Haber Detayı
14 Temmuz 2022 - Perşembe 22:17 Bu haber 1627 kez okundu
 
GaziEmet Yöresel Ürünler ve El Sanatları Festivali Başlıyor
İLÇELERİMİZ Haberi
GaziEmet Yöresel Ürünler ve El Sanatları Festivali Başlıyor

Emet Belediyesince 3 Eylül festivalinden ayrı her yıl Temmuz ayında yöresel ürünler festivali düzenlenecek; yöresel ürünlerin ön plana çıkarılacağı, ulusal kooperatiflerinde katılarak stantlar açabileceği, geniş çaplı bir festivalin ilki Temmuz ayında yapılacak.   Gazi Emet İlçemizin tarihindeki en büyük Festival olan ''GAZİ EMET YÖRESEL ÜRÜNLER VE EL SANATLARI FESTİVALİ'ni '' Hayata Geçiriyoruz 16 - 24 Temmuz 2022 tarihlerinde 9 gün 9 gece sürecek etkinlik takvimini hayata geçiriyoruz 

    3 Eylül Emet’in kurtuluş bor termal ve turizm festivalinden ayrı, her yıl Temmuz ayında yapılması planlanan ‘ GaziEmet yöresel ürünler ve el sanatları festivali’ nin ilki bu yıl 16-24 Temmuz 2022 tarihleri arasında yapılacak.
     Emet termal tesisler alanında konuşlandırılacak fuar alanında lunapark,  satış ve tanıtım stantları, okçuluk vb atasporları için  otağ kurumu,  eğlence merkezleri,başta kadın üreticiler olmak üzere bölgesel üretim kooperatifleri stantları kurulacak. Gastro Emet bölümünde yöresel yemeklerimizin yapımı  tv çekimleri yanı sıra termal,tarih ve doğal turizm görselleri ile  bölgemizin tanıtımları gerçekleştirilecek.
    Bölgemizin en büyük festival etkinliklerinden birisi olmaya aday  olan ve 9 gün sürecek festivalde her gün çeşitli konserler gerçekleştirilecek. Emet belediyesi basın yayın halkla ilişkiler müdürlüğünce oluşturulan web sitesinden festival etkinlikleri adım adım takip edilebilinecek.
    Yapılan çalışmalar kapsamında 16 Temmuzda açılacak fuarda ilk gün altın kelebek ödüllerinde en iyi çıkış yapan sanatçı ödülünü  alan  ve ‘Cennetten çiçek’ parçası ile  uzun süre zirvede kalan Zehra  sahne alacak.
    17 Temmuzda  Ankara oyun havaları ve  fantezi müzikte   isim yapmış Hüseyin Kağıt, 18 Temmuzda bölgemizde sevilen sanatçılardan Ramazan Çelik  sahne alacak.
    19 Temmuz'da yerel sanatçılarımızın da sahne alacağı festivalde  21 Temmuzda  pop sanatçısı Yusuf Güney, 22 Temmuzda  Türk Halk müziği sanatçısı Gaye Aksu konseri yer alacak.
    Festivalinin finalinde ise son zamanların popüler sanatçılarından Bilal Sonses ile  fuar konser organizasyonları sona erecek

Emet Belediye Başkanı Hüseyin DOĞAN;”  Geleneksel Hale Getirmeyi Planlıyoruz”

    Yöresel ürünlerimizin  ulusal tanıtımına katkı sağlamak yanında,  halkımızın yaz aylarında sosyal ve kültürel etkinliklerle dolu dolu yaz ayları yaşamasının  planlandığını belirten Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan şunları söyledi;
    “Her yıl aynı tarihler aralığında düzenlemeyi planladığımız ‘Gazi Emet yöresel ürünler ve el sanatları festivalimizin ‘ ilkini 16-24 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştireceğiz.Gurbetçilerimizin de  izinlerini kullanmak için genelde tercih ettiği aylardan olan Temmuz ayında Emet'imiz  festival etkinlikleri ile hareketli günler yaşayacak.Festivalimizin her günü özel gün etkinlikle ön plana çıkarılacak. Türk dünyası ve Yörükler günü, Atasporlarımız günü, gurbetçiler günü gibi. Termal tesisler yerleşkemizde kurulacak lunapark ve amfi tiyatromuz da konserlerimizle bölge halklarımız yaz akşamlarını dolu dolu geçirecekler. Her gün yoğun bir kalabalığın oluşması beklenen festival alanımızda Yerli esnafımıza kolaylıklar sağlayarak stant açıp ürünlerini satma imkanı sunulacak. Kooperatiflerimizin katılım sağlanarak çeşitli yöresel ürünlerin tanıtım ve satışı gerçekleştirilirken, ilçemizin  keçi peyniri, kebabı, pidesi, tarhanası, eştarhanası satış ve tanıtımları yapılacak. El sanatları alanında  ilçemiz çini ve seramik üreticileri, ahşap oyma vb sanatkarları eserlerini tanıtım ve satış imkanı bulacaklar. Amacımızı  festivalimizi her yıl geliştirip büyüterek geleneksel hale getirmek”dedi. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı