Haber Detayı
01 Haziran 2022 - Çarşamba 23:10 Bu haber 1614 kez okundu
 
Kütahya Belediye Başkanı Prof.Dr.Alim Işık: Ulaşımda Öğrenci ve Vatandaş Mağduriyet Yaşamayacak
YEREL Haberi
Kütahya Belediye Başkanı Prof.Dr.Alim Işık: Ulaşımda Öğrenci ve Vatandaş Mağduriyet Yaşamayacak

1 Haziran'da gerçekleşen Meclis toplantısında verilen ücret zammını yetersiz bulan Özel Halk Otobüsü işletmecileri seferlere çıkmayıp, kontak kapatarak vatandaşları mağdur etmiştir. Olaylara müdahale eden Kütahya Belediyesi, makam araçları da dahil olmak üzere tüm araçları seferber edip, vatandaşları evlerine ulaştırmıştır.

Belediye Başkanı Işık, yarın ve daha sonra da otobüsçüler bu eyleme devam ederlerse gerekli önlemi alarak vatandaşları mağdur etmeyeceklerini, gerekli yasal işlemi yapacaklarını bildirdi.

Belediye Meclisinden çıkan karara istinaden;

* 4.30 ₺ olan tam bilet 6₺

* 3.10₺ olan ilköğretim ve lise bileti 3.20₺

* 3.75 ₺ olan üniversite öğrencisi bileti 4.00₺

* 3.20 ₺ olan ikamet kartlı öğrenci bileti 3.40₺

* 5.50₺ olan karekodlu bilet 7.50₺

* 1.50 ₺ olan aktarma 2.00₺

* 1.50₺ olan 16 nolu hat aktarma 1.50 ₺ olarak devam edecektir.

Kütahya Belediye Başkanı Işık:" Devletimiz 287 halk otobüsünün her birine 1.200₺'lik destek vermektedir. Kütahya Belediyesi'nin daha önce aldığı meclis kararı neticesinde 65 yaş vatandaşlarımız dahil olmak üzere ücretsiz binen vatandaşlarımız için o günkü bedel üzerinden tamamının ödenmesi kararı gereği otobüs başına 1.530₺ olmak üzere toplamda 2.730₺ destek yapılmakta; bilet başına yansıması 1.15 ₺ ilave ücrete tekabül etmektedir.

Halk Otobüsü işletmecilerimizin kontak kapatarak vatandaşlarımızı taşımaktan geri durduğu anlaşılmıştır. Belediyemiz tarafından vatandaşlarımızın mağduriyetine sebep olan bu durumu sonlandırılmaması halinse, kontak kapatan, sefere çıkmayan araç işletmecilerinin rotasyonu kullanım haklarının iptal edileceği ayrıca Kütahya Belediyesi denetimli özel halk otobüsü işletmelerinin yönetmeliğine göre yapılmayan her seferin ayrı bir ihlal suçu olarak değerlendirilerek ilgililer hakkında idari yaptırımlar yanında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunularak yasal işlem yapılacaktır.

Buradan otobüs işletmecisi esnafı hemşerilerimize sağduyulu olmalarını, vatandaşı mağdur edecek eyleme kalkışmamalarını özellikle istirham ediyorum.

Duraklarda bekleyen vatandaşlarımızı evlerine götürmek için makam aracım dahil, Belediyemizin tüm araçları seferber edilmiş olup, kriz çözülene kadar hizmetlerine amade edilmiştir.

Yarın sabahtan itibaren her türlü tedbir alınıp, hiçbir Öğrenci ve vatandaşımız mağdur olmayacak şekilde ulaşımları sağlanacaktır.

Hiç kimsenin Meclisin aldığı kararın üstünde, devletin koyduğu kanun ve hükümlülerin üstünde hakkı ve haddi olmadığını, vatandaşlarımızla paylaşmak istiyorum, gereği yapılacaktır.

Bize benzer illerle kıyaslandığında makul bir ücret zammıdır. Bunu az bulan esnafımız evine gittiğinde tekrar hesabını yapmasını buna göre kararı kendilerinin vermesini tavsiye ederiz.

Kütahya Belediyesi burada yaşayan 300 bine yakın hemşerimizin hakkını korumak, kollamakla mükelleftir. Kimsenin mağdur olmaması için çalışmalar yapıyoruz.

S plakayla hizmet veren öncelikle Kütahyalı hemşerilerimizin araçları olmak üzere kiralama işi gerçekleşecek.

31 Ağustos tarihinde kullanım hakları sözleşmesi sona eren halk otobüslerinin yeniden seferde değerlendirilip değerlendirilmeyeceği konusunda encümen ve meclis kararıyla belirlenecek. Bin araçlık toplu taşıma kotamızın ilave araç kiralaması yöntemiyle servis hizmetleri verilecek gerekirse belediyemiz araçları alacak, eksik olan hizmeti tamamlayacak.

Bugün ve yarın belediyemizdeki tüm araçlarımız sarı otobüsler dahil olmak üzere ilgili müdürlüklerde kullanılan araçların tamamı şuanda Kütahya'da halkımızın hizmetine sunulmuştur" dedi.

Özellikle sınav haftasında olan öğrenciler, bu gerginlik ve belirsizlik karşısında strese girmişler; bir gün önceden okula gidip okulda kalmayı bile düşünür hale gelmişlerdir. Vatandaşı terbiye eder şekilde yapılan halk otobüsü şoförlerinin yapmış olduğu bu uygulama vatandaş tarafından tepkiyle karşılanırken; Belediye'nin krizi çözer yaklaşımı vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı. Vatandaşlar, daha önce olduğu gibi rekabet ortamının olması gerektiğini, hor görülmeden aşağılanmadan yaklaşımın kendilerine gösterilmesi gerektiğini ifade ederken; bizleri mağdur eden otobüsler ve şoförleri gerekli cezayı çeksinler, ulaşım hizmeti almak bizlerin en doğal hakkıdır, sık sık zam talebinde bulunan halk otobüslerine zam yapılmasın, alternatif çözümler bulunsun, Belediyemiz kendi araçlarıyla hizmet versin, tramvay yapılsın gibi ifadelerde bulundular. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı