Haber Detayı
09 Şubat 2019 - Cumartesi 13:04 Bu haber 5084 kez okundu
 
Haydi Kütahya Kan Ver, 13 Şubat’ta Bağış Yap, Umut Ol
Kanserle mücadele eden lösemi hastalarına, kök hücre nakli bekleyen tüm hastalara ve Öykü Arin’e umut olmak üzere Kütahya’da başlatılan “İyilik Hareketi” ile 13 Şubat’ta Fuatpaşa İlköğretim Okulu Bahçesinde 10.00-18.00 saatleri arasında tüm Kütahya birlik olacak ve kök hücre bağışında bulunacak.
SAĞLIK Haberi
Haydi Kütahya Kan Ver, 13 Şubat’ta Bağış Yap, Umut Ol

Aralarında Kütahya Valiliği, Belediye Başkanlığı, Kızılay Kan Merkezi, Kızılay Batı Anadolu Bölge Kan Merkezi, Kütahya Barosu, KÜSAD, Kütahya Kadın ve Aileyi Koruma Derneği, ÇYDD, ADD Kütahya, Ülkü Ocakları, Eğitim-İş, Eğitim Sen, Keramika Firması, Kütahya Ekspres Gazetesi, Doruk Gazetesi, Dostlar Eğitim Kurumları, Otogardaki firma sahipleri ve otogar esnafı, Amatör Spor Kulüpleri , Banka Müdürleri, Kütahyaspor, eczacılar, çiniciler, fotokopiciler dahil olmak üzere herkes birlik olacak, umut olacak, bağışçı olacak.  Kütahya’da kurum, kuruluş, daire müdürleri, STK’lar ve halk olmak üzere yüzlerce kişi 13 Şubat’ta kan verecek, umut olacak… O umut siz olabilirsiniz. Bir tüp kan ile bir can kurtarabilirsiniz. Haydi Kütahya, harekete geç.

ARİF YALÇIN: “BİZ DE VARIZ”

Vali Yardımcısı Arif Yalçın 13 Şubat’ta Fuatpaşa İlköğretim Okuluna Vali Dr. Ömer Toraman, kurum müdürleri olmak üzere katılım sağlayacaklarını belirterek, “Bu noktada birbirimize yardımcı olmalıyız. insanları kök hücre nakline, kök hücre bağışlamaya teşvik etmeliyiz. 13 Şubat’ta biz de varız.” Dedi.

ALİ İHSAN ERTAŞ: “BÜTÜN LÖSEMİ HASTALARINA UMUT OLALIM”

Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş, kök hücre bağışı için Kütahya halkına çağrıda bulunarak, “Bu ağır hastalığa yakalananlara yardımcı olalım, başlatılan kampanyaya destek olalım. Gerçekten kök hücre ve kan bağışı hayat kurtarıyor. Öykü Arin ve diğer bütün lösemi hastalarına umut olalım.” Dedi.

ŞEKERBANK YETKİLİLERİ DE 13 ŞUBAT’TA FUATPAŞA İLKÖĞRETİM OKULUNDA OLACAK

Şekerbank Kütahya Şube Müdürü Ferhat Demirhan ve Şekerbank Müdür Yardımcısı Songül Ertuğrul da bankacılık sektörü ve Şekerbank yetkilileri olarak böyle bir etkinlikte yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, tüm personelleri ile birlikte 13 Şubat’ta Fuatpaşa İlköğretim okulunda olacaklarını belirttiler.

NEJDET AYDURAN: “İSTEYEN KAN, İSTEYEN KÖK HÜCRE, İSTEYEN İKİSİNİ AYNI ANDA YAPABİLİYOR”

Kızılay Batı Anadolu Bölge Kan Merkezi Kök Hücre Bağışçısı Kazanım Yetkilisi Nejdet Ayduran, “Biz Kızılay olarak özellikle kendi bölgemde kan ve kök hücre çalışmalarını beraber yürütüyoruz ikisini de birbirine destek olacak şekilde sürdürmeye devam edeceğiz isteyen kan, isteyen kök hücre, isteyen ikisini aynı anda yapabiliyor Çünkü  ikiside  ihtiyaç…Önemli diğer bir nokta kök hücre bağışında eşleşme sonrası yapılacak işlemlerin Kütahya da yapılamıyor olması (sağlık bakanlığı tüm masrafı karşılıyor ve işyerinden gerekli izinleri alıyor) ancak ailevi sebeplerden gelemeyecekler olursa şayet kimseye umut olmamak adına bu işe hiç başlamamalarını hatırlatmanızı rica ediyorum.” Dedi.

MAHMUT MÜEYYET ULUSOY: “18-50 YAŞ ARASI İSTEYEN HERKES BAĞIŞÇI OLABİLİR”

Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Mahmut Müeyyet Ulusoy, kök hücre kan bağışı ile ilgili verdiği bilgilerde şunları kaydetti: “Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılay’ı arasında imzalanan protokol kapsamında oluşturulan TÜRKÖK (Türkiye’nin ulusal Kemik İliği Bankası) ilimizde ve tüm ülke genelinde ilik=kök hücre nakli bekleyen hastalara umut olmak için veri tabanı oluşturmakta olup bu proje kapsamında çeşitli kurum ve kuruluşlardan gönüllü bağışçılara ulaşmak için mobil ekipler planlanmakta. Bu ekiplerde gönüllülerden bağışlar kabul edilmekte.

“TANSİYON, MİGREN, ALERJİ GİBİ HASTALIKLAR ENGEL DEĞİL”

Kan kanseri, lenfoma, lösemi, kemik iliğinin çalışmadığı durumlar ve bazı metabolik rahatsızlıkların tedavisinde kök hücre nakli tedavi yöntemi olarak kullanılmakta. 18-50 yaş arası isteyen herkes bağışçı olabilir, Tansiyon, migren, alerji gibi hastalıklar engel değil.

“NAKİL SONRASI GÜÇ KAYBI SÖZ KONUSU OLMAYIP KÖK HÜCRELER KENDİNİ YENİLMEKTE”

İlk kayıt için form doldurmanın ardından alınacak 3 tüp kan ile bağışçı adayı 55 yaşına gelene kadar TÜRKÖK Kemik İliği Bankasına kayıtlı kalacak. Bu süre içerisinde herhangi bir hastayla uyum olduğu zaman bağışçı adayına ulaşılacak nakil sürecine geçilecek. İki tane nakil yönetimden biri tercih edilecek;

1-5 gün aşılamanın ardından kan bağışı işlemi gibi koldan iğne ile girilip kan aferez cihazından geçirilip kök hücreler ayrıştırıldıktan sonra kalının geri kalanın diğer koldan kendine verilmesi şeklinde tamamlanacak. (yüzde 90 nakiller bu şekilde tamamlanmakta)

2-Ameliyathanede anestezi altında leğen kemiğinden iğne ile girilerek kemik iliği alınacaktır. ((yüzde 10) günümüzde artık pek tercih edilen bir yöntem değil.) Nakil sonrası güç kaybı söz konusu olmayıp kök hücreler kendini yenilmekte. Kök hücre bağışı bir kerelik bir işlem değil, uyması halinde üç ay sonra tekrar kök hücre bağışında bulunulabilmekte.

AYHAN BEKTAŞ: “EĞİTİM ORDUSU OLARAK İYİLİK HAREKETİNDE YER ALACAĞIZ”

Özel Dostlar Eğitim Kurumu Ortaokul Müdürü Ayhan Bektaş ve  İlkokul Müdürü Yeşim Moraloğlu, “Eğitim ordusu olarak bu İyilik hareketinde biz de yer alacağız.13 Şubat’ta Fuatpaşa İlköğretim okulunda kök hücre bağışında bulunacağız, umut olacağız” Dedi.

TURGAY ESENDEMİR: “TOPÇULARIMIZLA BİRLİKTE İYİLİK HAREKETİNE DESTEK OLACAĞIZ”

Kütahayspor Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Esendemir’de futbolcular ile birlikte iyilik hareketine destek olacaklarını ifade ederek, “Duyarlılığımızı arttırmamız gerek. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, çabalarımızın Öykü Arin ve bütün hastalarımıza umut olmasını diliyorum” Dedi.

AHMET ATAM: “KÖK HÜCRE BAĞIŞI HAYAT KURTARIR”

Kütahya Baro Başkanı Ahmet Atam, baro yetkilileri, adliye personeli ve çalışan tüm hukuk mensupları ile birlikte bu kutsal ve insani görevimizi yerine getirmek için Fuatpaşa İlköğretim Okulu’nda olacağız” Dedi.

SERDAR AKKOÇ: “ÜLKÜCÜLER OLARAK DESTEK OLACAĞIZ”

Kütahya TES ve Ülkü Ocakları Başkanı Serdar Akkoç, “Ülkü Ocakları camiası olarak kök hücre bağışı kampanyasına destek olacaklarını ifade ederek, Kütahya halkını kök hücre bağışında bulunmaya davet etti ve “Kan bağışında vatandaş desteği çok önemli.” Dedi.

AYNUR YALÇIN: “UMUT OLALIM, HAYAT OLALIM”

ÇYDD Kütahya Şubesi Başkanı Aynur Yalçın ve Başkan Yardımcısı Pakizer Bayram, Naciye Eroğlu da dernek olarak bağışta bulunacaklarını belirterek, “Umut olalım, hayat olalım, Öykü Arin ve tüm hastalar için bağışta bulunalım.” Dedi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI’NDAN DA KÖK HÜCRE BAĞIŞINA DESTEK ÇAĞRISI

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Embriyonik kök hücre hariç diğer kök hücrelerin naklinde dinen herhangi bir sakınca olmadığı hatta sevap olduğunu anlatarak, insanları kök hücre nakline, kök hücre bağışlamaya teşvik etmeliyiz.” dedi. İslam’ın, hayat ve insan sağlığının korunmasını önemsediğini belirten Erbaş, Hz. Muhammed’in insanlara tedavi olmayı teşvik eden pek çok hadisinin bulunduğunu ve bu tavsiyelere ise “tıbbı nebevi” denildiğini anımsattı. Uzmanlara göre, kök hücre naklinin artık tedavi metotları içerisinde yer aldığını aktaran Erbaş, insanın bir organının kurtarılabilmesi için kök hücre nakli yoluyla şartlarına uygun tedavinin yapılmasının dinen caiz olduğunu bildirdi. Erbaş, Kur’an-ı Kerim’de Maide Suresi’nin 32’nci ayetinde “Her kim bir hayatı kurtarırsa, bütün insanları kurtarmış gibi olur.” buyurulduğuna işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu: “Bu ayeti kerime, bu konuda rahat bir şekilde kök hücre nakline cevaz vermemizi ortaya koymaktadır. Yalnız şöyle bir incelik var, kök hücrenin uzmanların ifadesine göre farklı türleri var. Bunlar içerisinden birisi embriyonik kök hücredir. Netice itibarıyla embriyonik kök hücre hariç diğer kök hücre türlerinin nakli dinen caizdir. Şuna da dikkat etmek lazım, bu durumu istismar edenlere engel olmak için bunu yapmanın çok doğru olacağını düşünüyoruz.” İzmir’de lösemi hastası 3,5 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı için uygun kemik iliği bağışçısı bulunabilmesi amacıyla başlatılan kampanyanın hatırlatılması üzerine Erbaş, bu ağır hastalığa yakalanan ve kök hücreye ihtiyacı bulunan kişilere yardımcı olunması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı