Haber Detayı
30 Mayıs 2019 - Perşembe 00:12 Bu haber 8923 kez okundu
 
Kaliteli Baklava Nasıl Anlaşılır?
Kütahya Gıda Mühendisleri platformu üyelerinden Gıda Mühendisi Sena ÇETİNBAŞ, yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle Baklavanın daha çok tüketildiğini belirterek tüketicinin nelere dikkat etmesi gerektiğini açıkladı.
SAĞLIK Haberi
Kaliteli Baklava Nasıl Anlaşılır?

Glikoz şekerinin kansere varan tehlikeler barındırdığını, maliyeti düşürmek için şeker yerine glikozu tercih eden üreticilerin olduğuna dikkat çeken Gıda Mühendisi Sena ÇETİNBAŞ; "Baklava, çok ince açılmış katları arasına fıstık ve kaymak konularak pişirilip, üzerine şerbet ilave edilmek suretiyle elde edilen, geleneksel Türk mutfağına ait bir tatlıdır.

Peki kaliteli bir baklavayı nasıl anlarız;

Tüketiciler baklavayı almadan önce mutlaka bir dilim tatmalı. Baklavanın kalitesi zaten tadından anlaşılacaktır. Ayrıca, baklavanın günlük olmasına da dikkat etmelidirler.

İyi bir baklavanın insanda dört duyuya hitap etmesi gerekir. Altın sarısı renk ile gözümüze, çatalı batırdığımızda çıkardığı ses ile kulağımıza, güzel kokusuyla burnumuza ve güzel tadıyla damağımıza hitap etmelidir. En son, beşinci duyu olarak da midemize hitap etmelidir.

Piyasada çok fazla hileli baklava üreticisi bulunduğunu ve bu durumun insan sağlığını ciddi derecede tehdit ettiğini biliyoruz. Hijyen kurallarından uzak ortamlarda, doğal malzemeler kullanılmadan üretilen baklavaların tansiyondan, şeker hastalığına hatta bakterilerle bulaşan çok sayıda sağlık problemine neden oluyor.

 

Glikoz şurubuna dikkat edelim;

Bugün imalatı daha ucuza getirmek ve insanları fiyat konusunda ilgisini çekebilmek için bazı üreticiler doğal şeker kullanmıyor, yerine glikoz şekeri kullanıyorlar. Glikoz şekerinin kansere varan tehlikeler barındırdığını biliyoruz. Bu yüzden baklava gibi açık ürünleri alırken daha dikkatli olmalıyız. Glikoz şurubu kullanılan ürün kendini belli eder. İçeriğindeki madde sebebiyle alıştığınız baklava görüntüsünden çok daha parlak ve açık renkte olur. Yediğinizde midenizde bir yanma hissi bırakır. Sonrasında eğer baklava kolay kolay şekerlenmiyorsa ve bozulmuyorsa doğal şekerle yapılmamış demektir.

Sağlıklı Baklava Saklama Yöntemleri

  1. Buzdolabı yerine kuru yerleri tercih edin

Buzdolapları tatlıları soğuttuğu için şekerlenmesine neden olacaktır. Yani şerbetli tatlınızı buzdolabına koyduğunuzda tatlınıza büyük kötülük yapmış oluyorsunuz. Bu nedenle tatlınızı temiz, kuru ve güneş almayan bir yerde saklamanız gerekir. Böylelikle tatlınızın bayatlamasını ve şekerlenmesini önlemiş olursunuz.

  1. Şerbete limon koyun

Eğer tatlınızı evde kendiniz şerbetleyecekseniz; şerbetine limon koyarsanız,  şerbetin zaman içerisinde kristalleşerek şekerlenmesini önlersiniz.  Böylelikle hem tatlınıza hoş bir aroma kazandırmış olursunuz hem de tatlınızın şerbetini uzun süre muhafaza edersiniz.

  1. Derin dondurucuda saklayın

Tatlınızı uzun vadede saklayabileceğiniz tek yöntem buzdolabınızın derin dondurucu kısımlarıdır. Vakumlu kaplarda veya ağzı kapalı poşetlerde derin dondurucuda saklarsanız taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

Ancak bu durumda dikkat etmeniz gereken tek yöntem, şerbetini koymadan önce derin dondurucuya atmaktır. Buzluktan çıkarıp şerbeti döktüğünüzde ilk günkü tazeliğini koruyacaktır" ifadelerini kullandı. - DORUK

Kaynak: Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı