Haber Detayı
06 Aralık 2022 - Salı 11:54 Bu haber 1852 kez okundu
 
Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak
Kütahya Valiliği, Kütahya Belediyesi ve DPÜ tarafından ortaklaşa organize edilen Yönetmen Ahmet Uluçay’ın anısına düzenlenen panel, söyleşi, film gösterimi, atölye çalışması ve sergiler gerçekleştirildi.
GÜNCEL Haberi
Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

Kütahya Valiliği, Kütahya Belediyesi ve DPÜ tarafından ortaklaşa organize edilen Yönetmen Ahmet Uluçay’ın anısına düzenlenen panel, söyleşi, film gösterimi, atölye çalışması ve sergiler gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Mercin: Uluçay Adına Kısa Film Festivali Düzenlemeyi Planlıyoruz

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Levent Mercin, katılımcılara hitaben şunları söyledi:

Sanatçısı bol olan bir şehirde olmanın bizler için bir yanıyla çok zor ancak bir yanıyla çok kolay bir durum. Kütahya'nın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na katılmasına öncülük eden sanat dalı çini olsa da Kütahya'nın sinema alanında da bir sanat şehri olduğunu belirtmek istiyorum. Ahmet Uluçay çok da geniş olmayan olanaklarla çok önemli işler başarmış bir sanatçı. Gelecekte Ahmet Uluçay adına bir kısa film festivali düzenlemek istiyoruz, bu konuda destek arıyoruz, ancak bulamasak da düzenlemeyi amaçlıyoruz.

Prof. Dr. Uysal: Kararlılık Bizi Hayallerimize Ulaştıracaktır

Sözlerine Ahmet Uluçay'ın "Baba beni bağışla. Sinemacı olmaya kesin kararlıyım" sözünü hatırlatarak başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, "Bir mesleğe karşı olan ön yargıyı kırmak için gösterdiği çabayı siz de göstermelisiniz?"

Ahmet Uluçay gibi bizim de değerini yeni anladığımız, anlamaya çalıştığımız bir değeri anlamak için buradayız. Destek veren herkese teşekkür ediyorum. İnsan neyi hayal ederse, neyi güçlü isterse, o hayali istekleri, beyni o şekilde şekillendiriyor. İnsan davranışları o şekilde yönleniyor. Buradan hareketle şunu söyleyebiliriz: Hayal kurmaktan vazgeçmeyeceğiz, inandıklarımızdan dönmeyeceğiz, kararlılık bizi hayallerimize ulaştıracaktır. Bugün tüm dünya Ahmet Uluçay’ı tanıyor. Bugün biz onu takdirle yâd ediyoruz. O gün bu kararlılığı Ahmet Uluçay’ı böyle yaptı. Panelin verimli geçmesini ve istifade etmemizi diliyorum. Hepinize teşekkür ediyorum.

Vali Yiğitbaşı Ve Vali Çelik, Uluçay'dan Övgüyle Söz Etti

Etkinliğe ilettiği 'Bir Hikâye Anlatmak: Ahmet Uluçay Sineması' başlıklı bir video ile katılan Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, konuşmasında Ahmet Uluçay'ın sinema tekniği, sanatını ifade ederken kullandığı unsurlar hakkında örnekler üzerinden açıklamalarda bulundu. 

Etkinlikte konuşan Kütahya Valisi Ali Çelik şunları söyledi:

Bugün üniversitemizin öncülüğünde ilimiz için çok büyük değer olan Ahmet Uluçay abimizin hatırası için bir araya geldik. Bu panelin düzenlenmesinden dolayı üniversitemize teşekkür ediyorum. İnsanları anma törenlerinde aklıma gelen ilk şey onların bize ihtiyacı olmadığı düşüncesi. Onların bıraktıklarına sahip çıkarsak ancak kendimize değer katabiliriz. Onları bu dünyada tanımamış olmamızın eksikliğini, cennette buluşarak bu konulardaki eksikliğimizi tamamlarız.

Merhum yönetmen Ahmet Uluçay'ın inşaat işçiliği, kamyon şoförlüğü, hamallık ve tavukçuluk gibi çeşitli işlerde çalıştığını belirten Vali Çelik, “Ahmet ağabeyimiz bize kocaman hikaye ve resmedilecek bir sanat bıraktı. Onun her zaman destekçisi olan değerli eşi Ayşe ablamıza, çocuklarına teşekkür ediyorum. İyi ki destek olmuşlar ve biz Ahmet Uluçay'ı kazanmışız” ifadelerini kullandı.

Panelin Ardından Sergi ve Söyleşi Düzenlendi

Protokol konuşmalarından sonra etkinliğe sağlık sorunları nedeniyle katılamayan panelistlerden yazar İhsan Kabil'in mesajının okunmasının ardından konuşmacıların tanıtımının yapılmasıyla etkinliğin panel bölümüne geçildi. Panelde Beykent Üniversitesi öğretim üyesi Cengis T. Asiltürk, 'Sinematografik Şiirsellik ve Ahmet Uluçay' başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi. TRT'de görev yapan yönetmen Nuray Kayacan'ın 'Ahmet Uluçay Ardından Kalanlar Belgeseli' hakkında bir sunum yaptığı panelde Görüntü Yönetmeni Hayri Çölaşan ise 'Ahmet Uluçay Sinemasında Görüntü' başlıklı bir konuşma yaptı.

Ahmet Uluçay'ın filmlerinin gösterimlerinin yapıldığı etkinlikte ayrıca 'Bizim Öteki' adlı karma sergi de protokol üyeleri, akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz ve davetlilerin katıldığı törenle açıldı.

Gün içinde görüntü yönetmeni Hakan Gök'ün atölye çalışması da gerçekleştirdiği etkinliğin son bölümünde Eda Sürmeli'nin moderatörlüğünde Ahmet Uluçay'ın yakınlarıyla söyleşi yapıldı. Söyleşiye Ahmet Uluçay'ın eşi Ayşe Uluçay ve oğlu İdris Uluçay'ın yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Ramazan Cin, yazar Mustafa Uysal, yönetmen Osman Nail Doğan ve Uluçay'ın yakın çalışma arkadaşı olan akademisyenimiz Arş. Gör. Sercan Kehribar katılarak Uluçay'la yaşadıkları anıları dinleyicilerle paylaştılar.

DPÜ'nün Ahmet Uluçay etkinlikleri Kütahya Belediyesi Bengisu Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen organizasyonda gün boyunca düzenlenen etkinliklere emek veren isimlere plaket ve teşekkür belgesi sunumu ile sona erdi.

GSF Ahmet Yakupoğlu Salonu'nda düzenlenen etkinliğe Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Garnizon Komutanı Hv. Tuğg. Necati Gündüz, Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, İl Emniyet Müdürü Hakan Sıralı, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Jandarma Albay Ahmet Altan, Kent Konseyi Başkanı Ahmet Arabacı, DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, Ahmet Uluçay'ın ailesi ve arkadaşları, öğrenciler ve davetliler katıldı. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı