Haber Detayı
03 Nisan 2021 - Cumartesi 15:52 Bu haber 6379 kez okundu
 
KSBÜ Hastanesinde Kalp Durdurulmadan, Kalpteki Kitle Çıkartıldı
T.C. Sağlık Bakanlığı (SB) Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesine çeşitli şikayetlerle başvuran V.T. isimli hastanın kalbinde tespit edilen 2x3 cm büyüklüğündeki kitle, KSBÜ Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı (AD) hekimleri tarafından, sıra dışı bir yöntem kullanılarak, hastanın kalbini durdurmadan başarıyla çıkartıldı.
SAĞLIK Haberi
KSBÜ Hastanesinde Kalp Durdurulmadan, Kalpteki Kitle Çıkartıldı

KSBÜ Kalp ve Damar Cerrahisi ekibi, Prof. Dr. Ahmet Çekirdekçi başkanlığında pandemi döneminde de başarılı ameliyatlarına devam ediyor. Son olarak bir hastanın kalp içindeki 2x3 cm büyüklüğündeki kitle, kalp durdurulmadan çıkartıldı.

“KİTLE ÇIKARTILMASAYDI ANİ ÖLÜME YOL AÇACAKTI”

Başarılı geçen operasyonla ilgili açıklamalarda bulunan KSBÜ Kalp ve Damar Cerrahisi AD  Başkanı Prof. Dr. Ahmet Çekirdekçi, Kardiyolog Dr. Fatih Kahraman tarafından teşhis edilen kitlenin çıkartılmaması durumunda, ani ölümün kaçınılmaz olduğunu ifade ederek, uyguladıkları yöntem hakkına bilgi verdi.

“AMELİYAT KLASİK YÖNTEMLE YAPILMADI” 

Ameliyatın klasik bir yöntemle yapılmadığını belirten Prof. Dr. Çekirdekçi, “42 yaşındaki hastamız ateş yüksekliği ve halsizlik şikayetleri ile başvurdu. Yapılan incelemeler sonucunda, kirli kanın toplandığı kalbinin sağ kulakçığında 2x3 cm boyutlarında, kalbin kasılması ile hareket eden, kopması halinde ani ölüme neden olacağı bilinen bir kitle saptandı. Hastamızı acil şartlarda Doç. Dr. Ali İhsan Parlar ve Dr. Öğr.Üyesi Sinan Erkul’la birlikte ameliyata aldık. Hastamız 1.5 yıl önce kalbindeki doğumsal delik nedeniyle açık kalp ameliyatı olmuştu.  Geçirilmiş kalp ameliyatına bağlı yapışıklıklar nedeniyle, kalbe sağ göğüs boşluğundan ulaşmanın hızlı ve güvenli olacağına karar verdik. Kalp-akciğer pompa sistemi desteğinde ama kalbi durdurmadan sağ kulakçığı açarak kitleyi çıkardık. Bu operasyonda Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD Başkanı Prof. Dr. Canan Balcı liderliğindeki anestezi ekibinin dikkat ve desteği işimizi kolaylaştırdı. Ameliyat sonrası hastanın yoğun bakım ve servisteki takibi sorunsuz şekilde tamamlandı. Hasta sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.” dedi. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı