmak ve şov yapmak yerine, eğitimdeki sorunları akılcı bir şekilde çözmeye davet ediyoruz" dedi. - DORUK 

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı