Haber Detayı
04 Şubat 2019 - Pazartesi 16:23 Bu haber 4543 kez okundu
 
İYİLİK HAREKETİ, Çığ Gibi Büyüyor
Kök hücre nakli bekleyen hastalar ve Öykü Arin için yüzlerce kişi 13 Şubat’ta kan verecek, umut olacak... O umut siz olabilirsiniz. Bir tüp kan ile bir can kurtarabilirsiniz. Haydi Kütahya, harekete geç!
SAĞLIK Haberi
İYİLİK HAREKETİ, Çığ Gibi Büyüyor

Kök hücre nakli bekleyen hastalar ve Öykü Arin için yüzlerce kişi 13 Şubat’ta kan verecek, umut olacak... O umut siz olabilirsiniz. Bir tüp kan ile bir can kurtarabilirsiniz. Haydi Kütahya, harekete geç!

Kütahya da bir grup iyilik severin başlattığı iyilik hareketi çığ gibi büyüyor. Aralarında Kütahya Barosu, KÜSAD, Kütahya Kadın ve Aileyi Koruma Derneği, ÇYDD, ADD Kütahya, Ülkü Ocakları, Eğitim-İş, Eğitim Sen, Keramika Firması, Kütahya Ekspres Gazetesi, Doruk Gazetesinin bulunduğu grup Türk Kızılay’ı Kütahya şubesi işbirliği ve kök hücre kazanım bölge sorumlusu Necdet Ayduran ve ekibi ile birlikte Öykü Arin’le tekrar gündeme gelen kan ve kök hücre çalışmalarına destek olacak.

RUHSEN KUMDALI: “13 ŞUBAT’TA HERKESİ BEKLİYORUZ”

Kampanya öncesi geniş katılımlı kurulan “İYİLİK HAREKETİ” Whatsapp gurubu kurucularından ADD Kütahya İl Başkanı Ruhsen Kumdalı; iyiliğe herkesin katkı sağlayabilmesi için Kütahya Valiliği, Kütahya Belediye Başkanlığı, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Kütahya Müftülüğü, Kütahya Spor, STKlar ile iletişime geçerek ve randevular alarak herkesi 13 Şubatta Fuatpaşa İlköğretim Okulu Bahçesinde saat 10.00-18.00 saatleri Arasında bekliyor olacakları bilgisini verdi.

NECDET AYDURAN: “İSTEYEN KAN ,İSTEYEN KÖK HÜCRE İSTEYEN İKİSİNİ AYNI ANDA YAPABİLİYOR”

İyilik hareketi gurubuna açıklama yapan Kızılay Kök hücre kazanım bölge sorumlusu Necdet Ayduran “Biz Kızılay olarak özellikle kendi bölgemizde kan ve kök hücre çalışmalarını beraber yürütüyoruz ikisini de birbirine destek olacak şekilde sürdürmeye devam edeceğiz. İsteyen kan, isteyen kök hücre isteyen ikisini aynı anda yapabiliyor Çünkü ihtiyaç… Önemli diğer bir nokta kök hücre bağışında eşleşme sonrası yapılacak işlemlerin Kütahya da yapılamıyor olması (sağlık bakanlığı tüm masrafı karşılıyor ve işyerinden gerekli izinleri alıyor) ancak ailevi sebeplerden gelemeyecekler olursa şayet kimseye umut olmamak adına bu işe hiç başlamamalarını hatırlatmanızı rica ediyorum.” Dedi.

DENİZ TOP: “TÜRKİYE'NİN TÜMÜNDE VE DÜNYADA 12 TANE ÜLKEDE YAYGIN BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ”

İyilik hareketi gurubuna Bursa’dan Katılan Deniz Top bu guruba katılma nedenini şöyle anlattı: “Adı iyilik hareketi olarak konulan grubun değerli katılımcılarını saygıyla selamlıyorum. Ben şu anda Bursa'da ikamet eden ve Bursa'da bir lisede tarih öğretmenliği yapan Deniz Top. Kütahya'da yapılan çalışmanın içerisinde yer alma nedenim; Kızılay yetkilisi değil ama Kızılay gönüllüsü olmam ve 3 buçuk yaşında lösemi ile pençeleşen Öykü Arin adlı kızımızın annesinin üniversiteden arkadaşı olmamdır. Bizler bu kimlikle bir araya gelen 100 civarında kişi olarak Öykü Arin'e Umut Ol adlı bir grup kurarak Türkiye'nin tümünde ve dünyada 12 tane ülkede yaygın bir çalışma yürütüyoruz.

“BİRLİĞİMİZ BOZULMASIN”

Kütahya'da daha önce 1 senelik bir ikametim ve çalışma hayatım vesilesiyle tanıdığın başta Ruhsen hanım olmak üzere dostlarımız sayesinde yeni değerli insanlara ulaşıp bu ekibin oluşmasının sağlanmış olmasından mutluluk duymaktayım. Belki de başka hiçbir şey için bir araya gelmeyecek bu kadar birbirinden farklı yapıların bir araya gelmiş olması özlediğimiz birliktelik ruhunun canlanmasına da vesile oldu. Birliğimiz bozulmasın inşallah. Ben Kütahya'da yürüyen bu çalışmaya afiş tasarlamak video oluşturmak ve bağlantılar kurmak yönünden destek oldum ve olacağım. 31 Ocak'ta ve daha önce yapılan çalışmalara katkı koyan başta Zeliha hanım olmak üzere herkese minnettarız.

“SADECE BİR KİŞİYE DEĞİL HERKESE KÖK HÜCRES VEREBİLECEĞİMİZİ HATIRLATMAK İSTERİM”

13 Şubat'ta yapılacak olan çalışmaya emeği geçecek olan herkese de şimdiden teşekkürü bir borç biliriz. Türkiye'nin neredeyse 81 ilinde yürüttüğümüz çalışmalarda önemli iki hususa değinerek yazımı bitireyim. Birincisi kan bağışı konusunda oluşan duyarlılık kök hücre bağışı konusunda yeterli olmamakla birlikte bazen birbirini destekleyen bazen de birbirine engel olan şekillerde çalışmalar ortaya çıkmaktadır. 13 Şubat'ta yapılacak olan çalışmada bu iki öğenin birbirine rakip değil birbirini destekleyen 2 faktör olduğunu insanlara anlatabilmeliyiz diye düşünüyorum. Bazı yerlerde kök hücre bağışına gelen kişilerin, bu bilinci yeterince edinememiş kişiler tarafından neredeyse "caydırma" kelimesine karşılık gelecek bir tavır içinde olduklarını gördük ve üzüldük. 13 Şubat'ta bu durumun yaşanmaması için gereken bilgilendirmenin yapılması sizlerin çabasına bağlı. 2. Mevzu ise kök hücre bağışı yapan kişinin bir isme odaklanarak kan vermesi ve daha sonra başka bir isimle eşleşme yaşandığında kök hücre bağışı yapmaktan vazgeçmesi sorunudur. Bunu engellemenin tek bir yolu vardır O da; eğitim. Çağırdığımız insanlara sadece bir kişiye değil herkese kök hücresini verebileceğini hatırlatmak bu konuda çözücü olacaktır diye düşünüyorum. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi tekrar saygı ve sevgilerimle selamlıyorum Hepimize kolay gelsin diyorum.”

ZELİHA AKSAZ ŞAHBAZ: “ÇOK OLUMLU GERİ DÖNÜŞLER ALDIK”

Yine İyilik hareketi kurucularından olan Kütahya Kadın ve Aileyi Koruma Derneği başkanı Dr.Zeliha Aksaz İyilik gurubuna yaptığı açıklamada: “Kök hücre bağış kampanyası için bugüne kadar Tugay Komutanı’mız Sayın Necati Gündüz, Sayın Valimiz, Belediye Başkanı’mız ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü’müzle nezaket ziyaretlerimiz esnasında görüşerek çok olumlu geri dönüşler aldık. Bundan sonra da görüşmelere devam ederek hazırlanan görselleri yaygınlaştırıp duyarlılığı artırmak gerekecek. İlk aşamada yerelde olan arkadaşlarımızın katılımı ile gerçekleştirdiğimiz çalışmamızı okulların açılmasıyla birlikte öğrenci arkadaşlarımızla da paylaşarak 13 Şubat’a destek vereceğiz. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, çabalarımızın Öykü Arin ve minik yavrularımıza umut olmasını diliyor, saygılar sunuyorum.”

Kaynak: Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı