Haber Detayı
08 Aralık 2021 - Çarşamba 00:19 Bu haber 7573 kez okundu
 
Erkan GÜRAL, Ukrayna Fahri Konsolosu Oldu
Kütahya’da düzenlenen Fahri Konsolosluk Ofisinin açılış töreniyle, Ukrayna’nın Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir Fahri Konsolosluğu görevine atanan NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ekonomik ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla iki ülke arasında köprü olacağını belirtti.
GÜNCEL Haberi
Erkan GÜRAL, Ukrayna Fahri Konsolosu Oldu

Kütahya’da düzenlenen Fahri Konsolosluk Ofisinin açılış töreniyle, Ukrayna’nın Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir Fahri Konsolosluğu görevine atanan NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ekonomik ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla iki ülke arasında köprü olacağını belirtti.

Ukrayna Türkiye Büyükelçisi Vasily Bodnar ve eşi, Kütahya Tugay Komutanı Tuğgeneral Necati Gündüz, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmet Özotraç, İş adamı Nafi Güral, İş Adamı Rıza Güral ve aile fertlerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen açılış töreninde söz alan Ukrayna Fahri Konsolosu Erkan Güral,  Türkiye ve Ukrayna arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yılında fahri konsolosluk görevine getirilmesinin kendisi için büyük anlam ve değer taşıdığını ifade etti.

 

İş yaşamı ve bugüne dek yöneticiliğini üstlendiği ekonomi tabanlı sivil toplum kuruluşlarında kazandığı deneyimlerin serbest ticaret anlaşmasının eşiğinde bulunan iki ülkenin ticari ilişkilerinin geliştirilmesinde büyük avantajlar sağlayacağını kaydeden Güral, hedefinin yapacağı çalışmalarla iki ülke arasındaki ticari hacmin daha üst seviyelere çıkarılması olduğunu söyledi.

 

Güral: "Ülkelerimizin İş İnsanlarına Yeni Kapılar Açacak"

Ukrayna Kütahya Fahri Konsolosu Erkan Güral “ Bugün benim için gurur ve mutluluk dolu bir gün. Büyük bir ilgi ve hayranlıkla takip ettiğim Ukrayna'yı ülkemde temsil edeceğim için heyecanlıyım. Türkiye ile Ukrayna arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yılında fahri konsolosluk görevime başlamam da benim için anlamlı ve değerlidir. Fahri konsolosluk görevim kapsamında, sorumlu olduğum şehirlerdeki Ukrayna vatandaşlarının sorunları ve ihtiyaçları ile ikili ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunmaya hazır olduğumu belirtmek isterim. 2022 yılı başlarında yapılması planlanan Ukrayna - Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi'nin bir çıktısı olarak imzalanması muhtemel olan serbest ticaret anlaşması, ülkelerimizin iş insanlarına yeni kapılar açacaktır.

 

"Yeni Ekonomi Platformu Hazırlıklarına Başladık"

Kariyerim boyunca iş dünyası ve ekonomi temelli derneklerde yürüttüğüm faaliyetler sayesinde elde ettiğim network ve fırsatlar, bu beklenen anlaşma ile ortaya çıkacak, yeni vizyonu geliştirmek adına bana ve ekibime büyük avantajlar sağlıyor. Bu kapsamda her iki ülkeden iş insanlarının da yer alacağı yeni bir ekonomi platformunun hazırlıklarına başladığımızı sizlere duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Bu organizasyonun temel amacı, kurulacak ticaret köprüsü ile Ukrayna ve Türkiye'deki girişimcileri bir araya getirerek aralarında işbirliği kurmak olacaktır. Hedefimiz iki ülke arasındaki ticaret hacmini bir an önce 20 milyar doların üzerine çıkarmak. Böylece geleceğin iki yıldız ülkesi olan Türkiye ve Ukrayna ekonomik kalkınma yolunda büyük adımlar atmaya devam edecek. Ukrayna, Karadeniz'in güzellikler ülkesidir. Ayrıca güneyde Türkiye'nin bir başka güzellik anıtı daha var. Konuşmamı, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 3 Ocak 1922 tarihli bu iki güzel ülkenin komşuluklarına atıfta bulunduğu sözleriyle bitirmek istiyorum. Ukrayna ve Türkiye'nin iki komşu ülke olduğunu söylemek mümkün kuzeye dikkatlice bakın; deniz var, bir an için deniz olmadığını düşünürseniz, Türkiye ile Ukrayna'nın birbirine çok daha yakın olduğunu anlayacaksınız.

Bu duygu ve düşüncelerle, konsolosluk görevimin gelişen ilişkilerimize olumlu sonuçlar vermesini diler, her iki ülkenin Dışişleri Bakanları Sayın Kuleba ve Çavuşoğlu başta olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Sayın Vasyl Bodnar'a teşekkür ederim” dedi.

Bodnar: Kütahya'ya İlk Defa Geliyorum

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar konuşmasında “Ukrayna Kütahya Fahri Konsolosluk açılış törenine katılmaktan büyük onur duyuyorum. Bu gerçekten çok heyecan verici bir an, çünkü Türkiye’de çok fazla Ukrayna muhalif Konsolosluğu bulunmamaktadır. Fahri Konsolosluk açılış törenine Sayın Güral beyefendi’nin ailesi ve dostları teşvik ettikleri için beni çok mutlu ediyor. Buda demek oluyor ki hem kendi faaliyetlerinin hem de genel olarak fahri konsolosluğumuzun önemsediğimizi gösteriyor. Bizleri de çok mutlu ediyor.

 

Bodnar: Fahri Konsolosumuzun Hedefi, Cumhurbaşkanlarımızın Belirlediği Ticaret Hacminin İki Katı

Fahri konsolosluk faaliyetleri her zaman fahri konsolosun temsil etmiş olduğu ülke’nin tanıtımını ve o ülke’nin vatandaşlarının menfaatlerinin korunmasını sağlıyor. Ama bu görevlerin yanı sıra tabii ki de iki ülke arasındaki iş temaslarının ve özellikle bölgeler arası işbirliğinin artırılması da çok önemli o yüzden fahri konsolosumuzun da bu yönde çalışacağından hiç şüphemiz yoktur. Aynı zamanda belirlemiş olduğu hedeflerde şimdiden hoşuma gitmeye başladı. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanlarımızın belirlemiş oldukları ticaret hacmi hedefini aşarak 10 Milyar dolar yerine 20 Milyar Dolar demişti. Buda demek oluyor ki Ukrayna- Türkiye ilişkileri sadece hükümetler arası anlaşmalarla ve çeşitli sözleşmelerle güçlenmeyecek aynı zamanda bölgeler arası işbirlikleri ve iş dünyaları arasında ki kurulacak temaslar sayesinde daha da güçlü olacaktır. Kütahya’ya ilk defa geliyorum ama sıcak ortamınızı şimdiden htim.

 

Ukrayna’dan Türkiye'ye Daha Fazla Turist Getireceğiz

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar “Biliyorum ki bu sıcak ortam ve dostane yaklaşımınız sayesinde ilişkilerimizi daha da geliştirecek aynı zamanda hem Ukrayna’dan buraya daha fazla turist getireceğiz. Hem de aynı şekilde Türkiye’den Ukrayna’ya bu bölgeden özellikle daha fazla turistin gitmesini sağlayacağız.

 

Türkiye'yle İşbirliğimiz Savunma Sanayimizi Güçlendiriyor

Rusya’dan gelen tehditlere rağmen bizim ekonomimiz gelişmeye devam ediyor. Özellikle Türkiye ile var olan işbirliğimiz sayesinde de bizim özellikle savunma sanayisi anlamında kapasitemizde güçleniyor. Eminim ki fahri konsolosumuz Güral Beyefendi sayesinde de karşılıklı olarak iki ülkenin halklarının birbirine olan güveni artacak bizim temaslarımız, diyalogumuzda güçlenecek” dedi.

 

KSBÜ Rektörü Vural KAVUNCU: Sağlık Üniversitesi Olarak, Uluslararası İşbirliklerine Hazırız

Ukrayna Fahri Konsolosluğuna Erkan Güral'ın getirilmesiyle, Türkiye - Ukrayna arasında Üniversiteler arası işbirliği anlaşmasıyla başlangıç yapılabileceğini belirten KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu: "Sağlık üniversitesi olarak ülkeler arası işbirliklerine hazırız" dedi.

Ukrayna Türkiye Büyükelçisi Vasily Bodnar'ın da bulunduğu Erkan Güral'a tevdi edilen fahri konsolosluk töreninde Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu'nun yaptığı konuşmasında: "Bu Kütahya adına bir onurdur. Çünkü fahri konsolosluk bir ülke açısından çok prestijli bir temsiliyettir. Bütün üst düzey temsiliyetleri bir arabuluculuk yapan ona bir katkı sağlayan, kolaylaştıran ve geliştiren bir misyonu var. Ben Erkan Bey’in fahri konsolosluk görevini hakkıyla yerine getireceğini yürekten eminim. Çünkü ülkemizin dünya üstünde gelişme alanında çok önemli bir yeri var. Ukrayna’da çok önemli bir ülke, haliyle bağlarımız olan bir ülke, bu iki büyük ülkenin ilişkilerinin gelişmesinde Kütahya’nın payı burada fahri konsolosluk payının olması, bu anlamda çok anlamlı, Türkiye tarihine baktığınız da aslında milletlerarasında da tarihi bağlarımız var. Yeni konjöktörde ve yeni gelişen dünya da ekonomik işbirliği diğer alanlarda da gelişmemesi için bir sebep yok, zaten belirli bir dostluğumuz var. Belki de bu konsolosluk ilk olarak bir üniversiteler arası işbirliği anlaşmalarıyla başlayabilir. Bu noktada sağlık üniversitesi olarak da hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Her iki ülke için hayırlı olmasını dilerim” dedi.

 

DPÜ Rektörü, Teknoloji Merkezi Açılması İçin Destek Talep Etti

Ukrayna Fahri Konsolosluğuna getirilen Erkan Güral ve Ukrayna Türkiye Büyükelçisi Vasily Bodnar'dan, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal daha önce görüşmeleri gerçekleşen ve ERASMUS aracılığı ile de birlikte işbirliği içinde bulunulan Ukrayna ile Türkiye - Ukrayna Teknoloji Merkezi açılmasıyla ilgili gerekli desteğin verilmesini talep etti.  

Ukrayna ve Türkiye teknoloji alanında özellikle hava araçları teknolojileri anlamında çok sıkı bir işbirliği içerisinde olduğunu, Ukrayna - Türkiye Teknoloji Merkezi açılması için ön görüşmelerinin gerçekleştiğini araya pandeminin girdiğini belirten DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal: "Büyükelçi ve Fahri Konsolosumuzdan bu merkezin açılması için desteklerini bekliyoruz" dedi.

"Birlikte Çalıştığımız Devletlerden Birisi Ukrayna'dır"

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal: "Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ülkemizin güzide üniversitelerinden biri ve üniversitemizin yaklaşık 7 Binin üzerinde uluslar arası öğrencisi var. Bizim ERASMUS kapsamında akademik olarak öğrenci hareketliliği, akademisyen hareketliliği en çok da hareketlilik yaptığımız, proje ürettiğimiz birlikte çalıştığımız devletlerden birisi Ukrayna’dır.

Ukrayna - Türkiye Teknoloji Merkezi Açılması Talebimiz Oldu

Ukrayna içerisinde özellikle devlet üniversitesi bizim arkadaşlarımız bu iki üniversiteyle özellikle projeler geliştiriyorlar. Ve çalışmalar yapıyorlar. Öğrencilerimiz oraya gidiyor. Oradan öğrencilerimiz buraya geliyor. Özellikle şunu ifade etmek istiyorum. Şuan Kiev politeknik üniversitesinde Türk kültür merkezi var. Bizde paydaşlardan bir tanesiyiz. Pandemiden hemen önce Kiev politeknik ve sikorsky politeknikte Ukrayna –Türkiye teknoloji merkezi açmak için yazışmıştık. Fakat pandemi oldu. Ara verildi. Ben özellikle Sayın Büyükelçimden ve Fahri Konsolosumdan bu projeyi canlandırmalarını arzu ediyorum. Çünkü Ukrayna ve Türkiye teknoloji alanında özellikle hava araçları teknolojileri anlamında çok sıkı bir işbirliği içerisindeler. Biz Ukrayna'dan alıyoruz. Ukrayna bizden alıyor. Karşılıklı iş birliğimiz oldukça yüksek seviyede, bir teknoloji merkezi açarak da bu iş birliğimizi daha da kuvvetlendirebilir, Üniversiteler arasındaki iş birliğini pekiştirebiliriz. Bu topraklarda bir olursak, beraber olursak güçlü olacağız. Ekonomik olarak güçlü olursak ayakta duracağız” dedi.

Erkan Güral, bu görevi kendisine tevdi eden, Ukrayna ve Türkiye Dış İşleri Bakanı Dimitro Kuleba, Mevlüt Çavuşoğlu ve Ukrayna Türkiye Büyükelçisi Vasily Bodnar’a teşekkür ederek sözlerine son verdi.

Kütahya’da gerçekleştirilen Konsolosluk ofisinin açılış töreninin ardından 8 Aralık Çarşamba günü Ng Afyon Hotel’de Ukrayna ve Türkiye iş dünyasından temsilcileri bir araya geldi. AFSİAD ve TÜGİK üyeleri ile birlikte Ukraynalı iş insanlarının katılım gösterdiği Konsolosluk Ekonomik Forumunda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler ile olası iş birlikleri ele alındı. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı