Haber Detayı
27 Ekim 2020 - Salı 00:12 Bu haber 6032 kez okundu
 
Korona Alarm Veriyor!...
Salgını Ciddiye Alalım, Entübe ve Yoğun Bakım Sayıları Arttı... Korona'yı Ciddiye Alalım, Önlemlere Uyalım!
SAĞLIK Haberi
Korona Alarm Veriyor!...

Salgını Ciddiye Alalım, Entübe ve Yoğun Bakım Sayıları Arttı...

Korona'yı Ciddiye Alalım, Önlemlere Uyalım!

Kütahya merkez ve ilçelerinde korona sayılarının arttığını hem Kütahya Valimiz Ali ÇELİK, KSBÜ Rektörümüz Prof. Dr. Vural KAVUNCU, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet ERBAŞ, AK Parti İl Başkanı Sebahattin CEYHUN bildirerek, vaka sayıları arttığı için yeni yoğun bakım ünitelerinin oluşturulduğu, kontrolün zorlaştığı; vatandaşların salgının ciddiyetini anlaması gerektiği; kapalı ortamlarda uzun süre kalınmaması gerektiğini; maske, mesafe, hijyen kuralına uyarak birlikte durdurulabileceğini belirttiler.

26 Ekim'de KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU: "Siz hala salgını hafife alanlardan, bana bir şey olmaz diyenlerden misiniz?

Kütahya ve ilçeleri salgın başladığından bu yana ki değerlerinin 2-3 mislini görüyor. Hastanede yeni yoğun bakım üniteleri oluşturuyoruz. Peki nereye kadar? Lütfen ama lütfen! maske-mesafe-hijyen" ifadelerini kullandı.

Kütahya Valisi Ali ÇELİK ise 18 Ekim'de "Havalar soğuyor. Salgınla mücadelede bulunduğumuz ortamı daha çok dikkate almak zorundayız. Özellikle kapalı ortamlarda diz dize yapılan sohbetler virüsün yayılma hızını artırıyor. Tedbirleri uygulayarak salgını yenebileceğimizi unutmayalım. Mesafemizi koruyalım" 22 Ekim'de ise "Değerli Kütahyalılar, Son bir ayda pozitif vaka görülen kadın ve genç vatandaş sayımızda önemli oranda artış var. Kadınlar ve gençlerin toplu etkinliklerden, sohbetlerden, misafirliklerden uzak durması önem arz etmektedir. Duyarlılığınız için teşekkür ediyorum.

Değerli Kütahyalılar, Pozitif vaka sayımız artıyor. Kapalı alanlarda uzun süre kalmamalı, misafirlikleri, ziyaretleri bir süre ertelemeli ve maske, mesafe, temizlik kurallarını ihmal etmemeliyiz. İzolasyonda olanların ise evlerinde kalmaları çok önemli! Sağlıklı günler." 24 Ekim'de ise "Değerli Kütahyalılar, Koronavirüsle mücadelede ilimizdeki pozitif vaka sayımız geçen haftaya göre yüzde elli arttı, ayrıca günlük vaka sayılarında artış trendi devam etmektedir. Lütfen, kapalı ortamlardan, misafirliklerden, toplu hareketlerden mümkün olduğunca uzak duralım." 25 Ekim'de ise "Değerli Kütahyalılar Vaka sayısı arttıkça kontrol zorlaşıyor. Yoğun bakım ve entübe hasta sayımızda ciddi artış var. Tedbirleri harfiyen uygulamak zorundayız. Vatandaşlarımızı salgının ciddiyetini anlamaya ve mücadeleye davet ediyorum. Salgını ancak birlikte durdurabiliriz" 26 Ekim'de ise "Salgın bitmedi! Bulaşıyor, hasta ediyor ve öldürüyor! Soğuyan havaların virüsün yayılımına imkân sağlamasına izin vermeyin. Kalabalık yerlerde uzun süre kalmayın. Misafirlikleri erteleyin. Maske, mesafe ve temizlikten asla vazgeçmeyin. Ancak birlikte başarabiliriz." şeklinde vatandaşları uyardı.

 MHP Kütahya Milletvekili Ahmet ERBAŞ: “Sağlık Bakanlığı ve Valiliğimizin Korona virüs ile ilgili aldığı önlemlere ve sıkı denetimlere bütün halkımızın mutlaka riayet etmesi gerektiğine inanıyorum.Ama sonradan da bir rehavete kapıldık gibi bir izlenim var. Koronalı aileye ‘geçmiş olsun’ ziyaretlerine devam edersek, ‘Korona’dan kurtulduk’ diye evlerimizde mahallelerimizde mevlit okutmaya devam edersek, iş yeri veya ailemizdeki hastayı saklarsak toplumu ciddi bir şekilde tehlikeye atmış oluruz” dedi.

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin CEYHUN ise “Salgın hala devam ediyor ve artış gösteriyor. Etkisinin kırılmasının tek yolu, tedbirlere sıkı sıkıya uymak. Kurallara uymak vicdani de bir sorumluluktur.Lütfen daha dikkatli ve tedbirde kararlı olalım. Kovid-19 salgınının bulaşma riski yakın mesafede, kapalı ve kalabalık ortamda artar. Riski azaltmak için üç altın kuralımızı unutmuyoruz” dedi.

Uyarıları ve yoğun çabaları için başta Kütahya Valimize, Rektörümüze, protokole, sağlık çalışanlarımıza, önlemlere uyan tüm kurum, kuruluş, firmalara ve vatandaşlarımıza teşekkür ederiz. Lütfen kurallara uyalım, vebal almayalım. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı