Haber Detayı
26 Mayıs 2021 - Çarşamba 16:42 Bu haber 2864 kez okundu
 
MS ve Epilepsi Yaşam Derneği Başkanı ALTUN: Yüzde 80 Kadına MS Tanısı Konuyor
Uluslararası Multipl Skleroz (MS) Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından her yıl Mayıs ayının son Çarşamba günü Dünya MS Günü olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde de Dünya MS Günü’nde Multipl Skleroz hastalığın tanıtılması ve toplumda farkındalık oluşturma amacı ile etkinlikler düzenlenmektedir.
SAĞLIK Haberi
MS ve Epilepsi Yaşam Derneği Başkanı ALTUN: Yüzde 80 Kadına MS Tanısı Konuyor

Uluslararası Multipl Skleroz (MS) Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından her yıl Mayıs ayının son Çarşamba günü Dünya MS Günü olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde de Dünya MS Günü’nde Multipl Skleroz hastalığın tanıtılması ve toplumda farkındalık oluşturma amacı ile etkinlikler düzenlenmektedir.

Dünya MS Günü’nde Multipl Skleroz (MS) hastalığına ve hastalarına karşı toplumsal farkındalığın ve duyarlılığın artmasını temenni eden, MS tanısı konulan kişilerin MS olduğunu gizlemek istediğini ve MS olan kişilerin hiçbir şekilde devlet tarafından istihdam edilmediğini belirten Kütahya MS ve Epilepsi ile Yaşam Derneği Başkanı Münevver ALTUN: "Merkezi sinir sistemi hastalıklarından biri olan Multipl Skleroz hastalığında erken tanı ve uygun tedavi elzemdir. Bu hastalıkta doğru tedavi yöntemi,  tedavi sürecinin iyi bir şekilde takip edilmesi ve hastaların olumlu düşünmeleri önemlidir. Toplumdan ve günlük yaşamdan soyutlanmamak ve umutsuz olmamak hastalıkla mücadelede en önemli unsurdur. 

Bu düşünce ile 12/01/2016 Tarihinde derneğimizi kurduk. Öncelikle Multpil Skleroz (MS) ve Epilepsi hastalarımız ve ailelerinin bilinçlendirilmesi zihnimizdeki engellerin yıkılması hasta ve engelliye doğru yaklaşım, hasta ve engellinin sosyal yaşamı ve istihdamı, özgüveni, kendisini eksikli hmeme, normal hayata adapte olma konularında başarılı olmalarını amaçlıyoruz.

Dernek olarak bu anlayışın toplumda hakim olması halinde engellerin ortadan kaldırılacağına inanıyoruz.

"MS ve Epilepsi el ele" diyerek hastalarımızı sosyal yaşamın enerjisi ile buluşturup, yaşamın renkleri ile onlara motivasyon sağlıyoruz.

An'ı yaşatıp kaliteli yaşam için bireyleri harekete geçirerek hastalarımıza umut oluyoruz.

MS ve Epilepsi ile Yaşam Derneği olarak; Toplumsal farkındalık ve hastalıklarının tedavi boyutunda sadece sağlık profesyonellerinin değil, toplumun da yararlı olabileceğinin, en güzel örneği olduğunu düşünüyoruz...

Bu yüzden Multipl Skleroz hastalarımızın yaşam kalitesini artırmak, bağımsız, rahat ve üretken olmalarını sağlamak için toplumda herkese görevler düşmektedir.  Tüm vatandaşlarımızı MS hastalığına ve hastalarına karşı daha bilinçli olmaya davet ediyoruz.!

Son dönemlerde çıkan ilaçlarla hastalığın sadece kontrol altına alınmaya çalışılıyor. MS'in çok geniş bir yelpaze olduğunu ve her MS hastasının farklı olabiliyor. Ülkemizde 18 ile 20 yaşlarında teşhis konulurken 15 yaşa kadar indiğini ve 80 kadınlarda MS tanısı konulduğunu ve bu rakamın çok yüksek olduğunu gözlemliyoruz.! Yaptığımız araştırmalarda MS tanısı konulmasından itibaren ilerleyen süreçte tekerlekli sandalyeye mahkum olma düşünce ile psikolojik olarak etki altında kalabiliyor..!

Multpil Skleroz hastalarının çoğu hastalığını gizliyor.!

MS hastalarının tanı konulmadan önce devlet işinde çalışıyor olması büyük avantaj ve şans herhangi bir işte çalışmayan hastaya MS tanısı konulduğunda ise hiçbir şekilde devlet tarafından istihdam edilemiyor.!

"MS tanısı konulan hastalar, sınavları geçseler bile sağlık kurulundan sağlıklı olduklarına dair rapor alamıyorlar.

Ancak diğer taraftan da engelli olarak kabul edilmedikleri için de engelli statüsünde işe giremiyorlar.

Dernek olarak devletten en büyük beklentimizin Sağlık değerlendirme Tüzüğü'ne ilave edilmeli.

Bunun yapılması halinde hastaların daha rahat iş bulabilecekler.

Hastaların için de öğretmen, avukat, mimar, mühendis, hemşire, yüksekokul mezunu ve daha birçok alanda katlı sağlayabilecek çok sayıda bireyler bulunuyor.

"MS ve Epilepsi Hastalarına yardımcı olunmalı"

Biz farkındalık istiyoruz.

İçlerindeki verdikleri savaşı tam olarak anlamanızı beklemiyorum ama en azından anlamaya çalışın, böylece onlara destek verebilirsiniz."

Bu yüzden MS hastaları iş konusunda arafta kalıyor"

Özel sektörde çalışan herhangi bir bireyin de MS tanısı aldığı zaman,genelde yanlış algılardan dolayı iş yerinde istenmeyerek işine son veriliyor.!

Özellikle hastalığın yanı sıra birey eğer çalışıyorsa bunu işvereninden gizlemek zorunda kalıyor.!

"MS hastalarına yardımcı olunmalı"

Erkek "MS'liler sarhoş zannediliyor.

Tabi yalpalama, denge bozukluğu oluyor, yolda yürürken bile sarhoş diye algılanıyorlar.

Evli olan kadınlarda ise sık rastladığımız durumlar; eşler kabul edemiyor boşanıyor, çocuklarıyla ortada kalıyor.

Tabi ki bu durum bulaşıcı olmayan bu hastalığın ilerlemesine neden oluyor.

TÜRĶİYE'de pek çok kişi yanlış anlaşılmalardan ötürü bu hastalığı saklıyor, işini kaybetmek istemiyor, eş bulmak istiyor. Bunu gizliyorlar, çünkü insanlar MS ile ilgili yeterince doğru bilgiye sahip olmadıkları için kaçıyorlar.

Bu yüzden tam olarak net bir rakama ulaşılamıyor.

Dünya MS Günü’nde Multipl Skleroz (MS) hastalığına ve hastalarına karşı toplumsal farkındalığın ve duyarlılığın artmasını temenni ediyor; hastalarımızı kucaklıyor; hastalarımıza sağlıklı ve huzurlu yıllar diliyorum." İfadelerini kullandı. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı