Haber Detayı
19 Eylül 2020 - Cumartesi 15:24 Bu haber 1276 kez okundu
 
Kahraman Gazilerimizin, Günü Törenle Kutlandı
TBMM tarafından Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’e Gazilik unvanı verilmesinin yıldönümünü ve Bu toprakları vatan yapmak için kendini adayan gazilerimizin 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutlamak amacıyla Valilik önünde yapılan tören, Atatürk Anıt’ına çelenk sunulması akabinde, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
GÜNCEL Haberi
Kahraman Gazilerimizin, Günü Törenle Kutlandı

TBMM tarafından Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’e Gazilik unvanı verilmesinin yıldönümünü ve Bu toprakları vatan yapmak için kendini adayan gazilerimizin 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutlamak amacıyla Valilik önünde yapılan tören, Atatürk Anıt’ına çelenk sunulması akabinde, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Muharip Gaziler Derneği Kütahya Şube Başkanı Şaban BAŞOĞUL tören konuşmasına:”19 Eylül Gaziler Günü sebebiyle bizleri yalnız bırakmadığınız için şahsım, yönetim kurulum ve tüm gazilerim adına hepinize şükranlarımı sunuyorum. Kahraman Gazilerim sizleri saygıyla selamlarım.” diyerek başladı.

“En Büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.”

BAŞOĞUL konuşmasına şöyle devam etti:”Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu nedenle tarihinde bu uğurda çok savaş yapmış olup birçok insanını şehit vermiş pek çok insan da gazi olmuştur. Gazi harbe katılıp da, harpten sağ olarak dönen savaşmış kahramanlardır. En büyük Gazi, bu unvanı 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararı ile alan, vatanın kurtarıcısı ve kurucusu GAZİ Mustafa Kemal Atatürk’tür.

“Türk Tarihi Kahramanlık Günleri ile Doludur.”

Türk tarihinde İslam öncesi ve sonrası şehitlik ve gazilik onuru vardır. Her Türk de bu onurlara kavuşmak için vatanı, milleti, bayrağı, milli marşı soydaşları ve kutsal değerleri için savaşır. Çünkü milli karakterimizde olan bu duyguların, Türk ulusu ve her bir bireyi için vazgeçilmez bir anlamı ve önemi vardır. Türk Milleti bunun en güzel örneğini Atatürk’ün önderliğinde verilen “Kurtuluş Savaşı’nda” yaşamıştır.”YA İSTİKLAL YA ÖLÜM demiştir. Türk tarihi böylesine “kahramanlık günleri” ile doludur.

“Türk Ordusu Barış İçin Savaşlara İmza Atmıştır.”

Türk Ordusu, daha sonra dünya barışını korumak için de görev almıştır. 1950-1953 yılları arasında barış için Kore’de savaşmıştır.1974 yılında soydaşlarımızı yok olmaktan kurtarmak için, “Kıbrıs Barış Harekâtı’nı” gerçekleştirmiştir. Mehmetçik barışı korumak için, Bosna Hersek, Somali ve Kosova’ya barış gücü olarak, Birleşmiş Milletler kararıyla girmiştir. 1.Dünya Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore Savaşı’nda ve Kıbrıs Barış Harekâtı’nda birçok askerimiz şehit olmuş, bir kısmı da gazi olarak geri dönmüştür.

Vatanın bağımsızlığı için hain düşmanlara karşı mücadele ederek canlarını veren asker, sivil tüm şehitlerimize ve aramızdan ayrılan tüm gazilerimizin ruhları şad olsun. Yaşayan Kahraman Gazilerimiz, bu vatanın temsilcileri olarak yapmış olduğunuz kutsal görevi layıkıyla yerine getirdiniz. Sizlere selam ve sevgilerimi gönderiyorum.” dedi.

Gazi Dernekleri, Ziyaret edildi.

Program, Protokolün Türkiye Muharip Gaziler Derneği’ni ziyaretiyle devam etti. Ardından Protokolün ve basının Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul Ve Yetimleri Derneği ziyaret edildi. Ziyarette Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kütahya Şubesi Başkanı Asım OKAT konuşmasına: ”Sayın Valim, Sayın Belediye Başkanı Yardımcım, değerli protokol üyeleri ve değerli gazi arkadaşlarım, böyle güzel bir gün de bizleri hatırlamanızdan dolayı şahsım ve camia adına hepinize teşekkür ediyorum. Henüz resmi olarak açılışını yapmadığımız derneğimizde sizleri konuk etmekten onur duyuyorum.” diyerek başladı.

“Parlayan Yıldızlarımız, Şehitlerimizdir.”

Konuşmasına “Parlayan yıldızlarımız, şehitlerimizdir. Onların manevi ruhları içinde sizleri ağırlamaktan şeref duyuyoruz. Aramızda bulunamayıp bizlere mesaj gönderen Sayın Milletvekilimiz Ahmet ERBAŞ’a da buradan teşekkür ediyorum.

Tabi pandemi süreci itibariyle kutlamalarımız maalesef virüsün gölgesinde gerçekleşiyor. Cenabı-ı Allah’tan en büyük dileğimiz kurallara riayet ederek, karşılıklı haklarımıza saygı göstererek, ailelerimizi düşünerek bu süreçten kurtulmaktır. İnşallah bu süreçten hep birlikte kurtulacağız. Burada bulunduğunuz için çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.”diyerek tamamladı.

 

“Anadolu Coğrafyasında Devlet Olarak Varlığını Devam Ettirmek Zordur.”

 Sayın Valimiz Ali ÇELİK’de konuşmasında: “Bu topraklar da ayakta kalmanın ve Anadolu coğrafyasında devlet olarak varlığını devam ettirmenin zor olduğunu bilincindeyiz. Güçlü olmak gerekir. Bu gücü veren en büyük unsurlar da bizim gazilerimiz ve şehitlerimizdir. Bayrak için, vatan için, toprak için, namus için gazi ya da şehit olma duygusu, bizim içimizde ki en büyük güçtür. Herkes bunun farkında. Onları yâd etmek, hayırla anmak özellikle geride kalan ailelerine sahip çıkmak bizim en büyük görevimizdir. Rabbim devlet olarak da, görevli memur olarak da şehitlerimize ve gazilerimize karşı bizleri mahcup etmesin. Özellikle sizlerin birlik içinde, şehit yakınlarına ve gazilerimize sahip çıkmanız, bizleri bambaşka mutlu ediyor. Bu binanın bu fonksiyonda icra etmesi için desteğini esirgemeyen Belediyemize ve zatıâliniz nezdinde tüm gazilerimize, şehit yakınlarımıza şükranlarımı arz ediyorum. Rabbim bizi bir ve beraberlik içinde tutsun ve bu vatanın istikbali için herkesin iyi niyetle çalışmasını bizlere nasip etsin. Özellikle şu korona virüs salgını ile ilgili mücadelede de hepimizin farkındalığını arttırarak, bu süreci atlatabilmemizi nasip etsin. Bu sürecin ne kadar süreceği belli değil. Yaşadığımız bu süreç İnsanlık tarihinin son 150 yılda karşılaştığı en sıkıntılı süreçtir. Bu Süreci her zaman olduğu gibi birlik için de atlatabiliriz. Daha tedbirli ve daha dikkatli olalım.”dedi.

Programa Kütahya Valisi Ali ÇELİK, Kütahya CHP Milletvekili Dr. Ali Fazıl KASAP, CHP İl Başkanı Dr. Zeliha AKSAZ ŞAHBAZ, Hava Er Eğt. Tuğ. Komutanı, Hv. Tuğgeneral Necati GÜNDÜZ, Belediye Başkan Yardımcısı Salih ÖZDEN, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım UYSAL, KSBÜ Rektör Yrd. Prof. Dr. Duygu PERÇİN RENDERS, İl Jandarma Komutanı,  j. KDV. Albay Murat KIRBAÇ, İl Emniyet Müdürü Necmettin KOÇ, Aile Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ömer TURAN, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Fatih ORUÇ, Gaziler ve askeri erkân katıldı.

Başta önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Gazilik unvanı yıldönümünü sonra bu vatanın yaşayan koruyucuları olan tüm gazilerimizin gaziler gününü kutlarız – Doruk /Nida Kocaman

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Nida Kocaman
Yorumlar
Haber Yazılımı