Haber Detayı
22 Eylül 2020 - Salı 09:02 Bu haber 4628 kez okundu
 
İlk Yerli Laparoskopi Cihazı Üretildi
Dumlupınar Tasarım Teknokent şirketlerinden UZMED, kapalı ameliyatlarda kullanılan laparoskopi cihazını tamamen yerli olarak üreten ilk şirket oldu.
SAĞLIK Haberi
İlk Yerli Laparoskopi Cihazı Üretildi

Dumlupınar Tasarım Teknokent şirketlerinden UZMED, kapalı ameliyatlarda kullanılan laparoskopi cihazını tamamen yerli olarak üreten ilk şirket oldu.

Türkiye’nin ilk yerli laparoskopi cihazı Dumlupınar Teknokent’te  üretildi.

Dumlupınar Teknokent’te yer alan şireketlerden UZMED, halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen işlemlerde kullanılan laparoskopi cihazını tamamen yerli olanaklarla üreterek teknokentimize bir ilki yaşattı.

Teknokentlerde yürütülen projelerin başarılı bir şekilde tamamlandığını gösteren ve ilgili Bakanlık tarafından onaylanarak yönetici şirket aracılığıyla girişimci firmalara iletilen ‘Proje Bitirme Belgesi’ni Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz’ün elinden alan UZMED yetkilileri teknokentte bu belgeyi alan ilk kuruluş oldu. 

 

UZMED’in laparoskopi cihazı üretim ekibinde Zeki Köylü, Uğur Ünal, Ali Uçar, Atilla Aykaç, Kubilay Sönmez, İsmail Albasan proje ekibi olarak hem AR-GE hem de saha çalışmalarında; Doç. Dr. Hasan Emre Aydın da teknik desteğin klinik yansımaları konusunda görev aldı. 

UZMED yetkilileri Multidisipliner şekilde ortaya çıkan ürünün seri üretimi başlamak üzere olduğu bildirildi.

Elde edilen başarıyı değerlendiren DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, ”Başarılı çalışmalarından gurur duyduğumuz teknokentimiz gayretlerinin ilk meyvesini aldı. Artık fiziki ve teknik herhangi bir eksiği kalmayan teknokentimizde tek gündemimiz Ar-Ge ve diğer teknolojik bilimsel çalışmalar. Cephede askerimizin cihadı neyse, ülkesi ve milleti için teknoloji üreten Ar-Ge firmalarının yaptığı da odur. UZMED firmasını canı gönülden kutluyor başarılarının devamını diliyorum. Dumlupınar Teknokentimize gerek üniversitemiz gerekse Kütahyamızın desteği eksilmeden devam edecektir” diyerek çalışma ekibini ve Dumlupınar Teknokent yetkililerini tebrik etti. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı