Haber Detayı
31 Mart 2021 - Çarşamba 11:48 Bu haber 4953 kez okundu
 
Kütahya'da İşsizlik
KUTSO'nun son dönemlerdeki hizmet ve etkinlikleri, projeleri ve stratejik çalışmaları, paydaşlarla iş birliği, pandemi sürecindeki faaliyetleri gibi konularda, kamuoyu ile bilgi paylaşılması amacıyla basın mensuplarıyla basın toplantısı düzenlendi.
YEREL Haberi
Kütahya'da İşsizlik

KUTSO'nun son dönemlerdeki hizmet ve etkinlikleri, projeleri ve stratejik çalışmaları, paydaşlarla iş birliği, pandemi sürecindeki faaliyetleri gibi konularda, kamuoyu ile bilgi paylaşılması amacıyla basın mensuplarıyla basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmet ÖZOTRAÇ " İlimizdeki kamu kurum ve kuruluşları sivil toplum örgütleri,meslek odaları, dernek, sendika gibi ilçe ve bölgedeki ticaret ve sanayi odaları ile borsalar,yerel yönetimler,üniversiteler siyaset temsilcileri OSB'ler,basın mensupları yerel ve ulusal düzeydeki tüm paydaşlar ile etkin iletişim istişare ve işbirliği faaliyetleri geçmiş dönemde de olduğu gibi halen sürdürülmektedir.

Kütahya Milletvekillerimiz,Bakanlıklar devlet erkanı TOBB gibi kişi ve kuruluşlara üyelerimizin ve iş dünyasının talepleri sorunları ve çözüm önerileri iletilmektedir. Şehrimizin ve bölgemizin ekonomik ve sosyal açıdan geliştirilmesine yönelik tüm çalışmalarda KUTSO olarak görev alıp, gerekli çalışmalar yürütülmektedir.

ilimizdeki 50'den fazla kamu kurum ve kuruluşunda TOBB'un çeşitli komisyonlar ve çalışma gruplarında odamız temsilcilere görev almaktadır.Kütahya Altıntaş Zafer organize Sanayi Bölgesi'nin kurulmasında ve ilimizde faaliyete geçmesi yönünde son yıllarda büyük çaba gösterilerek çalışmalar yürütülmüştür. Kütahya Valiliği başta olmak üzere yatırımların ilimize kazandırılması, 

"Zafer OSB'nin Bir Cazibe Merkezi Olarak Tanıtılması Yönünde Faaliyetleri Gerçekleştiriliyor"

Zafer OSB'nin bir cazibe merkezi olarak tanıtılması yönünde faaliyetleri gerçekleştirilmiştir. Kocaeli, Balıkesir, Bursa, istanbul, Gaziantep gibi sanayi yoğun illere Kütahya Valimizin başkanlığındaki heyet ile ziyaretler gerçekleştirilerek, ilimize yatırıma davet edilmiştir.

İş dünyasını temsil eden çeşitli dernek ve sivil toplum kuruluşlarına ziyaretler yapılarak, ilimizin yatırım avantajlarını ilişkin bilgi verilmiş ve yatırıma davet edilmiştir. Bu organize Sanayi bölgemizin bir an önce faaliyete başlaması amacıyla yer tahsisi ve diğer çalışmalar devam etmektedir. İstihdamı arttırıcı faaliyetler de bu kapsamda devam etmektedir.  İstatistik Kurumu'nun verilerine göre Kütahya'da işsizlik oranı 8'dir. İşsizliğin Türkiye'de ki oranına baktığımızda; Kütahya'da ki oranın oldukça az olduğunu görüyoruz."dedi 

"Kütahya'nın Temel Sıkıntısı İş Beğenmeme"

Açıklamaya devam eden 30 Ağustos OSB Yönetim Kurulu Başkanı Salih ÇETİNER "Daha somut örnekler vermek gerekirse; ben NG şirketlerinden örnek vereyim. Kütahya'da pandemi döneminde 469 yeni istihdam var. Kütahya'nın temel sorunu iş beğenmemesidir. Halk eğitim merkezleriyle 100 iş garantili kurs düzenliyoruz.  Kursa gelen arkadaşlarımız örneğin; 1 ay eğitim alıyorlar. Aldıkları eğitim boyunca da maaşları ödeniyor. Kursa 40 kişi başlayıp, ayın 15'inde 30 kişiye, ay sonunda ise kişi sayısı  7 kişiye düşüyor.Bu 7 kişi fabrikalara iş için yerleştiriliyor. Bunun literatürdeki adı iş beğenmemektir.Yoksa Kütahya'daki herkese fabrikalarda iş var".dedi

"KUTSO Kütahya'ya Yapılan Yatırımları Engelliyor Sözlerini Komik Buluyoruz"

Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Tolga ESKİOĞLU ise toplantıda " Kütahya'nın iktisadi ve sosyal alanda gelişmesine katkı sağlamak üzere, KUTSO tarafından yapılan çalışmalar kapsamında; tüm kurum kuruluşlar ve paydaşlarla çeşitli işbirlikleri ve faaliyetler gerçekleştirilmektedir. İlimizdeki sosyal sorumluluk faaliyetlerinde her yıl KUTSO tarafından destek sağlanmaktadır.KUTSO Kütahya'ya yapılan yatırımları engelliyor sözlerini komik buluyoruz.

Odamız yönetim kurulu/ meclis üyelerinin OSB lerde KUTSO'yu temsilen görev alması, işbirliğini ve verimi artırmaya katkı sağlamaktadır. Yatırımlara ilişkin faaliyetlere örnek vermem gerekirse; 10 Ağustos 2020 Pazartesi günü Savronik İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Faruk YARMAN ile beraberindeki heyet, Yönetim Kurulumuzu ziyaret ederek, ilimizdeki yatırım planlarını ilişkin bilgi paylaşmıştır. Yatırım girişiminden ve ziyaretten memnuniyet duyulduğu, odamızın işbirliğine ve desteğe hazır olduğu belirtilmiştir.

"Kütahya'da ki İstihdam Daha da  Artacak"

Sanayideki istihdamla ilgili size bilgi vermek isterim. 2020'nin Ocak ayıyla 2021'in Ocak ayı arası OSB'deki istihdam sayısı 8.500'den 9.500 çıktı.Biz bu yıl bu sayının 10.500-11.000 kişinin tamamlayacağını düşünüyoruz. 

Zafer OSB ile ilgili şunları söyleyebilirim; Kütahya'ya Türkiye'nin batısında bulunan , özellikle sanayiye özdeşleşmiş Adapazarı, İzmir ve İstanbul'dan büyük bir sanayi göçü başlayacak. İşsizlik meselesine gelirsek 250.000 nüfusu olan bir şehirde 10.000 kişi 1. OSB'de çalışırken, şuanda  fabrikalarda, sanayi tesislerinde çalışan kişi sayısı: 25.000 civarındadır. Bu sayı 4 ile çarpıldığı zaman 100.000 kişisi Sanayi  testlerinden geçiniyor. Öğrencinin olmaması da işsizlik sorununu etkiliyor. Birçok şehire yakın mesafedeyiz, bu bizim için, gelişmemiz bir avantaj dedi." -DORUK/Nida

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Nida Kocaman
Yorumlar
Haber Yazılımı