Haber Detayı
07 Şubat 2021 - Pazar 14:27 Bu haber 10742 kez okundu
 
Emet Belediye Başkanı Hüseyin DOĞAN: Tüketen Değil, Üreten Bir Belediye'yiz
Emet ilçesinde Emet Belediyesince yapımı gerçekleştirilen Güneş enerjisi santrali (GES) tamamlanarak üretime geçti
İLÇELERİMİZ Haberi
Emet Belediye Başkanı Hüseyin DOĞAN: Tüketen Değil, Üreten Bir Belediye'yiz

Emet ilçesinde Emet Belediyesince yapımı gerçekleştirilen Güneş enerjisi santrali (GES) tamamlanarak üretime geçti

Emet Belediyesi yılda 1 milyon 600 bin kwh saat enerji üretimi için Emet Yörükler Çiftliği Zaim alanı mevkiinde yer tahsis ederek, ihale gerçekleştirilirken, tesis yılsonunda geçici kabulün ardından 26 Ocak 2021’de kesin kabulle elektrik üretimine başladı.

Emet Belediyesi, ihaleyi kazanan firmanın 60 gün içerisinde 3024  adet güneş paneli konuşlandırdığı tesiste yılda 1 milyon 600 bin kwh saat elektrik üreterek ayda ortalama 130 bin TL  artı KDV gelir elde etmeyi hedefliyor.

30 Aralık 2020’de TEDAŞ - OEDAŞ tarafından kabulü yapılan ve üretime başlayan Güneş enerji santrali 26 Ocak 2021 tarihinde ise İller Bankası Eskişehir Bölge Müdürlüğünce denetimlerle kesin kabulü yapıldı.

Milli enerji hamlesi seferberliğinde Emet Belediyesi olarak vazifelerini yerine getirmenin haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden Emet Belediye Başkanı Hüseyin DOĞAN konu ile ilgili şunları söyledi; “Gelirin daha sonra artarak 3 yılda kendini amorti etmesi beklenen projemiz için kaynak konusunda yoğun temaslarımız oldu. Maliyeti 6 milyonu bulan proje için İller Bankası nezdinde yürüttüğümüz çalışmalarda yapım kaynaklarımızı belediyemize kazandırdık. Hedefimiz kendi enerjimizi üreterek enerji masraflarımızı karşılamak ve bu alanda yapılacak harcamaları ise halkımıza hizmet noktasında başka alanlarda kullanmaktır. Bizlere halka hizmeti nasip eden, hizmet etme gücü ve kudretini veren Alllah’a şükürler olsun. Bu tesisimizi ilçemiz ve ülkemize kazandırılmasında katkılarından dolayı  başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, olmak üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat KURUM, İller Bankası Genel Müdürümüz Sayın Yusuf BÜYÜK, AK Parti İl Başkanlığımıza, AK Parti Kütahya Milletvekillerimize, AK Parti Emet İlçe Başkanlığımıza, İller Bankası Bölge Müdürümüz ve İller Bankası çalışanlarına, Belediyemiz Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürümüz Sayın Selçuk KÜPÇÜ, proje sorumlusu Ahmet ÖZKAYA  Mehmet Ali ALKAN ve her daim bizimle olan bizimle ter döken cefakar belediye personellerimize ve Belediye Meclis üyelerimize teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum. Tüketen belediyeden üreten belediyeciliğe adım adım yürüyeceğiz. İlla üretim illa üretim her alanda üretim diyerek kalan ömrümüzü üretmekle tüketeceğiz.”dedi.

Emet Belediyesi Güneş enerji sistemi tesisleri 17 bin metre kare alan içersinde 3024 güneş paneli, 16 kamera takip, 12 adet invatör ve idari binadan oluşuyor. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı