Haber Detayı
17 Aralık 2021 - Cuma 08:21 Bu haber 2143 kez okundu
 
Hem Kütahya, Hem Gençler Kazanacak
Aynı zamanda önceki dönemlerde akademisyenlik görevinde bulunan, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın vizyon projeleri arasında yer alan İkamet Kart Projesinde, şehir ile üniversite öğrencisini buluşturan, ikametlerini Kütahya’ya aldıran 11 bin 500 öğrenciden bazı öğrencilere Başkanlık makamında ikamet kart dağıtım töreni yapıldı. İkamet karta yapılan başvurular ile Kütahya nüfusunda artış gerçekleştirilerek gerçek Kütahya nüfusuna yakınlaştırarak Kütahya'nın farklı imkanlardan yararlanacağı aynı zamanda nüfusunu olması gerektiği gibi Kütahya'ya taşıyan öğrencilere de ulaşımdan, suya ve alışverişe kadar avantajlar sunacak.
YEREL Haberi
Hem Kütahya, Hem Gençler Kazanacak

Aynı zamanda önceki dönemlerde akademisyenlik görevinde bulunan, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın vizyon projeleri arasında yer alan İkamet Kart Projesinde, şehir ile üniversite öğrencisini buluşturan, ikametlerini Kütahya’ya aldıran 11 bin 500 öğrenciden bazı öğrencilere Başkanlık makamında ikamet kart dağıtım töreni yapıldı. İkamet karta yapılan başvurular ile Kütahya nüfusunda artış gerçekleştirilerek gerçek Kütahya nüfusuna yakınlaştırarak Kütahya'nın farklı imkanlardan yararlanacağı aynı zamanda nüfusunu olması gerektiği gibi Kütahya'ya taşıyan öğrencilere de ulaşımdan, suya ve alışverişe kadar avantajlar sunacak. Başkan Işık: "Kütahya'mızın nüfusu 250 bin ile 500 bin arasında değerlendirme grubuna tabi tutulan B8 Grubu belediyeler içerisine yükseldi. Bu sayede biz belediyemizin memur norm kadrosunu otomatik olarak 103 kişi artırdık. Merkezi idare vergi gelirlerinden aldığımız payımız yükseldi ayrıca önümüzdeki mahalli idari seçimlerde Kütahya belediyesi 31 meclis üyesi ile işlerini yürütüyor. Bu nüfusu koruduğumuz sürece 37 meclis üyesi ile belediyesini büyütecek." Dedi.

İkamet Kart Sahibi Öğrencilerin Avantajları

Başkan Işık: “İkamet karta sahip olan öğrencilerimizin tüm ulaşım hatlarında yüzde 15 indirim hakkından yararlanacak, su faturalarında belediyemize yüzde 25 indirimli su faturası ödeyeceği, üniversitemiz ile yurtlar arasında çalışan 16 nolu hatta yüzde 25 indirim olacağı, üniversite kampüsü içerisinde ring yapan 16 nolu hattan aylık 30 TL’lik abonman karşılığında sınırsız iniş biniş hakkı elde edecek. Ayrıca Esnaf Odaları Birliğimize kayıtlı odalarımız ile yaptığımız Kütahya Ticaret ve Sanayi odasıyla yaptığımız ve Kütahya Ticaret Borsası ile yaptığımız protokoller kapsamında da esnaf odalarında yüzde 30, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsasında yüzde 5 ile 20 arasında meslek gruplarının taahhüt ettikleri indirimler kapsamında gönüllülük esasıyla buralarda yaptıkları alışverişlerde ilgili meslek odalarımızın taahhüdü doğrultusunda indirimden yararlanacaktır. Şehrimize ve gençlerimize hayırlı olsun diyorum. Bu şehir bu proje ile gençlerimizle tam bütünleşecek ve şehrimiz hak ettiği yere en kısa sürede gelecektir” dedi.

 

“Örnek Proje”

Belediye Başkanı Işık, “İkamet Kart projesi, Türkiye’ye örnek bir projedir. Öğrencilerimizle şehrimizi kaynaştıracak, şehrimizdeki belediyemizin verdiği yerel hizmetlerden en kaliteli şekilde öğrencilerimizin faydalanmasını sağlayacak. Bugüne kadar müracaatını yapan toplam 11 bin 500 öğrenci başta olmak üzere 18 Aralık 2021 tarihine kadar müracaatlarını yapan diğer öğrencilerin de aynı hakkı tanıyacak şekilde süreç devam etmekte. Proje kapsamında bugüne kadar olağanüstü çalışarak öğrencilere en kısa sürede kayıtlarını yapıp kartları vermek üzere emeklerini harcayan Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü personelinin tamamına ve ilgili başkan yardımcılarına ve destek olan belediye personeline ayrı ayrı teşekkür ederim. Tarihler böyle yazılıyor, tarihler millete fedakârlıkta bulunup da hizmet edenlerle yazılıyor. Onun için bu hizmete katkı sunan herkese şükranlarımı sunuyorum.

“Gençlerimize Kendi Evlatları Gibi Davranmalarını İstirham Ediyorum”               

Kamuoyuna da bu projeye destek olmalarını, özellikle ikametgâhlarını buraya alarak Kütahya’mızın evladı olan gençlerimize kendi evlatları gibi davranmalarını özellikle istirham ediyorum. Bu sayede bu şehir Kütahya Belediyesi olarak bir tarih yazdı. Sene sonu itibariyle Devlet ve özel yurtlarda ikamet eden öğrenciler otomatik olarak Kütahya nüfusuna aktarılmış olacak.

 

“Belediye'mize 103 Kadro, 6 meclis Üyesi Artarak, Vergi Gelirinden Aldığımız Pay Arttı”   

Kütahya’nın nüfusu bu projeyle birlikte tarihinde ilk kez 250 binin üzerine çıkararak B7 Grup Belediyeler arasında iken grup atlayarak; nüfusu 250 bin ile 500 bin arasında değerlendirme grubuna tabi tutulan B8 Grubu belediyeler içerisine yükseldi. Bu sayede biz belediyemizin memur norm kadrosunu otomatik olarak 103 kişi artırdık. Merkezi idare vergi gelirlerinden aldığımız payımız yükseldi ayrıca önümüzdeki mahalli idari seçimlerde Kütahya belediyesi 31 meclis üyesi ile işlerini yürütüyor. Bu nüfusu koruduğumuz sürece 37 meclis üyesi ile belediyesini büyütecek.

“Kütahya, Adım Adım Türkiye'nin İlk 5 İli Arasına Girme Yolunda”   

11 bin 500 öğrencinin Kütahya nüfusuna dâhil edilmesiyle birlikte Kütahya’nın bölgenin en yaşlı ili iken bu unvandan da kurtuldu. Kütahya’yı hem yatırımcılar hem de yaşayanlar için tercih edilen Türkiye’nin ilk 5 ili arasına sokma hedefimiz adım adım gerçekleşmek üzeredir. Onun için ilin nüfusunun ortalama yaşının küçülmesine katkıda bulunan bu gençlerimize ne yapsak azdır. Size ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Aksi takdirde sürdürülebilir genç nüfusun oran olarak yüksek olmadığı bir ile yatırımcının gelmediğini yaşayarak öğrendik. Şu anda yatırımcıların giderek sayı olarak artması ve şehrimizle ilgilenmesi bizi mutlu ediyor. Bununda sebebi nüfusumuz yaş olarak orta seviyelere gelmeye başladı. Burada en büyük katkı hem Kütahya’da yeni doğan çocuklarımız, hem de yaşayan gençlerimiz, bir de 18-26 yaş arası nüfusunu buraya aldıran gençlerimizdir. ” dedi. - DORUK  Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı