Haber Detayı
06 Ekim 2022 - Perşembe 11:33 Bu haber 2006 kez okundu
 
Kütahya Sosyal Bilimler Lisesi Hem Avrupa Hem Amerika Yolunda
EĞİTİM Haberi
Kütahya Sosyal Bilimler Lisesi Hem Avrupa Hem Amerika Yolunda

Kütahya Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi, AB Eğitim ve Gençlik programları merkezi başkanlığının faaliyeti kapsamında 2 - 8 Ekim 2022 tarihlerinde İspanya'da ülkemizi temsil ederken; Cumhurbaşkanlığı himayelerinde TÜBİTAK Liseler Arası Bilim Olimpiyatları Bursa bölge finalinde 3. Olan okulumuz Amerika’nın Dallas kentinde 13-19 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecek İnternational Science Engineering Festival (ISEF) yarışmasında Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanacak.

SBL, İspanya'da

Kütahya Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesinden 3 öğretmen ve 4 öğrenciden oluşan bir grup Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığının (Erasmus+ programı) küçük ölçekli ortalıklar (KA-210-SCH) faaliyeti kapsamında yapılan "Helping Our Planet Earth" (H.O.P.E) isimli projesinin ilk aşaması olarak İspanya'nın Sevilla şehrinde 2-8 Ekim 2022 tarihleri arasında yapılacak olan toplantıda ülkemizi temsil edeceklerdir.

İspanya, Finlandiya, Romanya ve Türkiye ortaklığında gerçekleşecek olan çevre konulu projenin 2 yıl süreceği ifade edildi.

Sosyal Bilimler Lisemiz, Ülkemizi Temsil Edecek

Kütahya Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi, Türkiye üçüncüsü olan projesiyle liseler arası en büyük proje yarışması olan ISEF’e katılmaya aday gösterilerek; Amerika’ya gitmek için yarışacak.

2022 yılı 53. dönem TÜBİTAK Liseler Arası Bilim Olimpiyatları Bursa bölge finalinde Kütahya’yı temsil eden Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri Şimal Bulut ve Deniz Turan’ın fizik kategorisinde katıldıkları “Thales Yöntemiyle Miyopluk Teşhisi Optiksel Çözüm” adlı projesi ile Cumhurbaşkanlığı himayesinde organize edilen proje Türkiye üçüncüsü oldu.

TÜBİTAK’ın Türkiye finalinde derece alan projeler, bir sonraki aşamada tekrar jüri ön değerlendirmesine davet edilecek; başarılı projeler Amerika’nın Dallas kentinde düzenlenen ve 13-19 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecek İnternational Science Engineering Festival (ISEF) yarışmasında Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanacak.

Kütahya Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi Okul Müdürü Ahmet İren: “Öğrencilerimiz Şimal Bulut ve Deniz Turan’ın projesi de jüri ön değerlendirmesine davet edilerek liseler arası en büyük proje yarışması olan ISEF’e katılmaya aday gösterildi. Türkiye derecesi sahibi öğrencilerimizi şimdi de Amerika’daki proje yarışmasına katılma heyecanı sardı. Hazırlıklarına ara vermeden devam eden öğrencilerimiz, bu aşamayı da geçerek ISEF’e katılmak istiyorlar. Biz de öğrencilerimizin heyecanına ortak oluyoruz. Projeye ve proje ekibine güvenimiz tam. Sonucu ne olursa olsun öğrencilerimizin yanındayız. Öğrencilerimizi ve Danışman Öğretmenleri Zafer Kaya'ya başarılar diliyoruz” dedi.

Başarılı çalışmalarından dolayı başta Okul Müdürümüz Ahmet İren olmak üzere Müdürümüzün heyecanını boşa çıkarmayan Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerimizi ve öğretmenlerini Doruk Gazetesi olarak tebrik ediyor, kendileriyle gurur duyuyoruz.  - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı