Haber Detayı
17 Nisan 2019 - Çarşamba 15:08 Bu haber 4247 kez okundu
 
İşte Seramikte Kütahya'nın, Yüz Akları
Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliğinin (ÇCSİB) 2018 Yılı Olağan Mali Genel Kurulu ve 2018 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni, Ankara'da yapıldı. İlimizde üretim yapan, Kütahya'mızın gurur kaynakları Kütahya Porselen San. A.Ş., Heriş Seramik ve Turizm San. A.Ş. Ünsa Madencilik Turizm En. Ser. Orm. Ür. Elek. Üret. San. Tic. A.Ş. ve NG Kütahya Seramik Porselen Turizm A.Ş. seramik sektöründe en fazla ihracat yapan ilk 5 firma arasında yer aldı.
EKONOMİ Haberi
İşte Seramikte Kütahya'nın, Yüz Akları

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliğinin (ÇCSİB) 2018 Yılı Olağan Mali Genel Kurulu ve 2018 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni, Ankara'da yapıldı. İlimizde üretim yapan, Kütahya'mızın gurur kaynakları Kütahya Porselen San. A.Ş., Heriş Seramik ve Turizm San. A.Ş. Ünsa Madencilik Turizm En. Ser. Orm. Ür. Elek. Üret. San. Tic. A.Ş. ve NG Kütahya Seramik Porselen Turizm A.Ş. seramik sektöründe en fazla ihracat yapan ilk 5 firma arasında yer aldı.

Seramik, Cam ve Çimento Sektörü olmak üzere üç ana kategori altında çeşitlendirilerek en fazla ihracat yapan firmalara ödülleri verildi. Seramik Sektöründe Porselen ve Seramik Sofra, Mutfak ve Seramik, Süs Eşyası En Fazla İhracat Yapan ilk 5 firmanın 3'ünde Kütahya'da üretim yapan firmalarımız yer aldı. En fazla ihracat yapan ilk firma Kütahya Porselen San. A.Ş., 2. sırada Heriş Seramik ve Turizm San. A.Ş. ve 5. sırada ise Ünsa Madencilik Turizm En. Ser. Orm. Ür. Elek. Üret. San. Tic. A.Ş.  yer alırken; Seramik Kaplama Malzemelerinde en fazla ihracat yapan 5. Firma NG Kütahya Seramik Porselen Turizm A.Ş. oldu.

TİM Başkanı İsmail GÜLLE: "Çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri sektörü, ihracatını en çok artıran 4'üncü sektörümüz oldu. Bu başarının sürmesi çok önemli. Zira bu yıl çok büyük hedeflerimiz var. Artık çok daha fazla pazardan daha yüksek oranlarda pay almayı hedefliyoruz."

Birlik Yönetim Kurulu (ÇCSİB) Başkanı Erdem ÇENESİZ: "Çimento sektöründe Türkiye, Avrupa üretim ve ihracatında lider konumdayken, dünya üretim sıralamasında 4'üncü, ihracat sıralamasında 3'üncüdür. Ülkemiz seramik sağlık gereçleri üretiminde ve ihracatında Avrupa'da lider konumundayken, dünyada 5'inci sıradadır. Seramik kaplama malzemeleri ihracatında Avrupa'da 3'üncü, dünyada 5'inci sırada olan Türkiye, seramik kaplama malzemeleri üretiminde ise Avrupa'da 3'üncü sıradadır. Cam sektöründe ise Türkiye düz cam, cam ev eşyaları ve camdan sınai kaplar ile dünyanın önemli ülkelerinden biri olmayı sürdürmektedir. Türkiye, Avrupa'da cam ihracatında 10'uncu sıradadır. Önümüzdeki dönemde, enerjide makul fiyatlandırmayla tam gaz üretim ve ihracatta olmak istiyoruz."

Konuşmaların ardından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail GÜLLE, ve ÇCSİB Başanı Erdem ÇENESİZ, ihracat performanslarına göre 8 kategoride yaklaşık 40 firmanın temsilcisine ödüllerini takdim etti.

Seramik Kaplama Malzemeleri En Fazla İhracat Yapan ilk 5 Firma;

Ekom Eczacıbaşı Dış Tic. A.Ş.

Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik San. A.Ş.

Graniser İç ve Dış Tic. A.Ş.

Akgün Seramik San. Ve Tic. A.Ş.

NG Kütahya Seramik Porselen Turizm A.Ş.

Porselen ve Seramik Sofra, Mutfak ve Seramik, Süs Eşyası En Fazla İhracat Yapan İlk 5 Firma;

Kütahya Porselen San. A.Ş.

Heriş Seramik ve Turizm San. A.Ş.

Porland Porselen San. ve Tic. A.Ş.

Kar Porselen San. Ve Tic. Ltd. Şti.

Ünsa Madencilik Turizm En. Ser. Orm. Ür. Elek. Üret. San. Tic. A.Ş.

Ödül töreninin ardından ÇCSİB'nin 2018 Yılı Olağan Mali Genel Kurulu yapıldı.

İlimize seramik sektöründe ciddi değer katan Kütahya Porselen San. A.Ş., Heriş Seramik ve Turizm San. A.Ş. Ünsa Madencilik Turizm En. Ser. Orm. Ür. Elek. Üret. San. Tic. A.Ş. ve NG Kütahya Seramik Porselen Turizm A.Ş. ile DORUK Gazetesi olarak gurur duyuyor, tebrik ediyoruz. - DORUK Fatma Çakır

Kaynak: Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı