Haber Detayı
14 Şubat 2019 - Perşembe 00:02 Bu haber 4219 kez okundu
 
Kök Hücre Kazanım Yetkilisi Nejdet AYDURAN: Gönüllü Donörlerin Kararlı Olup, Boşuna Umutlandırmaması Gerekiyor
Kütahya'da 13 Şubat Çarşamba günü yapılan kan ve kök hücre bağış çalışmasına "Öykü Arin'e Umut Ol" kampanyasına 122 kök hücre, 88 kan bağışı yapıldı. Eskişehir Bölge Kızılay Kan Merkezinde Kök Hücre Kazanım Yetkilisi Nejdet AYDURAN, kampanya davetine icabet ettiklerini belirterek, gazetemize özel açıklamalarda bulundu.
SAĞLIK Haberi
Kök Hücre Kazanım Yetkilisi Nejdet AYDURAN: Gönüllü Donörlerin Kararlı Olup, Boşuna Umutlandırmaması Gerekiyor

Gönüllü donörlerin kararlı olup, boşuna umutlandırmaması önemli diyen, Eskişehir Bölge Kızılay Kan Merkezinde Kök Hücre Kazanım Yetkilisi Nejdet AYDURAN, gazetemize özel yaptığı açıklamada;  "Kızılay ve Sağlık Bakanlığının beraber yürüttüğü bir proje olan TÜRKÖK projesi için buradayız. Kızılay olarak veri tabanı oluşturmak için gönüllü donörlere ulaşmaya çalışıyoruz. Kişiler bize gönüllü olduğunu beyan edip, bir form dolduruyorlar. 3 tüp kan alıp, sisteme kayıtlarını gerçekleştiriyoruz.

Sağlık Bakanlığı, hastalarla bir eşleştirme gerçekleştiriyor ve uyum olduğu zaman bağışçı adaylara ulaşıp, sağlık kontrollerini yaptırıp; Sağlık Bakanlığı'na devrediyoruz. Kızılay olarak bu aşamada bizim işimiz bitiyor.

Bundan sonraki süreci Sağlık Bakanlığı takip ediyor. 5 gün aşı yapılıp, 5. günün sonunda kan bağışı gibi damardan iğneyle girilerek, kan cihazdan geçiriliyor ve kök hücreler bu şekilde ayrıştırılıyor.

Eskiden ameliyathanede kemik iliğinden alınıyordu kök hücreler, tabi ki o yöntem hala var;  90 aşı ve kandan kök hücreleri toplayabiliyoruz.

Burada önemli olan bağışçı adaylarının kararlı olması, bu işlemden vazgeçmemesi, insanları boşuna umutlandırmaması. Hepinize teşekkür ediyoruz" dedi. - DORUK

Kaynak: Editör: Fatma Çakır
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı