Haber Detayı
27 Ekim 2022 - Perşembe 13:21 Bu haber 1539 kez okundu
 
KUTSO Başkanı Esin GÜRAL ARGAT: Değerlerimizin Farkında Değiliz
İlk kadın Ticaret Sanayi Odası Başkanı olarak seçildiği günden itibaren Türkiye gündemine oturan Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Esin GÜRAL ARGAT ve Yönetim Kurulu üyelerini, Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan SAĞLAM ve Yönetim Kurulu Üyeleri tebrik ziyaretinde bulunarak, birlikte istişarelerde bulundular. Başkan GÜRAL ARGAT: "Kütahya merkezi ile ilçeleriyle bir bütün halinde değerlerinin farkına vararak, iyi yönlerimizi görerek hep birlikte Kütahya için bir arada olmalıyız" dedi.
EKONOMİ Haberi
KUTSO Başkanı Esin GÜRAL ARGAT: Değerlerimizin Farkında Değiliz

İlk kadın Ticaret Sanayi Odası Başkanı olarak seçildiği günden itibaren Türkiye gündemine oturan Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Esin GÜRAL ARGAT ve Yönetim Kurulu üyelerini, Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan SAĞLAM ve Yönetim Kurulu Üyeleri tebrik ziyaretinde bulunarak, birlikte istişarelerde bulundular. Başkan GÜRAL ARGAT: "Kütahya merkezi ile ilçeleriyle bir bütün halinde değerlerinin farkına vararak, iyi yönlerimizi görerek hep birlikte Kütahya için bir arada olmalıyız" dedi.

GÜRAL ARGAT: TOBB, Türk İş Dünyasının Omurgasıdır

KUTSO Başkanı Esin GÜRAL ARGAT: "Hem dikeyde hem yatayda odalar içerisindeki ilişkilerimizi daha da güçlendirerek ilerlememiz gerekiyor. Ticaret Sanayi Odalarına ve Ticaret Borsalarına bizim proaktif yaklaşmamız gerekiyor ve onlarla iş birlikleri, görüş alışverişleri, karşılıklı ziyaretler yapmalıyız. Bunlar da karşılıklı olarak çok kıymetli tecrübe paylaşımı demek. İlişkilerimizi güçlendireceğiz, proaktif katılımla odalar içerisindeki etki alanımızı geliştirmek arzusundayız. TOBB, Türk iş dünyasının omurgası, ana taşıyıcı gücü. Tüm odaların yerel yönetimlerde koordinasyonda ve yerel kalkınmada çok önemli bir fonksiyonu var" dedi.

SAĞLAM: OSB'lerdeki Gelişmeleri Takdirle Takip Ediyoruz

Organize Sanayilerde müthiş gelişmeler olduğunu söyleyen Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan SAĞLAM: "Sanayi gelişmeye devam ediyor ve ihracatta birincilikleri elde ediyoruz artık Mesleki okullara çok ihtiyacımız var. Organize Sanayiye TOBB vasıtasıyla yapılan okulun modelini yaygınlaştırmamız gerekiyor" dedi.

ALKIŞ: Sanayilerimizin İhtiyacına Göre Bölümler Açılacak

KUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Fatih ALKIŞ: "Bundan sonraki 4 yıllık dönemde organize sanayilerinin ihtiyacı doğrultusunda ara eleman yetiştirmek üzere okulumuzda açacağımız bölümler olacak, Motor bölümüyle eğitimi tamamlamayacağız; yazılımsa yazılım organize sanayilerimiz için hangi alana ihtiyaç varsa bu bölümler açılacak. Odamız açısından büyük başarı. TOBB'daki başarı ise Milli Savunma sanayi ile yerli otomobil olduğunu düşünüyorum. Taşın altına elini koyanların TOBB çatısı altındaki iş dünyası olduğunun bilinmesi adına güzel bir örnek. Şehrimize de yansıyacak, katma değer sağlayarak ülkemize yansıdığı gibi belki bir civatasını biz üretmeye başlayacağız.

"OSB'deki Firmalara Ulaşılabilirlik Kazanmalıyız"

Organize Sanayideki firmalara ulaşamadığımızı bildiren Cemiyet Başkanı SAĞLAM'ın sözü üzerine KUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Salih ÇETİNER: "Organize sanayideki firmalarla bir araya geliyoruz, ihtiyaçları, istekleri öğrenirken; yaptığımız işleri, yapamadıklarımızı bilgilendiriyoruz. 2 hafta sonra yönetim kurulu toplantısı yapacağız, Gazeteciler Cemiyetimizi, basını davet etmeyi planlıyorduk. Şimdiden davet edelim. Fikir sahibi olmak için önce bilgi sahibi olmak gerekiyor. Organizede o aşamaya geldi"

 

"Özelleştirilen KİT'ler ve Organize Sanayi'deki Firmalar Destek Olmalı"

Cemiyet Başkanı SAĞLAM: "Özelleştirilen KİT'ler ve Organize Sanayi'deki firmalar sosyal destek manasında şehrin değerlerine sahip çıkmalı, destek olmalı. Belediye Kütahyaspor'a, eğitime, Gazetelere ve diğer sosyal faaliyetlere özelleştirilen fabrikalar, OSB'lerdeki firmalar destek olmalılar. Merkezi Kütahya olan firmaların bir kısmıyla hem görüşebiliyoruz, hem de destek oluyorlar. Fakat merkezi İstanbul yada farklı yerler olan firmalara ulaşmakta zorlanırken, destek de görmüyoruz"

"Yatırımcılarla Güçlü İlişkiler Kurulmalı, Kütahya'ya Ait Hmeliler"

KUTSO Başkanı GÜRAL ARGAT: "Bize gelen yatırımcılarla ilişki bütünlüğü kurulamamış, bunu tesis etmemiz lazım çünkü makro ölçekte baktığımızda bir ülke modeli nasıl ki dışarıdan gelen yabancı yatırımcılar o ülkenin kalkınması için çok önemlidir, dışarıdan gelen kaynakla ekstra büyüme ivmesi sağlanır. Gelen yatırımcının da doğru ilişkilerin kurulması, kendini oraya ait hmesi, işlerinin herkes gibi yürümesi önemli konular. Bu geliştirilmesi gereken alanlardan bir tanesi olarak görüyorum. Dışarıdan gelen yatırımcılarla daha güçlü ilişkilerimiz olmalı ki burada huzurlu daha rahat olsun ve kendini ait hsin ve bunu aştığımız zaman onlarda kaynaklarını açacaklardır yani şunu demek istiyorum siz de rahat görüşeceksiniz, şehrin ihtiyaçlarında onlar da kendi sorumluluklarını da üstlerine almaya başlayacaklardır.

Dışarıdan yatırımcılara ihtiyacımız var çünkü biz kendi kaynaklarımızla yatırımlarımızı yapıyoruz, Kütahya yatırımcısı yapıyor ama asıl büyük ölçekte ivmeyi dışarıdan gelen yatırımcılar sağlıyor. Bu ilişkileri oluşturmamız ve güçlendirmemiz gerekiyor"

Sanayinin Gelişmesi, Ticareti ve Sosyal Yaşantıyı da Geliştirecek

Başkan GÜRAL ARGAT: "Biz kendi içimizde kendimizi çok değersizleştiriyoruz, aslında Kütahya bunu hak etmiyor. Savunma Sanayi'deki yatırım muazzam bir konu. Büyük sanayi yatırımları geliyor, Sanayi şehri olarak anılıyor. Kütahya marka şehir olsun dediğimizde sanayi şehri olarak anılacak. Gelişen sanayi ile birlikte ticaret gelişecek, sosyal yaşantısı dönüşecek ama bunların hızlanması için daha fazla bizlerde entegre olmamız gerekiyor ama Kütahya'nın sahip oldukları ile birlikte hak etmediği bir değersizleştirmeyi bizler tarafından yaşıyor.

Nüfusumuz Avrupa'da orta ölçekli bir şehir aslında. Sahip olduklarımızı da görmezden gelmeye başlıyoruz; çok önemli değerlerimiz var sahip olduklarımız var dolayısıyla sahip olamadıklarımız nedeniyle sahip olduklarımızı görmezden gelemeyiz.  

Değerimizi Önce Kendimiz Bileceğiz, Sahip Çıkacağız

Einstein bir kâğıta çarpım tablosu yazdırıyor; 1 çarpı 1, 1 çarpı 2; 9' a kadar geliyor en sonunda 90 çıkacakken 91 yazıyor. Bütün öğrenciler hemen yanlışı buluyorlar 91 yazdın, haaa haa o 91 miydi falan diye Einstein şunu söylüyor sonuç itibarıyla 9 tane doğru var ama o 1 tane yanlış diğerlerinin hepsini ortadan kaldırmaya yeterli bir sebep olarak görülebiliyor ama aslında 9 tanede doğru var orada. Dolayısıyla hepimiz şehrimize bu gözle bakacağız; basınından, iş dünyasından, Üniversitesinden vb.  Üniversite'de 45 bin öğrenci var ve üniversitemiz yeni kurulan bir üniversitede değil. Eski köklü bir üniversite burası. Yılda eskiye gittiğinde saygınlığı artıyor. 45 bin öğrenciyi şehirde nasıl tutabileceğiz, nasıl kalabilirler, onların hepsi bir değer. Bu gözle bakıp, sahip çıkacağız ve değerimizi önce biz kendimiz bileceğiz ve bu özgüvenle de pozitif anlamda ayrışacağız" dedi.

KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Esin Güral Argat, Başkan Vekili Emin Yüce, Yönetim Kurulu Üyeleri Salih Çetiner, Melih Aslan, Fatih Alkış, Ahmet S.Gönül ve Uğur Kırdar tarafından karşılanan Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam, Başkan Yardımcıları Ramazan Aydemir, Fatma Çakır ve Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Okçu, Mehmet Saka ve Fatih Öztürk yeni seçilen KUTSO yönetimine hayırlı olsun ziyaretinde bulunarak, birlikte şehrimiz adına yapılacak çalışmalarda destek olmayı istediklerini ifade ettiler. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı