Haber Detayı
25 Eylül 2021 - Cumartesi 01:08 Bu haber 5711 kez okundu
 
Kütahya Kültür Derneği'yle, Kütahya Bir Arada
Kütahya Kültür Derneği tarafından, Kütahya Valisi, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Örgütlerinin katılımıyla ‘Kütahya Birlik’ temalı toplantı düzenlenerek, Kütahya için tek yürek olma, birlikte hareket edebilme kabiliyeti sağlanabilmesinin önemine değinilerek, herkesin Kütahya için elini taşın altına koyma vaktinin geldiğinin ve Kütahya'nın değerlerini fark ederek gerekli tanıtımların yapılması gerektiği konusunda görüş alış verişinde bulunuldu.
GÜNCEL Haberi
Kütahya Kültür Derneği'yle, Kütahya Bir Arada

Kütahya Kültür Derneği tarafından, Kütahya Valisi, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Örgütlerinin katılımıyla ‘Kütahya Birlik’ temalı toplantı düzenlenerek, Kütahya için tek yürek olma, birlikte hareket edebilme kabiliyeti sağlanabilmesinin önemine değinilerek, herkesin Kütahya için elini taşın altına koyma vaktinin geldiğinin ve Kütahya'nın değerlerini fark ederek gerekli tanıtımların yapılması gerektiği konusunda görüş alış verişinde bulunuldu.

"Farklı Görüşler, Birlikteliğimize Değer Katarak, İcraatlarda Bulunmalıyız"

Kütahya Kültür Derneği Başkanı Süleyman MUSLU: "Kütahya’nın içeride ve dışarıda birliğine dair sitem etmektense bugünü bir milat addedip farklı görüşteki hemşerilerimizi bir araya getirip bu görüşlerin birliğimize değer katmasını sağlayarak Kütahya’ya dair icraatlarda bulunmalıyız. Mevzu Kütahya olduğunda bir olup elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. Biz bu minvalde Başkentte dernek kuruluşumuzu gerçekleştirdik ve burası hangi görüşten olursa olsun vatanını seven Kütahya’ya hizmet etmek isteyen herkesin evi.

Sahip olduğumuz farklıları bir araya getirip, hep birlikte söylediğimiz bir olma payesini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Zor olduğunun farkındayız hatta bunun zaman zaman bizi de ümitsizliğe sevk ettiği oldu. İnsanlar farklı düşüncelerle, ifadelerle bizlere geldiler. Acaba ne isteyecekler, beklentileri mi var, yok yok siyasi bir amaç için bir araya geldiler dediler. Biz yönetimdeki arkadaşlarımızla acaba bizden olmayacak mı diye düşündüğümüz oldu. Ne zaman ki derneğimizin kapısına bir hemşerimiz geldi, tebessümle bizim böyle bir derneğimiz varmış dedi. Biz onun vermiş olduğu heyecan, mutluluk ve tebessümle; biz enerjimizi, inancımızı yeniledik, biz Kütahya'yı bir araya getirebiliriz dedik.

"Kütahya'mızın Geçmişten Gelen Çok Büyük Bir İtibarı Var"

İstiyoruz ki memlekete dair faydalı şeyler yapılacağında siyasi görüşleri kenara bırakıp, takdir edelim, destek verelim. Kim bir makama geldiğinde, hak etti geldi bizim hemşerimizdi, o makama geldi o makamın hakkını verecektir diyebilelim. Biz Ankara'daki Kütahyalılar olarak hep bunun eksikliğini gördük. Kütahya'mızın geçmişten gelen çok büyük bir itibarı var, bu itibarın mesuliyeti ile insanlar desinler ki 'Kütahyalıysa birlikte başarırlar' tüm bu söylediklerim çerçevesinde bu işin özünün samimiyet, gönül işi olduğunu ve en iyi temsilin hal ile olduğunu bilerek; Kütahya'mıza faydalı olacak her alanda birlikte hareket etmemiz gerekiyor.

 

Herhangi bir vesileyle, okumak için çalışmak için ... Ankara'ya gelmiş hemşerilerimize, sizin de bir kapınız var demek için bu kuruluşu gerçekleştirdik. İnsanlar oradan boş dönmesinler, o samimiyetle bizim burada bir derneğimiz, evimiz, kapımız var desinler istedik. Bu eksikliği biz çok yaşadık. Söylediklerimi siyaseten bir yere bağlamanızı istemiyorum açıkçası işin özü, samimiyeti kayboluyor. Özeleştiriyi kendimiz olarak yapıyoruz. Biz bir olabilmek için görüşlerimizi bir kenara bırakıp, orda birbirimize sahip çıkabilmek için bu oluşumu gerçekleştirdik.

Bizim ümidimiz şu ki Kütahya'ya dair şu tablonun insanların gönlünde, kalbinde 'Bir araya gelebildik, bir olabildik' kıvılcımını da yakarsak; bizim için çok büyük bir gurur vesilesidir.

Son olarak sizlerden beklentimiz şudur, bütün STK'lar, bütün hemşerilerimiz olarak bu derneğe sahip çıkmanızı istiyoruz. Biz prosedür olarak Başkan, Başkan Yardımcısı gibi unvanlar aldık ama Peygamber Efendimizin dediği gibi 'Bir kavmin efendisi, ona hizmet edendir' şiarıyla buranın Başkanı, Başkan Yardımcısı olmak önemli değil; buraya kim hizmet ettiyse, kim taş üstüne taş koyduysa biz kendi açımızdan dernek yönetimindeki arkadaşlarımızla köprü olmaya hazırız. Nacizane elimizden gelen bütün desteği vermeye hazırız. Burada siyasi büyüklerimiz, İl Başkanlarımız, Valimiz olsun bize verilecek her görevde maddi manevi elimizden geleni yapacağız, asıl amaçlarımızdan birisi de bu.

 

"Vatanını Seven Herkesle Biz Aynı Yolda Yürüyebilmemiz Gerekiyor"

Kütahya'da lobicilik yok denmesin, lobi kelimesini sevmiyorum ama birlikteliği oluşturmak için samimiyetle, özveriyle hakikaten çalışmamız gerekiyor. Dünya görüşünün bizi ilgilendirmemesi gerekiyor, vatanını sevdikten sonra biz biriz diyebilmemiz, aynı yolda yürüyebilmemiz gerekiyor.

"Ankara'da Her Daim Eviniz Var"

Bugün bir kıvılcım olsun, filizlenme olsun istiyoruz. Ankara'ya geldiğinde insanlar bizim bir evimiz var deyip sahiplensinler istiyoruz. Ankara'da her daim eviniz var, meselenin özü budur. 

Sizlerin buraya gelmeniz bizleri mutlu etti, bize ekstra enerji verdiniz, motivasyon verdiniz. Bizlerden sonra gelecek abilerimize, kardeşlerimize Kütahya'nın birliğini Ankara'dan tüm Türkiye'ye hatta tüm Dünya'ya yayabiliriz; bunu yapan iller var. Katılımızın için teşekkür eder, saygılar sunuyorum" dedi.

 

 

Kütahya Valisi Ali ÇELİK: "Bugün Kütahya Kültür Derneği Başkanımızın yapmış olduğu kahvaltı programında Kütahya olarak bir aradayız; öncelikle bundan duyduğum memnuniyeti ifade ederek sözlerime başlamak ve bizi bir araya getirdiği için Kütahya Kültür Derneği'ne, onun yöneticilerine şükranlarımı arz etmek istiyorum.

"Yarınların Daha Güzel Olması İçin Herkesin Taşın Altına Elini Koyması İçin Kültür Derneği Lokomotif"

Sivil Toplum Örgütleri (Non Governmental Organization) diye tanımlanırken, toplumsal dinamiğin en temel paydaşı olarak yönetici kavramının bir parçası haline geliyor, olmazsa olmazı, yani siz hükmetmek ve organizasyonun içindeyseniz, onlarla birlikte hareket etmek, onların desteğini, çabasını hmek ve işbirliği yapmak en temel enstrüman haline geliyor ki; sivil toplum örgütlerinin ilimizdeki temsilcilerinin bir çoğu da burada, bunlardan bir parçası Kültür Derneği, amacını çok net ifade ile Başkanımız tanımladı; Kütahya'mızın Kütahya'ya ait olan değerlerin, geçmişine dair farkındalığı, yarınlarının daha güzel olması için Kütahya'da yaşayan herkesin elini taşın altına koyması için burası bir lokomotif, bir parçası; bunun öncülüğünde bir yerlerde kendileri için çabanın bir ürünü olduğunu ifade etti, ki bu çok değerli. İş dünyasından da, sivil toplum örgütlerinden de, siyasetten de, farklı kesimlerden birçok insan burada. Buradakilerin hemen hemen hepsini tanıyorum, birebir konuştuğumuzda da herkesin tek derdi var; Kütahya'mız, memleketimiz, ülkemiz, ülkemizin yarınlarının daha güzel olması için bir çaba var. Mevzu Kütahya olunca, Kütahya'nın değerleri olunca ortak bir sinerjiye dönüştürmek de hepimizin sanki boynunun borcu. Burada bir arada olmak, elbirliği içinde olmak, en değerli durum. Kütahya kendi yaşam hikayemde de özel bir yeri var, benim de kendi memleketim sayılır. O Kütahyalı kavramı içine oturduğunu düşünüyorum. İnşallah yarınları hepiniz beraber, birlikte göstereceği çabalarla daha güzel olacak. Bunun için en temel gösterilecek kavram ise iyi niyet, üzerine de büyük bir çalışma ve emek. Bunları gerçekleştirirsek inşallah Kütahya'mızı daha iyi yerlere, daha güzel yarınlara taşırız. Ben tekrar bu ortamı sağladığı için değerli Başkanımıza, siz değerli katılımcılara katılımlarınız ve beraber olduğunuz için şükranlarımı arz etmek istiyorum.

 

"Biz Değerlerimizi Tanıtamamışız, Kütahya Değerli Bir Şehir"

Dernek Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Av. Kemal CİHAN: "2003 yılında Kütahya'dan ayrıldım. Türkiye'nin dört bir tarafından bulundum, Jandarma Astsubaylığı yaptım. Bu vesileyle ülkenin bir çok yerini gördüm, memleketlerine hangi bakış açısı ile baktıklarını gördüm. Bizim Kütahyalı olarak birbirimizi tutmadığımızı, bizim birbirimize hemşerilik yapmadığımızı gördüm. Ankara'ya geldiğimde bir tane Kütahyalı telefonlarımı açmıyor, böyle hemşerilik milliyetçilik olur mu? Biz Türkiye'de hemşerilik yapan, kendi değerine sahip çıkan artık Kütahyalılar olacağız, bu amaçla yola çıktık ve gerçekten üzülerek bakıyorum, benim memleketimi soruyor. Sence nereliyim diye sorduğumda 20 il sayıyor, 40 il sayıyor bilemiyor. İnsanlar Kütahya diye bir ilin olduğunun farkında değil. Kütahya'nın nerede olduğunun farkında değil, Kütahya'da ne oluyor, ne bitiyor, tarihi kültürel zenginlikleri nedir bilmiyorlar. Çünkü biz değerlerimizi tanıtamamışız. Bu sorumluluğu hepimiz üstleneceğiz ve bu değerlerimizi tanıtacağız. Kütahya, her anlamda değerli bir şehir.

Toprağından çıkan ürünlerin Dünya'da en kaliteli olduğu çinisi, seramiği, porseleni olan Kütahya'nın bağrından çıkan insan ne kadar değerlidir. Bu değerli topraklardan çıkan insanın ne kadar değerli olduğunu göreceğiz, bileceğiz ve bu birlikteliği yaşayacağız. Amacımız Kütahya, Kütahya birlikteliği, tanınmamış olan değeri tanıtacağız; bundan sonra da tüm hemşerilerimiz ile birlik olacağız, geldiğiniz için teşekkür ederiz." Dedi.

 

"Kütahya, Siyasetin Üzerinde Bir Şehir"

Kütahya AK Parti Milletvekili Ceyda ÇETİN ERENLER: "Kütahya'mız çok özel ve güzel bir şehir inşallah Kütahya özelinde biz birlikte hareket edebilirsek, bu değeri bu güzellikleri herkese tanıtabilirsek, Kütahya'mız hakettiğinin çok daha fazlasını alacaktır. Kütahya özelinde hep birlikte olma noktasında her yerde de aynı ifadeleri defaatle kullandım. Biraz önce de kendi aramızda yaptığımız sohbetlerde Kütahya, siyasetin de üzerinde bir şehir. İnşallah burada bulunan tüm hazirunla birlikte Kütahya konu olduğunda hep birlikte olalım, bu değerli, kıymetli, kadim şehrimizi inşallah hakettiği değerlere ulaştıralım diyorum" dedi.

 

"Birlikten Bahsediyorsak, Çatı Derneğimiz Olmalı"

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl KASAP: "Kütahya'nın değerleri Kütahya dışında tanıtılmıyor, Kütahya'da da çok fazla tanıyan yok. Ama ben size şöyle söyleyeyim, İstanbul seçimlerinde Kütahya'nın İstanbul'daki değişik dernekleri var, hemşeri dernekleri, Simav'ın her köyünün hemen hemen bir derneği var. Kütahya'mızın siyaset üstü efsane bir derneği var 1960'lardan kalan Kütahya İlinden Yetişenler Derneği, Kütahya'mızın çatı derneği. Ben isterdim ki birlikten bahsederken Kütahya İlinden Yetişenler Derneği'nin bir temsilcisi var mı burada bilmiyorum, 1960'lardan beri Kütahya'dan kim çıktıysa üniversite mezunu olup Ankara, İstanbul'a gelip çoğu kardeşimiz bilirler, mutlaka kol kanat olmuş bir dernektir. İftar yapıldı, bine yakın insan vardı. Kadıköy'de Simav'ın değişik köylerinin hemen hemen bir derneği var. Ben isterdim Kütahya Kültür Evi, Kütahya Evi altında İstanbul, Ankara, İzmir'de tanıtım evlerimiz, Kütahya evlerimiz olsun. Bu derneğin şöyle olmasını istiyorum, ya Kütahya İlinden Yetişenler Derneği adına birlikten bahsediyorsak öyle olacak tek bir çatı derneğimizin olması gerekiyor. Muhalefete muhalefet yapmak istemiyorum, doğrusu olan şu, birlikteliğin mutlaka sağlanması gerekiyor, böyle bir dernek ya da diğer dernekler varken bir federasyon tarzı dernek kurulmadıktan sonra Kütahya ileri adım atamaz, açıkçasını söyleyeyim. Benim temennim odur bu birlikteliği Kütahya Kültür Derneği olarak sizin sağlamanız. Kültür evi yapılması, tanıtımın yapılması için gerekenin yapılması gerekiyor.

Karşılama evlerinde Kütahya tarhanası öne geçsin diye ücretsiz tanıtımını yapacağız inşallah. Kütahya Kültür Derneği'nin yolu açık olsun, o birlikteliği sağlamanız temennisiyle.."dedi.

 

"74 Ülkeden 6Bin Uluslararası Öğrencimiz, Kültür Elçimiz"

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım UYSAL, 45 bin civarında öğrencinin, 74 ülkeden 6 bin civarında uluslararası öğrencinin sınavla alındığını, göçmen yada mülteci olmadıklarını kendi ülkelerinin en seçkin öğrencileri olduğunu;  hiçbirine devletimiz yada üniversite tarafından burs verilmediğini, kendi imkanları ile okuduklarını; Kütahya'nın kadim kültürünü tanıtan Kültür elçileri olduğunu ifade etti.

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım UYSAL: "Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nin temel amaçlarından birisi Kütahya'nın kültür ve sanatına hizmet etmek, böyle görüyoruz ve böyle kendimize misyon addettik. Bu vesile ile ne yapıyoruz onu paylaşmak istiyorum.

Eğitim öğretim başlıyor, Kütahya'mız şu iki yılın garip halinin inşallah sevincini yaşayacak ve Kütahya cıvıl cıvıl olacak. Yaklaşık 45bin civarında öğrencimiz, 6bin civarında uluslararası öğrencimiz, 74 ülkeden uluslararası öğrencimiz var. Bunu bir potansiyel olarak düşünüyorum. Kütahya'nın kültürünü, Kütahya'nın tanıtımını, Kütahya'yı bütün dünyaya bu gençler vasıtasıyla duyuracağız, ilan edeceğiz. Bunun milletimizin değerlerinin bütün dünyaya ilanı adına önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü Kütahya, Anadolu'nun bir vitrinidir. Kütahya, kadim kültürümüzün adeta bir özetidir. Kütahya'yı tanıtmak demek, kadim kültürümüzü, kadim medeniyetimizi, o şanlı ecdadımızı tanıtmak demektir. Kütahya'da aslında her şey var, saymaya gerek yok, bunları biliyorsunuz. Onun için Kütahya'yı tanıtmak, Kütahya'nın değerlerini tanıtmayı kendimize bir görev addettik. Zaman zaman duyuyorum, siz sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de burada 74 ülkeden öğrenci var dedim, öğrencilerimiz geliyorlar 'Bizi göçmenlerle, mültecilerle karıştırıyorlar, biz burada sıkıntı çekiyoruz' ifade ediliyor, bu tür şikayetler bana geldi.

"Her Bir Öğrenci Yıllık 15-20 Bin Dolar Bırakıyor"

Biz sınavla alıyoruz, kendi ülkelerinin en seçkin öğrencileri, kalbur üstü öğrencileri; ikincisi hiçbirine devletimiz ve bizim tarafımızdan burs verilmiyor. Kendi imkanları ve kendi paralarıyla burada okuyorlar. Hesaplamalara göre her bir öğrenci yıllık 15 -20 bin dolar olduğu yere para bırakıyor. Bunu ben ciddi bir kazanım olarak, önemli bir Kütahya'nın tanıtımı adına önemli bir vasıta olduğunu düşünüyorum. Onun için hep beraber öğrencilerimize sahip çıkalım. Sahip olduğumuz değerleri, bu öğrenciler aracılığıyla ilan edelim.

Sayın Valimize teşekkür etmek istiyorum. Şehir merkezinde eğitim amacıyla konaklar tahsis ettiler. O konaklardan bir tanesini uluslararası öğrencilere verdik, o konak şimdi cıvıl cıvıl. Türkçe öğrenmenin son safhasına gelmiş öğrencilerimiz oraya geliyorlar, Kütahya'nın sanatını da belki bazılarınız biliyor, biz ücretini de veriyoruz, o çocukların ödediği paralardan sanatçılarımıza vererek öğrencilerimize ders de vermelerini temin ediyoruz. Hep beraber bu öğrencilere sahip çıkarsak, bu öğrenciler bizim, Kütahya'mızın kültürlü gönül elçileri olarak tüm dünyada bize hizmet edecekler, bizim değerlerimizi benimseyecekler, bizim oradaki elçilerimiz olacaklar. Kütahya'nın pınarlarından su için, Kütahya'nın havasından teneffüs eden herkes, birlik temasıyla toplandık bunu önemli görüyorum; herkesin bu değerlere hizmet etmek, hürmet etmek görevidir, belki vacip vazifesidir diye düşünüyorum. İnşallah  hep beraber el ele vereceğiz, Kütahya'mızı tüm dünya ilan edeceğiz, tanıtacağız. Bu fırsatı sağlayan başta Dernek Başkanımız ve vesile olan herkese teşekkür ediyorum."dedi.

"Kütahya Ortak Paydasındaki Sinerjide Birlikte Ne Yapabiliriz?"

KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU: "Açılışlarına da katılmıştım, Kültür Derneği'nin faaliyetlerini ve niyetlerini şu cümlede topluyorum, 'Karanlığa kızacağına bir mum da sen yak' şiarından hareket. Bir şeyi eleştirmek kolaydır, bir şeyin olmazlarını açığa çıkarıp ortaya koyabiliriz ama bir şey yapmamız lazım. Sayın Valimiz çok güzel söyledi, iyi niyet. İyi niyetin üstüne de devamlılık, çalışma sürekli hale getirme, oldukça önem taşıyor. Burada farklılık değince aklımıza hemen siyaset geliyor, toplumsal olarak nedense şartlanmışlığımız var. Sürekli farklı siyasi görüşleri bir araya getirebilme çabası içinde oluyoruz, halbuki farklılıklar toplumda siyasetten ibaret değil; burada uğraşlar kişilerin kendi yetenekleri, becerileri, herkesin ilgi alanı itibariyle burada çok değişik kesimleri temsil eden kişiler var. Aslında amaç farklılıkları tekleştirmek, aynı seviyeye getirmek değil, olmaz farklılıklar olacaktır, olmalıdır. Önemli olan sinerji oluşturmaktır, Kütahya ortak paydasında aslında Kütahya özelini düşünüyoruz, bunun ülkemiz, insanlık adına da geliştirmek gerekiyor; bu payda altında, bir sinerji olarak birlikte ne yapabiliriz sorusunun cevabı bence çok önemli.

"İç Dinamiklerimizi Harekete Geçirerek, Biz Ne Yapıyoruz?"

Önceliklerimizi belirleyebilmek, önceliklerimize göre birlikte hareket etmek. Birlikte hareket etmekten de biz devlete gidip bir şey istemek olarak algılıyoruz, ona da şartlanmışız. İç dinamiklerimizin harekete geçirilerek, içimizdeki zenginliklerle biz ne yapıyoruz, biz de bir şeyler yapabilmeliyiz sorularının cevabını arayarak, hareket etmek gerekiyor.

Değerlerimizin farkına varalım, değerlerimizi yüceltmek için uğraşalım. Bizler değerli hocamla birlikte 2 üniversitemizin temsilcileriyiz. Her ile nasip olmayan iki devlet üniversitesi Kütahya'da mevcut. Bizler de kendi çabamızla üniversitelerimizin öncelikle bölgemize, ülkemize, insanlığa fayda etmesi için gayret içindeyiz. Halkla daha iç içe olabilmek, onların bizden beklenti ve taleplerini anlayabilmek, onlara nasıl karşılık verebiliriz diye düşünmek durumundayız."dedi.

Kütahya Kültür Derneği tarafından ‘Kütahya Birlik’ temalı toplantıya Kütahya Valisi Ali ÇELİK, Eskişehir Odunpazarı Kaymakamı Ömer ULU, Milletvekilleri Ceyda ÇETİN ERENLER, Dr. Ali Fazıl KASAP, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım UYSAL, Kütahya Sağlık Bilimleri Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU, İl Genel Meclisi Başkanı Musa YILMAZ, AK Parti Eski Milletvekili Şükrü NAZLI, İlçe Belediye Başkanları, Siyasi Parti İl ve İlçe Başkanları, Sivil toplum örgütü temsilcileri, iş adamları, siyaset ve ekonomi dünyasının temsilcileri ve çok sayıda davetli, basın mensupları katıldı. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı