Haber Detayı
10 Şubat 2021 - Çarşamba 01:01 Bu haber 20027 kez okundu
 
Güral Porselen'den 11 Milyonluk Yeni Dev Yatırım
Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika GÜRAL, ulusal bir televizyon kanalında Hande BERKTAN'ın 30 Dakika isimli programına konuk olarak 2020'yi değerlendirdi, 2021 hedefleri hakkında bilgiler verdi. Pandemi sürecindeki değişiklikler, iç ve dış piyasanın beklentileri, dijital baskılı ürünleri olan digi bone'un desenlerinin ömür boyu garantisini verdiklerini; 2021 yılında ilk ihracatını yapmayı planladıkları Güral Seramik fabrikasının bir uçtan bir uca yaklaşık 3 km'lik olacağını belirtti.
EKONOMİ Haberi
Güral Porselen'den 11 Milyonluk Yeni Dev Yatırım

Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika GÜRAL, ulusal bir televizyon kanalında Hande BERKTAN'ın 30 Dakika isimli programına konuk olarak 2020'yi değerlendirdi, 2021 hedefleri hakkında bilgiler verdi. Pandemi sürecindeki değişiklikler, iç ve dış piyasanın beklentileri, dijital baskılı ürünleri olan digi bone'un desenlerinin ömür boyu garantisini verdiklerini; 2021 yılında ilk ihracatını yapmayı planladıkları Güral Seramik fabrikasının bir uçtan bir uca yaklaşık 3 km'lik olacağını belirtti.

“Dünya Değişiyor, Gelişiyor”

Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika GÜRAL:  “2020 yılı tecrübelerle dolu bir yıl oldu. İlk üç ayını çok hızlı başladık fakat dünya çapında meydana gelen pandemiyle beraber ilk önce iç piyasada bir daralma oldu. İç piyasanın kapandığı dönemlerde ihracata yöneldik, sınırlar kapanmadan önce son sevkiyatlarımızı yaptık ve Mayıs ayına kadar neredeyse hiçbir sevkiyat yapamadık. Fakat devamında beklediğimizden iyi bir sezon geçirdik. İç piyasa ve dış piyasada şunu gördük; dünya değişiyor, gelişiyor. İnsanlar artık alışverişlerini online pazarlardan yapmak istiyor. Yılın ilk 6 ayındaki ciro kaybımızı son 3 ayda kapatmaya çalıştık.

2020, 2021 yılı kadar başarılı geçmese de bu senenin ilk ayını gayet başarılı geçirdiğimizi söyleyebilirim. İnşallah 2020 yılında kaybettiğimiz ciroyu yeniden 2021 yılında yakalayacağız hatta artacak gibi gözüküyor. Dış piyasadaki artış bizi şaşırtıyor. Her ne kadar ülkeler sınırlarını kapatmayı konuşuyor olsa bile konteyner krizlerini saymazsak, şuan daha iyi idare edilebiliyor.  

2019 verilerine göre TİM’de ihracat şampiyonluğunu 22 milyon Euro'nun üzerinde kapattık. 2020 yılında 15 milyon civarındayız ama 2021 yılını biz 20 milyonun çok daha üzerinde kapatacağımızı düşünüyoruz. Tabi bunda sadece üretilen ürünün sayısı değil, katma değeri yüksek olan ürünlerle piyasaya çıkmamızın artısı büyük.

 

“Türkiye'de Yaptığımız İlk Bone Porselen, İhracatımızı Güçlendirdi”

1989 yılında kurulan Güral Porselen ilk başta sadece beyaz porselen üretimi yaparken 2006 yılında şeffaf, ışığı geçirgen, krem rengi Türkiye’nin ilk bone porselenini üretti. Bu bizim elimizi ihracat pazarında çok güçlendirdi. 2018 yılına geldiğimizde ise dijital baskı tekniğiyle beraber digi bone'ları oluşturduk. Horeca sektörünün dekorlu ürünlerini oluşturduk. Horeca sektöründe sanayi tipi makinaların kullanımı mala çok zarar verir. Bunu engelliyoruz, dekorlu ürünleri biz Horeca sektörüne soktuk hem iç piyasa da hem de dış piyasada. Shipping garantisiyle beraber dış piyasada çok talep edilen bir firma haline geldik.

“Dijitale Yatırım Yapıyoruz”

Bu bizim ihracatımızın Euro ve dolar, döviz bazında da artırdı. Her ne kadar adetler düşecek gibi gözükse de rakamsal olarak çok daha iyi bir sene geçireceğimize inanıyorum. Bunda teknolojiye yaptığımız yatırımların payı çok büyük, çünkü dünya artık dijital. Biz de dijitale yatırım yapıyoruz Güral Porselen olarak. Güral Porselen olarak yatırımlarımız sürekli devam etmekte, teknolojik yatırımlara önem veriyoruz. Teknoloji sürekli değişiyor, gelişiyor.

Türkiye'de  Sektörümüzde İlk Devlet Destekli Ar-Ge'ye Sahibiz”

Biz kendi sektörümüzde Türkiye’deki ilk devlet destekli Ar-Ge’ye sahibiz. Bu çok önemli güç. Buradan elde ettiğimiz güçle çok değişik yatırımlar, projeler yapıyoruz. Sadece kapasite artışına gitmeyeceğiz, ürün geliştirmeye gideceğiz.

“2021'de Güral Seramik, 11 Milyon Kapasite İle Başlayacak”

Güral olarak 2021 yılı içerisinde Güral Seramik’i faaliyete alacağız. Sanırım Türkiye’deki son büyük yatırımlardan bir tanesi olacak. 11 milyon kapasite ile başlayacağız ve devam edeceğiz. Fabrika bittiğinde bir uçtan bir uca neredeyse 3 km yol kat edeceksiniz.

Biz Egeliyiz, Kütahyalıyız, yatırımlarımızın büyük bölümünü Kütahya’ya yapıyoruz. Kazandığımızı Kütahya’ya geri koyuyoruz, yatırımımız da Kütahya’da olacak. Mart - Nisan gibi makinalarımızı kuracağız, inşallah bu sene sonunda ilk ihracat ürünlerimizi piyasaya sunmuş olacağız.

1997 Yılından İtibaren Güral Vitrifiye Üretiyoruz”

Biz firma olarak  iç piyasa kadar dış piyasayı da önemsiyoruz. Avrupa ve Amerika’daki bütün değişiklikleri Türk pazarına sunuyoruz. Oradaki değişikliklerin Türkiye’ye gelmesi bazen 1 - 2 sene zaman alıyor. Seramik sektörü çok hızlı, çok dinamik bir Pazar. Biz seramikten önce vitrifiye üretimine başladık. 1997 yılından beri Güral Vitrifiye üretiyoruz.

“Dijital Baskılı Ürünlerimizin Desenlerinin Ömür Boyu Garantisini Veriyoruz”

Pandemi sürecinde tüketicinin satın almasında büyük bir değişiklik var, evinizde hayat sürüyorsunuz. Pandemiyle beraber bütün dünya eve kapandı. Online pazarlarda yüzde 100, yüzde 200 gibi büyümeler var. İnsanlar dokunarak almadıkları ürüne çok fazla para vermek istemiyorlar. Daha küçük parçalara yöneldiler; bir süre kullanıp, yenisi alabilecekleri ürünlere yöneldiler, bu durum bizi değişik segmentasyonlara yöneltti. Eskiden biz çeyiz paketlerini daha çok satardık. 84 parça gibi büyük ürünler satardık, artık daha küçük ürünler satıyoruz.

Değişen şartlara göre ürünler geliştiriyoruz. Dijital baskılı ürünlerimiz olan digi bone'larda biz ömür boyu desen garantisi veriyoruz. Desenlerimiz makinada dahi çıkmaz. Bu iç piyasada çok büyük bir takdirle karşılandı. Hayatımızda şu anda 24 parça diye bir gerçek var, 6 kişilik yemek takımları, en çok bunları satıyoruz ve sadece iç piyasaya satmıyoruz, bu sene itibarıyla biz bunu dış piyasaya ihraç eder olduk.

“Online Pazarlar Hepimizi Şekillendirdi”

Avrupa’daki, Amerika’daki Ortadoğu’daki tüketim alışkanlıkları da değişti. Orada da online pazarlar son derece arttı, dinamik. İnsanlar eskiden tek tek aldıkları ürünleri set set almak istiyor çünkü Avrupa’da evine kapandı. Dünyada gelişen online pazar hepimizi şekillendirdi ve şekillendirmeye devam edecek gibi gözüküyor. Geçen seneye kadar online ihracat müşterimiz çok azdı, bu sene çok fazla ve dünyanın her yerinden, Peru’dan misafirlerimiz geldi. ” dedi. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı