Haber Detayı
12 Ocak 2021 - Salı 08:22 Bu haber 1139 kez okundu
 
KSBÜ'de Büyüme ve Gelişme Devam Ediyor
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU, basın mensupları ile bir araya gelerek, Çalışan Gazeteciler gününü kutladı, sağlık şehitlerini unutmayarak FEDA Sergisinin açılışı gerçekleştirildi, KSBÜ’deki çalışmalar ve gelişmeler hakkında bilgilendirmede bulundu.
GÜNCEL Haberi
KSBÜ'de Büyüme ve Gelişme Devam Ediyor

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU, basın mensupları ile bir araya gelerek, Çalışan Gazeteciler gününü kutladı, sağlık şehitlerini unutmayarak FEDA Sergisinin açılışı gerçekleştirildi, KSBÜ’deki çalışmalar ve gelişmeler hakkında bilgilendirmede bulundu.

Basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başlayan ve yerel gazeteciliğin öneminden bahseden KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU; “Toplum olmanın, demokrasinin, birlikte yaşamanın gereği insanların birbirlerinden haberdar olması, iletişimdir. Mesleğinizde her ne kadar dijitale doğru bir değişme olsa da mesleğiniz değişmiyor. Yaptığınız katkılar nedeniyle şükranlarımı sunuyorum. Mesleğin getirdiği zorlukların da farkındayız hepiniz fedakârca görev yapıyorsunuz. Sizlerle uzun süredir birlikte çalışıyoruz. Kütahya yerel basını belirli seviye ve olgunlukta olduğunu için teşekkür ederim. Objektif olduğunuzdan, bizlerle iletişim halinde olarak vatandaşlarımıza doğru bilgiyi ulaştırdığınız için teşekkür ediyoruz.

 

"Araştırma Merkezlerimizin Sayısı Artıyor"

Üniversitemiz kurulduğu günden bugüne her alanda büyüme sağladı. Üniversitemizde 4 fakülte var, Mühendislik ve Doğa bilimleri fakültemizi de 2021'de yeni bölümleriyle aktif hale getiriyoruz. Meslek Yüksek Okulları 2 tane idi, Tavşanlı'ya da açıldı, Araştırma Merkezlerimizin sayısı giderek çoğalıyor.

Büyüme ile birlikte vatandaşlarımıza daha iyi bir hizmet sunulmakta. Üniversitemize kazandırılan akademik personel sayesinde, Kütahya’nın pandemi döneminde kendine yeten bir il oldu. Gururla söyleyebilirim diğer illerden tedavi olmak için talep geldi. Sağlık hizmetlerinde iyileşme ve gelişme sağlandı. Kütahya dışına resmi sevk ortalama günde 2 kişi. Aynı sayıların üzerinde de sevk alınıyor.

 

"3 Anahtar Nokta İle Hareket Ettik"

3 anahtar noktada karar verdik, birincisi kapasite artması, ikincisi sadece doktor artışı değil Profesörler getirdik ve yetkinlik artışı gerçekleştirdik. Üçüncüsü ise koordinasyon, Sağlık Bakanlığımızla koordineli bir şekilde çalıştık.

Randevu sorunu çözüldü. Onkoloji birimi, radyoterapi bölümü tekrar hizmete girdi, kanser cerrahisi, medikal onkoloji, ERCP, beyin tümörü ameliyatı, inme merkezi, girişimsel radyoloji, kalp cerrahisi, girişimsel kardiyoloji, koklear implant(biyonik kulak), göz içi enjeksiyon, çocuk immunolojisi, çocuk endokrinolojisi, kadın doğum perinatoloji - infertilite, çocuk cerrahisi, Amatem, Aile hekimliği - psikolojik danışmanlık, fizik tedavi ve rehabilitasyon'da Türkiye'de markayız, Getat. Birçok bölüm açtık veya bazı bölümleri tekrar kazandırdık, Radyoterapi Bölümü gibi.

Yoncalı için Termal Sağlık projesi çalışmamız var, fizibilite çalışmasıyla birlikte detaylandırıldı.

"Bakanlığımızın Desteğiyle, AMATEM Yatılı Tedavi Edecek Kapasitedeyiz"

Amatem'le ilgili olarak ayaktan tedavi kısmını iyileştirme çabalarımız mevcut, Sağlık Bakanlığı tarafından Amatem yatırımı yapılırsa, yatılı olarak tedavi edecek kapasiteye geldik.

"Bölgemize Modern Diş Merkezi Kazandırıldı"

Kütahya’ya modern bir diş merkezi kazandırdıklarını belirten Rektör Kavuncu, “Toplam 8 bölümlü 7 bin metrekarede hizmet vermeye başlayan modern bir diş merkezi kurduk. 46 diş hekimi görev yapacak. Hekim dışında vatandaşlara daha rahat hizmet sunabilmek için ayrıca 42 personel bulunuyor. Kısaca randevu sorununun çözümü için ciddi çalışmalar gerçekleştirildi.

 

“Merkez Kampüs Şehrin Bir Önceliğidir”

KSBÜ Merkez Yerleşkedeki (Germiyan Kampüsü) çalışmalarımız sürmekte. Kampüs için planlanan mimari projelerimiz hazır. Merkez Kampüs şehrin bir önceliği, çünkü bu kampüs ile birlikte KSBÜ’nün şehir üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerlemekte ve kampüsümüzden vatandaşlarımız da yararlanacak.

Gediz SHMYO'ya ait 43.607 m2 yüz ölçüme sahip olup, Simav SHMYO'ya ise 27.510 m2 yüz ölçümlü alan üniversiteye devredilmiştir.

KSBÜ yerleşkesiyle ilgili ise DPÜ ile yapılan protokol neticesinde 422.461,61 m2 KSBÜ'ye devredilmiş ve tapusu alınmıştır. 5.104,02 m2 tahsis işlemi ile alındı, toplamda 435.367,37 m2 alan kamulaştırma, devir tahsis işlemleriyle ve 118.846,72 m2 ise genişleme alanına sahip olmuştur. 

"Kadromuz Genişlemiş, Öğrencilerimiz Artmış; Öğretim Elemanı Başına Düşen Öğrenci Sayılarımız Düşmüştür"

Mayıs 2018 ve Aralık 2020 arasındaki öğrenci sayıları karşılaştırıldığında toplamda 2838'den 3696'ya yükselme gerçekleşmiş; Lisansüstü eğitim enstitüsü 38'ken 87, Tavşanlı SHMYO 0'ken 81, Simav SHMYO 188'ken 452, Gediz SHMYO 354'ken 480, Diş Hekimliği 65'ken 224, Tıp Fakültesi 592 iken 744, Sağlık Bilimleri 1601'ken 1628'e yükselmiştir.

Yine aynı dönemlerdeki akademik personel sayısı karşılaştırıldığında giden personellerin de olduğu yerine yenilerinin geldiği de dikkate alınarak toplamda 217'den 396'ya yükselme gerçekleşmiş; öğretim elemanı başına düşen genel öğrenci sayısı 24 iken 15'e düşmüş hatta bu oran tıp fakültesinde 7'den 5'e, Sağlık Bilimleri Fakültesinde 100'den 45'e düşmüş, Diş Hekimliği Fakültesinde ise 7'den 9'a yükselmiştir.

KSBÜ Hedefleri

Üniversitemizin hedeflerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Tıpta bazı alanlarda mükemmeliyet merkezi olmak.
  • Nitelikli ve kapsamlı bir sağlık hizmeti sağlayarak, bölgesel ihtiyacın tamamını karşılamak, yenilikçi ve özellikli alanlarda öncülük yaparak ülkemizde tercih edilen sağlık tesisi olmak.
  • İlimiz için uluslararası düzeyde medikal sağlık turizmini başlatmak.
  • Bölgemizde bulunan termal kaynakların zenginliği göz önüne alınarak, kaplıca odaklı sağlık turizmini gerçekleştirmek.
  • İlaç ve tıbbi cihaz sanayi için Ar-Ge ortamı kurmak, sanayi ile iş birliği yaparak sektörel endüstrinin oluşmasına katkı vermek.

Planlanan Projeler

Planladığımız projeler ise;  Termal Sağlık Turizmi alanında FTR hastanesi hidroterapi, termal tedavi ve kür bahçesi projesi; Fizik tedavi ve rehabilitasyon mükemmeliyet merkezi; sağlık turizmi fizibilite proje, danışmanlık, termal kür şehri projesi; özel sektör işbirliği ile konaklamalı rehabilitasyon tesisi; serbest sağlık bölgesi ayrıca Dil ve konuşma bozuklukları tedavi merkezi; infertilite ve tüp bebek merkezi; yenilikçi tıp sağlık meslekleri (yapak zeka, robotik tıp, teletıp, biyoinformatik, rejeratif tıp, kök hücre); tıbbi teknoloji labaratuvarı, ileri tıp araştırma merkezi klinik araştırmalar merkezi; toksikoloji, krimonoloji, adli bilimler yetkili merkezi; teknoloji transfer ofisi ve sağlık teknokenti; sosyal projelerden ise kadın araştırma merkezi, melek üniversite KSBÜ, Engelli dernekleri ile işbirliği projeleri” dedi.

Basın mensuplarına hediyelerini takdim ettikten sonra, toplu fotoğraf çekinilmesiyle program son buldu. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı