Haber Detayı
02 Kasım 2018 - Cuma 13:02 Bu haber 13786 kez okundu
 
Kütahya Milletvekili Dr. A. Fazıl KASAP: 10 Yıldır Yapılamayan Kütahya Şehir Hastanesi İnşaatı Durdu
CHP Kütahya Milletvekili, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Dr. Ali Fazıl KASAP, Kütahya ilinin sağlık altyapısı sorunları hakkında TBMM Genel Kurulunda gündem dışı söz alarak bölgede yaşanan sorunları Meclis gündemine taşıdı. CHP Kütahya Milletvekili Dr. Fazıl KASAP, Hekim azlığından dolayı diğer illere tedaviye gidildiğini, 10 yıldır yapılamayan Şehir Hastanesi inşaatının durduğunu; Sağlık Bilimleri Üniversitesi kurulduğu halde Tıp Fakültesi Hastanesinin olmadığını ifade etti.
SAĞLIK Haberi
Kütahya Milletvekili Dr. A. Fazıl KASAP: 10 Yıldır Yapılamayan Kütahya Şehir Hastanesi İnşaatı Durdu

KASAP, Kütahya’nın sağlık hizmeti alanında yaşadığı sorunların, diğer tüm illerde olduğu gibi çığ gibi büyüdüğüne dikkat çekerek şöyle dedi: “Kütahyalı vatandaşlarım hekim azlığı ve hastanelerin yatak kapasitesinin yetersizliğinden dolayı çevre komşu illere gitmek zorunda kalıyorlar. Bu durum kabul edilebilir değildir. Kütahya'nın birçok ilçesinde uzman doktor eksikliği vardır; hastalar bu yüzden Eskişehir, Uşak, Bursa, Balıkesir, Afyon'a kadar gitmek zorunda kalıyorlar.

Düşünün ki, 600 bin insanın yaşadığı bir ilde 1 kadın doğum uzmanı ve 1 göğüs hastalıkları uzmanı var, diğer branşlarda da eksiklikler mevcut. Aylarca Kütahya'da bir tek kadın doğum uzmanı mevcuttu. Doktorsuz da insanların nasıl yaşayabildiğini gördük, çağ atlayan Türkiye bu olsa gerek”

KASAP, ayrıca Kütahya şehir hastanesi inşaatının durmuş durumda olduğunu ve hastane inşaatının yılan hikayesine döndüğünü belirterek, 10 yıldır Kütahya'ya hala bir hastanenin yapılamadığını söyledi. KASAP, Kütahya'da Sağlık Bilimleri Üniversitesinin kurulduğunu ancak, bölgede bir tıp fakültesi hastanesinin olmadığına dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye sağlıkta çağ atladı deniyor. Artık hastane kuyrukları bitti deniyor. Ancak tüm hastaları 182'ye mahkum ettik. Kuyrukları kaldırmıştık ancak o kuyruklar şu anda telefonda. Artık hastane kuyruğu bitti, şu anda evde kuyruk bekliyoruz. Bunun sorumlusu şuan ki iktidardır.

"Kriz yok." denilen bir dönemde hastanelerde şu anda Sağlık Uygulama Tebliğindeki fiyatlar uygun olmadığı için ameliyatlar yapılamaz hâle geldi. Bunu kabul etmek mümkün değildir.

Kaynak: Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı