Haber Detayı
29 Aralık 2020 - Salı 22:43 Bu haber 1385 kez okundu
 
KSBÜ'den Modern Sağlık Merkezi
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezinin yeni binasında hizmete başlamış olması nedeniyle, pandemiden dolayı kısıtlı sayıda katılımla düzenlenen törende yeni hastanenin 3. Basamak sağlık hizmetleri sunan, 8 uzmanlık alanında hekimler, personel, laboratuvar ile hizmet verileceği; SGK ile anlaşmalı olduğu ve Sağlık Bakanlığının yayınladığı yeni ruhsat düzenlemesine göre, Türkiye’de ruhsat alan Ankara’daki üniversiteden sonra; ikinci merkezin olduğu; 7 bin m2 alan ve 3 katlı binada 46 hekim ve 42 personel ile 8 bölümde hizmet vereceği öğrenildi.
SAĞLIK Haberi
KSBÜ'den Modern Sağlık Merkezi

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezinin yeni binasında hizmete başlamış olması nedeniyle, pandemiden dolayı kısıtlı sayıda katılımla düzenlenen törende yeni hastanenin 3. Basamak sağlık hizmetleri sunan, 8 uzmanlık alanında hekimler, personel, laboratuvar ile hizmet verileceği; SGK ile anlaşmalı olduğu ve Sağlık Bakanlığının yayınladığı yeni ruhsat düzenlemesine göre, Türkiye’de ruhsat alan Ankara’daki üniversiteden sonra; ikinci merkezin olduğu; 7 bin m2 alan ve 3 katlı binada 46 hekim ve 42 personel ile 8 bölümde hizmet vereceği öğrenildi.

Uluslararası kalite ve standartlara da erişmek için bir engelin olmadığını belirten Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU yapmış olduğu açılış konuşmasında; "Sözlerimin hemen başında bu tesisin açılması için büyük emek sarfetmiş olan Başhekimimiz Dr. Öğr. Üyesi Berceste Güler hocamız dün son hazırlıkları yapıp merkezden ayrıldıktan sonra bir trafik kazası geçirdi. Bir günlük gözlemden sonra bugün taburcu edilen hocamız bir müddet evinde dinlenmek zorunda kalacak. Göze gelmek tabiri bu olsa gerek, herşey nasip ile kendisine acil şifalar diliyoruz.

 

"Atama Süreci Devam Edenlerle Birlikte 46 Doktorumuz Var"

Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi 2011 yılında Dumlupınar Üniversite’sinde kuruluyor. Kampüs içerisindeki 12 Ünitelik ilk uygulama merkezinin açılışı ise 2016 yılında gerçekleşiyor. 2018 yılında Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin kurulması ile Diş Hekimliği Fakültesi ve Uygulama Merkezi Üniversitemize devrediliyor. Kliniğimizde tedavi gören hastalarımız yüksek düzeyde memnuniyet bildirmekle birlikte fiziksel alan darlığı nedeniyle Diş Ünitelerinin az olması, buna ilave olarak doktor sayımızın da yetersizliği nedeniyle önemli bir randevu sorunu yaşıyor, hasta talebine yeterli düzeyde cevap veremiyorduk. Dahası bu yıl artık klinik staj aşamasına gelmiş Diş Hekimliği 3. Sınıf öğrencilerimiz için de gerekli standartları sağlayamıyorduk. İlk aşamada Fakültemizin Öğretim elemanı sayısını artırmak yönünde bir strateji izledik. 2018 yılında toplam 12 doktorun bulunduğu bu merkezde atama süreci devam edenlerle birlikte bugün bu rakam 46 olmuştur.

"8 Uzmanlık Alanında 3. Basamak Sağlık Hizmeti Verilecek"

İhtiyaç duyduğumuz hastanenin gecikeceği öngörüsü ile kapasite artışı için de bir çözüm arayışı içerisine girdik. Şu anda açılışını yapmakta olduğumuz bina o günlerde kiracısı olan özel eğitim kurumunca boşaltmıştı. Bu binanın daha önceden de hal binası olarak kullanıldığını Kütahyalılar hatırlarlar. Yaptığımız değerlendirmeden sonra burasının bir süreliğine ihtiyacımızı karşılayacak özellikte olduğuna kanaat getirdik. Binanın sahibi olması nedeniyle ilk görüşmemiz Kütahya Belediye Başkanı Sayın Alim Işık ile oldu, kendisi bize kiralama konusunda olumlu görüş bildirdi. Sonrasında hızlı bir hazırlık yaptık, Ankara’da T.C. Strateji Başkanı Naci Ağbal ve bürokratları ile görüşmelerde bulunduk. Bu görüşmelerde Sayın vekillerimiz Ceyda Çetin Erenler, Ahmet Tan ve İshak Gazel’de bulundular ve talebimize destek verdiler. Sonuç itibarıyla gereken kiralama izni ve bütçemiz çıktı, cihaz ve tefrişat için ek ödeme aldık. Personel desteği açısından da alım iznimiz gelmek üzere. Böylece ilimize 8 uzmanlık alanında 3. Basamak sağlık hizmeti verecek yeni bir tesis kazandırmış olduk. Bu tesis birlikte çalışmanın, ilimizin imkanlarını verimli şekilde kullanmanın, sorun değil çözüm üretmenin güzel bir örneğidir.

"Mutlaka Diş Hastanesine İhtiyacımız Var"

Bir Üniversite hastanesinin gerektirdiği donanım, cihaz ve ekipmana sahip olan Merkezimizde dental Tomografi ve Ultrason cihazı gibi ileri görüntüleme yöntemleri, 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel protez yapımı gibi teknolojik imkanlar bulunmaktadır. İmplant uygulamalarının yanı sıra Ağız Çene Diş Cerrahisi biriminde bazı kanser türlerinde cerrahi işlemler yapılmakta, gerektiğinde Evliya Çelebi Hastanesinin ameliyathaneleri de kullanılmaktadır. Protez Kliniği ile Üniversitemiz KBB öğretim üyelerinin işbirliği içinde hastalarda kanser ameliyatlarından sonra oluşan defektler için özel protez ve plaklar düzenlenmektedir. Bütün bunlara rağmen bu merkezin nihai hedefimiz değil bir ara çözüm olduğunu, gelecekte mutlaka bir Diş Hastanesine ihtiyacımız bulunduğunu da belirtmek isterim.

"Hem Teorik Hem Uygulamalı Dersler Birlikte Verilecek"

          Biraz sonra açılışını yapacağımız bu tesiste sadece tedavi klinikleri değil stajyer öğrencilerimizin eğitimlerini alacakları derslikler de mevcuttur. Böylece öğrencilerimizin teorik ve uygulamalı dersleri birlikte verilecek, hem hocalarımız hem de öğrenciler açısından daha verimli bir ortam sağlanmış olacaktır. Bütün bunlarla birlikte merkezimize Kütahya damgasını vurmasak olmazdı. Bu amaçla koridorlarımızı merhum Ahmet Yakupoğlu üstadın eserlerinin replikleri ile donattık. Ayrıca girişte mini bir sergi göreceksiniz. Bunlar, merhum Diş Hekimi Ferhan Tunçbilek’in kişisel muayehanesinde kullandığı araç gereçleri. Bu anlamlı hatıraları bize bağışlayarak sergilenmesini sağlayan ailesine teşekkürlerimizi bildirirken bu vesile ile kendisini de bir kez daha Rahmet ile anıyoruz.

 

"SGK İle Anlaşmamız Var, Özel Sağlık Kuruluşlarıyla Görüşüyoruz"

          Ağız Diş Sağlığı Merkezimizin SGK ile anlaşması bulunmaktadır. Bu kapsamda hastalarımıza hizmet etmekten memnuniyet duyacağımızı bildirmek isteriz. Bununla birlikte önemli diğer bir hedefimiz yurt dışından da hasta alabilmek yani ilimizde Diş Hekimliği alanında Sağlık Turizmini başlatmaktır. Bunun termal sağlık turizmi ile de bütünleşeceğini ve tamamlayıcı bir unsur olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle SGK’nın yanı sıra özel sağlık sigortaları ve aracı kuruluşlarla da görüşmelere başlamış bulunmaktayız.

"Hızla Gelişen Üniversiteyiz, Şehrin Üniversiteye Sahip Çıkmasını İstiyoruz"

          Sayın Valim, değerli misafirler. Bu açılış nedeni ile müsaadenizle önemli bulduğum bir konuya da kısaca değinmek istiyorum. Şimdi artık Türkiye’nin tüm illerinde Üniversite var. Sizler de muhtemelen bir şekilde bunların bazılarını görüyorsunuz, en azından yanlarından geçerken dikkatinizi çekiyor. Gözümüze çarpan bir ayrıntı, hemen tüm Üniversitelerde bazı binalara, araştırma merkezlerine, hastanelere ya da öğrenci alanlarına isimlerin verildiği. Bu o birimlere o isimlerin katkı verdiği anlamına geliyor. Bazı Üniversitelerde öyle ki neredeyse tüm kampüs hatta Üniversite o kişilerin ismi ile anılmaktadır. Bizde, şu anda ki Üniversite yerleşkemizde bu şekilde olan tek yer, İzmir doğumlu bir iş adamı olan Hüsnü Özyeğin isminin olduğu kız öğrenci yurdudur. Her sene yatırım bütçesini görüşmeye gittiğimizde bizden sordukları bir konu da şehrin Üniversiteye katkısıdır. Elbette Devletimiz tüm yatırımları yapmaya muktedirdir, ancak hepsi bir arada ve aynı anda olmuyor, bazen yatırımlar uzayabiliyor. Biz ise durağan değil hızla gelişme ihtiyacı içerisinde olan dinamik bir Üniversiteyiz. Bize şehrin katkısı sorulurken esas sorgulanan şehrin Üniversitesine sahip çıkma arzusu ve eylemidir. Bütçe uzmanları değerlendirme yaparken bu faktöre göre de yatırımları şekillendirmekte, şehri tarafından sahip çıkılmış, desteklenmiş Üniversitelere daha pozitif yaklaşım göstermektedirler. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi olarak geçtiğimiz senelerde bu kalemde cevabımız maalesef “dış kaynak yok” şeklinde olmuştur. Bundan üzüntü duyduğumuzu belirtmek isterim. Bugün burada halka dokunacak hayırlı ve faydalı bir hizmetin açılışını yapıyoruz. Buna benzer daha pek çok projemiz var. Dolayısıyla Üniversitemizin yapılanmasında kalıcı olarak isimlerinin yaşamasını sağlayacak hemşehrilerimizi beklemekteyiz.

Teşekkür

          Değerli konuklar sözlerime son vermeden önce, Kütahya’ya değer katan bu sağlık tesisi için teşekkür etmemiz gerekenleri sıralamak isterim. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a milletimiz için çizdiği “yüksek standartlarda sağlık hizmeti sunumu” vizyonu ve bunun gerçekleşmesi için sağlanan bütçe imkanları için teşekkürlerimizi bir borç biliriz. Merkezimizin açılması için gerekli finansmana ulaşmamızı sağlayan T.C. Strateji Başkanlığı Başkanı ve bürokratlarına, Maliye ve Hazine Bakanlığımıza, Ankara ziyaretlerimizde bize eşlik edip desteklerini esirgemeyen Sayın Milletvekillerimize, binanın kiralanması esnasında bize kolaylık gösteren Belediye Başkanımız Sayın Alim Işık’a, ildeki çalışmalarda koordinasyonu sağlayarak destek olan Sayın Valimize teşekkür ederim. Müsaade ederseniz emekleri karşılıksız bırakmamak adına, kendi personellerimizi de zikretmek isterim. Bu anlamda Dekan Hocamız Prof. Dr. Ahmet Çekirdekçi’ye, Başhekimiz Dr. Öğrt. Üyesi Berceste Güler’e ve yönetim kurulu üyesi hocalarımıza, fakültemizin değerli öğretim üyeleri ile araştırma görevlilerimize, merkezin idari müdürü ve sağlık bakım hizmeti müdürümüze ve personellerine teşekkür ederim. Son olarak da bir okuldan hastane meydana getiren, bütün dönüşümü planlayan yürüten Üniversite Sekreterimiz koordinesinde Yapı İşleri, Bilgi İşlem, İdari Mali İşler, Strateji ve Döner Sermaye Daire Başkanlarımız ve personelleri ile teknik personel ve işçilerimizi de takdir ve teşekkürle andığımı belirtmek isterim. Nice hastalara şifa olması temennisi ile tesisin hayırlı olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum" dedi.

 

Milletvekili Gazel: Şehrimiz Adına Güzel Bir Kazanım Oldu

Kütahya Milletvekili İshak Gazel ise törende yaptığı konuşmada, “Yaklaşık bir sene önce ya da biraz daha uzun süre önce Rektör Hocamız böyle bir projeden bahsetti. Ben de gerçekten heyecanlanmıştım çünkü diş hekimliği fakültesinin o zamanki yeri Dumlupınar Üniversitesi kampüsünün içerisindeydi, vatandaşımızın ulaşım imkanları biraz zordu ve herkes o imkanlardan faydalanamıyordu. Bu merkez ile birlikte vatandaşlarımızın çok kolay bir şekilde buradaki hizmetlerden faydalanabileceği bir ortam olacak. Güzel bir kazanım oldu şehrimiz adına. Bu vesileyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörümüz Vural Kavuncu Hocama teşekkürü bir borç biliyorum.” ifadelerini kullandı.

 

 

Vali Çelik: Kütahya Çok Kıymetli Bir Sağlık Tesisi Kazandı

“Kütahya çok kıymetli bir sağlık tesisi kazandı.” diye belirten Vali Çelik şunları söyledi: “Koronavirüs salgının bizleri etkilemiş olduğu ve toplumsal, bireysel anlamda hayatımızı ne şekilde değiştirdiğini, güçlü bir sağlık altyapısının hem toplumsal anlamda hem de bireysel anlamda ihtiyaç duyduğumuz en temel unsur olduğunun; üzerini, altını, sağını, solunu çizerek iyice öğrenmiş bulunuyoruz. İyi ki ülkemizde hem sağlık altyapısı hem de sağlık çalışanlarımızın kapasiteleri, nitelikleri ve eğitimleri bu süreci atlatmamıza büyük bir destek verdi. Şu anda buna katma değer katacak, başka bir unsur olan, hepimizin bazen tırnağımız acısa aklımız, canımız oradadır lafıyla diş ağrısına da vurgu yaptığımız özel bir alan olan KSBÜ Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi açılışı için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Kütahya bu anlamda çok kıymetli bir altyapı yatırımı, sağlık tesisi kazanıyor. Bunun anlamını uygulamaya geçtikten sonra herkes bireysel anlamda daha iyi anlayacak.”

Konuşmalardan sonra İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş'ın yaptığı duanın akabinde protokol tarafından kurdele kesimi gerçekleştirildi. Ardından binanın içi gezilerek, diş hekimleri ve personeller tarafından konuklara bilgilendirme yapıldı. Düzenlenen törene Kütahya Valisi Ali Çelik, Milletvekili İshak Gazel, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgenaral Necati Gündüz, Belediye Başkan Yardımcısı Salih Özden, İdare Mahkemesi Başkanı Ferid Cengiz, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Emniyet Müdürü Necmettin Koç, bazı Daire Müdürleri, KUTSO Başkanı İsmet Özotraç, AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, İYİ Parti İl Başkanı Erol Ertürk ve davetliler katıldı. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı