Haber Detayı
31 Ağustos 2022 - Çarşamba 17:16 Bu haber 1748 kez okundu
 
Kütahya, Büyük Zafer’in Ve Kurtuluşunun 100. Yılını Kutladı
GÜNCEL Haberi
Kütahya, Büyük Zafer’in Ve Kurtuluşunun 100. Yılını Kutladı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığında, 30 Ağustos 1922’de kesin zaferle sonuçlanan Başkomutan Meydan Muharebesi’nin 100. yıl dönümü topraklarımızın düşman işgalinden kurtarılıp, Türkiye’nin temellerinin atıldığı Kütahya’da büyük bir gurur ve coşkuyla kutlandı. 


ZAFER ABİDESİ’NE ÇELENK SUNULDU


Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Büyük Taarruz’u yönettiği ve Başkomutan Meydan Muharebesi ile Türk ordusunun kesin zafer kazandığı Kütahya’nın Altıntaş ilçesine bağlı Zafertepeçalköy’deki kutlamalar Zafer Abidesi’nde başladı. 


Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Kütahya Valisi Ali Çelik, Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz, Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Alp, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Zafer Abidesi’ne çelenk sundu.


Çelenklerin sunulması ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından saygı atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.


ARAZİ TANITILDI, HAREKÂT ANLATILDI


Bayrağın göndere çekilmesi ve Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz'ün konuşmasının ardından bir subay araziyi tanıtıp, harekâtı anlattı. 


Daha sonra binlerce gencin katılımıyla “Büyük Zafer Yürüyüşü” gerçekleştirildi.


Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Kütahya Valisi Ali Çelik, Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, milletvekilleri ve protokol üyeleri, binlerce gençle birlikte tören alanına geldi. 


BAKAN KASAPOĞLU VE VALİ ÇELİK HALKI SELAMLADI


Törende; Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Vali Ali Çelik, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz ile Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık tarafından tören birlikleri denetlenerek, halkın bayramı kutlandı.


Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende Hafız Alpcan Çelik’in Kur'an-ı Kerim okudu, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş bütün şehitler için dua etti. 


Demirtaş’ın dualarının ardından Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Ahmet Asım Okat bir konuşma yaptı. 


“BÜYÜK ZAFER’İN 100. YILINA ULAŞMANIN HAKLI GURURUNU; BU COŞKUNUN ETRAFINDA KENETLENMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”


Okat’ın ardından Kütahya Valisi Ali Çelik kürsüye geldi. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı ve Kütahya’nın kurtuluşunun 100. yılını tebrik eden Vali Ali Çelik, “Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, bayrağın yere düşmediği, kuruluşun ve kurtuluşun topraklarına, Kütahya’mıza hoş geldiniz… Bugün, şeref ve istiklalimizin kurtarıldığı Kütahya’da, Büyük Zafer’in 100. yılına ulaşmanın haklı gururunu; bu coşkunun etrafında kenetlenmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bizlere bu Büyük Zafer’i armağan eden Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman ordusu başta olmak üzere, şehitlerimizin hepsini rahmet, minnet ve saygıyla yâd ediyor; gazilerimize sağlık ve esenlik diliyorum” dedi.

 

“TEMİZ YÜREKLİ, YÜCE GÖNÜLLÜ BİR MİLLETİN ZAFERİ” 


Büyük Zafer’in acı ve zulme meydan okuyarak vatanına sahip çıkan; temiz yürekli, yüce gönüllü bir milletin zaferi olduğunu belirten Vali Ali Çelik, “Bu zafer; hayâsızca akına gövdesini siper eden yiğitlerin, milli mücadeleyi sırtında taşıyan kadınların, bebeğinin kundağını merminin üzerine örten anaların, esaret nedir bilmeyen babaların, yaşı küçük; ama imanı büyük çocukların, bağımsızlık tutkusuyla şaha kalkan bir milletin; onurlu, haklı ve en insanî destanıdır” diye konuştu. 


“O GÜNKÜ YÜKSEK İNANÇ, MİLLİ ŞUUR VE RUHU ANLAMAK ZORUNDAYIZ”


Dumlupınar’da zaferle sonuçlanan Başkomutan Meydan Muharebesi dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olduğunu ve yalnızca Türk milletine değil, esaret altındaki tüm mazlum milletlere umut olduğuna dikkat çeken Vali Ali Çelik, “Büyük bir inancın, azmin, fedakârlığın ve yeniden dirilişin sembolü olan Büyük Zafer, hepimize çok önemli görev ve sorumluluklar yüklüyor. Bu coğrafyada bir asır önce nelerin, neden yaşandığını, neden İstiklal mücadelesinin verildiğini ve nihayetinde zaferin nasıl elde edildiğini bütün yönleriyle derinlemesine okumak, zaferin arka planındaki yüksek inanç, milli şuur ve ruhu anlamak zorundayız. Uğruna milli mücadele verdiğimiz değerleri diri tutarak nesillerimize anlatmak da bu anlamda bizim en önemli görevlerimizden biridir” ifadelerini kullandı.


“YENİ ZAFERLERE, YENİ BAŞARILARA YİNE HEP BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ” 


Birlik ve beraberlik vurgusu yapan Vali Çelik, “Milletçe birlik ve beraberlik içinde elde ettiğimiz başarılar geleceğin lider ülkelerinden biri olma yolundaki kararlı mücadelemizin de rehberi olacaktır. Dünyada ve çevremizde olup bitenleri hep birlikte yaşıyor ve görüyoruz. Devlet ve milletiyle bütünleşmiş bir anlayışla hareket ettiğimiz müddetçe yeni zaferlere, yeni başarılara yine hep birlikte yürüyeceğiz” dedi.


“HER BİRİNİZ MUSTAFA KEMAL, ŞEHİT SANCAKTAR’SINIZ”


Gençlere de seslenen Vali Ali Çelik şöyle konuştu: Sevgili gençler, her biriniz Mustafa Kemal, Şehit Sancaktar, Yüzbaşı Şekip Efendi, Halime Çavuş, Kara Fatma, Şerife Bacısınız… İnanıyor ve biliyoruz ki sizler bu kutsal emanete, vatana, memlekete hakkıyla sahip çıkacak; Türkiye Cumhuriyeti’ni daha da güçlendirerek geleceğe taşıyacaksınız.”
Törende konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 30 Ağustos 1922´de kazanılan zaferle bir milletin küllerinden yeniden doğduğunu ifade ederek, "30 Ağustos´ta kazanılan sadece bir muharebe değildir. 30 Ağustos´ta inanç emperyalizme, fedakârlık sömürüye, azim pragmatizme, kararlılık teknolojiye, merhamet zulme galip gelmiştir" dedi.

 

“30 AĞUSTOS İLE BİR MEMLEKET KÜLLERİNDEN DOĞMUŞTUR”


Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu da 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama törenlerinde açıklamalarda bulundu. Bakan Kasapoğlu, "30 Ağustos'ta kazanılan sadece bir muharebe değildir. 30 Ağustos'ta inanç emperyalizme, fedakarlık sömürüye, kararlılık teknolojiye ve merhamet ise zulme galebe çalmıştır. 30 Ağustos ile bir memleket adeta küllerinden doğmuştur" dedi.


“TÜRKİYE´NİN YÜRÜYÜŞÜNÜ DURMAYA KİMSENİN GÜCÜNÜN YETMEYECEK”


Gençlere seslenen Bakan Kasapoğlu, Türkiye´nin yürüyüşünü durmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini belirterek şunları söyledi:

 

"Kutlu yürüyüşte bizim gücümüz, ilhamımız ve aynı zamanda yol arkadaşımız sizlersiniz. Çünkü tarih boyunca milletimizin sahip olduğu azim, kararlılık ve dinamizmin membaı daima gençler olmuştur. Çanakkale´de siperleri iman dolu göğsüyle tutanlar da gençlerdi; Sakarya´da düşmanı sürüp vatan toprağından çıkaranlar da. Kuvayı Milliye saflarında düşmana ilk kurşunu sıkanlar da gençlerdi. Büyük Taarruz’da vatan için, istiklal için canını siper edenler de. Ecdada olan vefanız ve hürmetiniz, Türkiye adına umut ve heyecan vericidir. Sizler var oldukça, birbirinize dost ve kardeş oldukça, ülkenize, değerlerinize sadakatle sahip çıktıkça Allah´ın izniyle Türkiye´nin yürüyüşünü durdurmaya kimsenin gücü yetmez."
 

SOLOTÜRK NEFES KESTİ


Büyük Zafer’in 100. yılı Kütahya semalarında da coşku ve gururla selamlandı. SOLOTÜRK ve Jandarma ekiplerinin helikopterle gerçekleştirdiği "üzüm salkımı" gösterisi zaferin kazanıldığı Altıntaş’a bağlı Zafertepeçalköy ve Dumlupınar’da büyük bir gurur ve heyecanla izlendi.


“ZAFER TEPESİ” İLK KEZ SÖYLENDİ


Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 100.  yıla özel Yücel Arzen tarafından bestelenen “Zafer Tepesi” adlı şarkı ilk kez söylendi. 


Büyük Zafer’in ve Kütahya’nın kurtuluşunun 100. yıl dönümü törenleri renkli görüntülere sahne oldu. Türk bayrağı ve Tugay sancağının selamlanmasıyla başlayan geçit töreninde; askeri birlikler, 81 ilden bin muharip gazi, 81 ilin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, 81 ilden binlerce genç, izciler, sporcular, STK’lar ve vatandaşlar ayakta alkışlandı.

 

VALİ ÇELİK VE EŞİ NEZİHE ÇELİK’TEN KABUL TÖRENİ


Büyük Zafer’in ve Kütahya’nın kurtuluşunun 100. yılı 30 Ağustos Kabul Töreni ile devam etti.


Vali Ali Çelik ve eşi Nezihe Çelik tarafından düzenlenen törene; milletvekilleri, belediye başkanları, askeri ve mülki erkân, muharip gaziler, 81 ilin Gazeteciler Cemiyeti Başkanları, STK’lar, vatandaşlar ve çok sayıda davetli katıldı.


“RABBİM BAYRAĞIMIZI ASLA YERE DÜŞÜRTMESİN”


Konuklarına teşekkür eden Vali Ali Çelik, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kütahya’nın kurtuluşunun 100.  yılını tebrik ederek, “Rabbim bayrağımızı asla yere düşürtmesin. Bizi birlik ve beraberlik içinde daim eylesin. Bu toprakları vatan kılan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehitlerimize, ebediyete irtihal eden gazilerimizin her birine Allah’tan rahmet, hayatta olan gazilerimize sağlık ve esenlikler diliyorum” dedi.

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı