Haber Detayı
12 Ekim 2021 - Salı 16:34 Bu haber 2429 kez okundu
 
KERAMİKA Genel Müdürü Emin YÜCE: Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Yararlanmak İsteriz
Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı heyeti ile Danimarka heyeti Kütahya'nın Dünya'ya açılan kapısı Keramika'nın üretim tesisini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Heyet, KERAMİKA Genel Müdürü Emin YÜCE ile atık ısı kaynaklarından bölgesel ısıtma ve soğutma sistemleri hakkında görüş alışverişinde bulundu. Danimarka ve Enerji Bakanlığı heyeti, Keramika'nın Dünya'ya üretim yapması, sıcak karşılaması ve olumlu geri dönüşleri için memnun olduklarını, tekrar teknik detaylarla ilgili görüşmek istediklerini ifade ettiler.
GÜNCEL Haberi
KERAMİKA Genel Müdürü Emin YÜCE: Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Yararlanmak İsteriz

Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı heyeti ile Danimarka heyeti Kütahya'nın Dünya'ya açılan kapısı Keramika'nın üretim tesisini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Heyet, KERAMİKA Genel Müdürü Emin YÜCE ile atık ısı kaynaklarından bölgesel ısıtma ve soğutma sistemleri hakkında görüş alışverişinde bulundu. Danimarka ve Enerji Bakanlığı heyeti, Keramika'nın Dünya'ya üretim yapması, sıcak karşılaması ve olumlu geri dönüşleri için memnun olduklarını, tekrar teknik detaylarla ilgili görüşmek istediklerini ifade ettiler.

 

2017 yılından itibaren Türkiye - Danimarka arasında yapılan mutabakat ile bölgesel ısıtma ve soğutmada işbirliği halinde olduklarını ifade eden Danimarka Enerji Ajansı Proje yöneticisi Bjarne Juul KRISTENSEN:" Sayın Genel Müdürüm bizleri kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyoruz, çok sıcak bir karşılamayla duygulandık. Özellikle bütün Dünya'ya da üretim yapıyor olmanız ve piyasaya açık olmanız bizleri olumlu yönde etkiledi, çok etkilendik. Daha önceden de belki bilgilendirilmiş olabilirsiniz 2017 yılından itibaren Türkiye ve Danimarka hükümetleri arasında yapılan mutabakat paralelinde düşük karbon ve verimli enerji kullanımıyla ilgili bölgesel ısıtma ve soğutma konusunda işbirliği halindeyiz.

 

Bizler Danimarka'nın özellikle bölgesel ısıtma ve soğutma konusunda şuana kadar edinmiş olduğu tecrübesini, bazı tecrübelerinden çıkardığı dersleri Türkiye'de dahil olmak üzere birkaç ülkeye aktarmaya çalışıyoruz. Şuana kadar yaptığımız çalışmaların çoğunluğu ulusal seviyedeydi, ulusal strateji nasıl geliştirilebilir bununla ilgili Bakanlık seviyesinde çalışmalarımızı sürdürdükten hemen sonra ulusal seviyeden biraz daha mahalli yerel seviyelerde Belediyelerimizle çalışmaya başlıyoruz. Burada Manisa ve Kütahya Belediyelerimizle yapacağımız bir çalışma olacak. Danimarka'da tüm ev hane halklarının toplamının yüzde 60'ından fazlası bölgesel ısıtmayla ısıtılıyor. Bizler doğalgazın kademe kademe azaltılması ve tamamen devreden çıkartılması yönünde ilerlemeye çalıştık" ifadelerini kullandı.

 

Keramika Genel Müdürü Emin YÜCE'nin Yüzde 60'ın içinde güneş enerjisi mi rüzgar enerjisi mi ağırlıkta sorusuna Danimarka Enerji Ajansı Proje yöneticisi KRISTENSEN: "Şunu mutlaka belirtmem gerekiyor, bölgesel ısıtma sistemleri sabit olmayıp son derece esnek bir yapı arz eden, kullanıcı kullanılan yakıtın seçiminde sürekli esnekli arz eden bir sistem, yakıtta farklılaşma olabiliyor. Bizler Danimarka'da atık yada fazla ısıyı farklı tesislerden alabiliyoruz. Bunlar arasında termik santraller olabildiği gibi yakıt yakma tesislerinden de atık ısıyı elde edebiliyoruz. Bizler Danimarka'da bölgesel ısıtma için kullandığımız farklı yakıt sistemlerinden artık ısıyı alabiliyoruz, örneğin biyokitleden veya termik santrallerdeki atık ısı veya ormancılık faaliyetlerinden alınan atık ısı, organik atıkların ürettiği fazla ısıyı kullanıyoruz. Gitgide çok önem arz eden bir atık ısı kaynağı da güneş ısısını güneş panellerinden kullanıyoruz, bunun da sistem içindeki payını da artırmaya çalışıyoruz. Dünya'daki en geniş kapsamlı 20 güneş enerjisi kullanan sistemler Danimarka'da.

Bakanlıktan meslektaşlarımız bu konuda ne derler bilmiyorum ama yaptığımız 2018 yılında Kopenhag'a Danimarka'ya yapılan çalışma ziyareti olmuştu, kendileri de hatırlarlar. Oradaki güneş sistemleri, güneş enerjisi üzerine yapılan tesislerden 2 tanesine yaptığımız ziyaretten son derece olumlu etkilenmişlerdi" dedi.

 

KERAMİKA, 1 Megawattlık Güneş Enerji Sistemini Kullanıyor

KERAMİKA Genel Müdürü Emin YÜCE ise; "Firma olarak da 1megawatlık güneş enerji sistemimiz çalışıyor. Önümüzdeki yıllarda bunu devam ettirip kapasitesini artıracağız, görüşmelerimiz devam ediyor. Sizleri tanıdığımıza çok memnun olduk. Kütahya çok fazla seramik ve porselen fabrikası üretim yapıldığı yer. Doğalgazla çalışan fırınlar var. Bu fırınlardan çıkan atıkları değerlendirilmesi mümkün müdür?" sorusuna yanıt olarak;  Danimarka Proje yöneticisi KRISTENSEN: Bilhassa sorunuz için çok teşekkür ediyoruz. Sizin de tesisinizi görme fırsatına ulaştığımız için çok memnunuz. Bizler aslında buradaki ısı fazlası üreten tesislerden bu ısı fazlası bölgesel ısıtma için kullanılabilir mi ve bunun için yatırım yapmaya değer mi? Atık ısının fizibilitesini yapmak için buradayız.

 

KRISTENSEN: "Tarama Yöntemiyle, Çözümlerin Tespiti İçin Çalışıyoruz"

Sayın Genel Müdürüm, Belediyemizle de bu minvalde işbirliğimizi sürdürüyoruz. Muhtemel çözümler ne olabilir, fazladan ısı hangi yönlerde kullanılabilir, bu gibi muhtemel çözümlerin taramasını yapıyoruz ki acaba böyle bir yatırım yapmaya değer bir nokta var mı, o noktaları tespit etmeye çalışıyoruz. Bunun uygulama aşaması bambaşka, onun için yeterli olacak finans apayrı bir konu. Tarama yöntemiyle muhtemel çözümlerin tespiti çerçevesinde çalışıyoruz. Sizlerle tekrar gelip görüşmek, bu atık ısıyla ilgili teknik detayları danışmanlık firmamız ayrıca görüşmek isterler." İfadelerini kullandı.

KERAMİKA Genel Müdürü Emin YÜCE ise sonuçları merakla beklediklerini, böyle bir gelişme olduğunda kendilerinin de yararlanmak istediğini ifade etmesi üzerine Proje Yöneticisi KRISTENSEN ise "Çok teşekkür ederiz, son derece olumlu bir geri bildirim aldık sizlerden, tarama yaparken sizlere daha teknik sorular sormayı arzu ederiz" dedi.

BİRSEN: "Ülkemize ve Kütahya'ya Katma Değer Sağladığınız İçin Teşekkür Ederiz"

ETKB Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı, Makina Mühendisi Emrah Berat BİRSEN: "Misafirperverliğinizden dolayı teşekkür ederiz. Enerji Bakanlığı olarak randevu talebimize anında dönerek, ev sahipliği yapacağınızı bildirdiğiniz konusunda sizlere müteşekkir olduğumuzu belirtmek isteriz. Kendimizi evimizde htirdiğiniz için, ülkemize ve Kütahya'ya katma değer sağladığınız için teşekkür ediyoruz. Daha sonraki çalışmalarda inşallah istişareli bir şekilde devam edeceğini ümit ediyoruz." İfadelerini kullandı.  - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı