Haber Detayı
14 Kasım 2022 - Pazartesi 21:12 Bu haber 1829 kez okundu
 
DÜNYA DİYABETLİLER GÜNÜ KUTLANDI
14 Kasım Dünya Diyabetliler günü valilik önünde kutlandı.
SAĞLIK Haberi
DÜNYA DİYABETLİLER GÜNÜ KUTLANDI

 
Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü, Evliya Çelebi Araştırma ve eğitim Hastanesi ve TİP-1 Diyabetliler Derneğinin ortak girişimi ile düzenlenen 14 Kasım Dünya Diyabetliler Günü Valilik önünde açılan stand’da diyabet hastası çocuk ve yetişkinlerin katılımı ile gerçekleştirildi. Diyabet  hastası olanlara, TİP-1 Diyabetliler derneği tarafından üzerinde ''Diyabeti farkedin'' yazılı tişörtler dağıtıldı
Standı ziyaret eden İl Sağlık Müdürü Eser ŞENKUL, stand'da hazır bulunan sağlık yetkilileri, diyabet hastaları ve yakınları ile görüşerek 14 Kasım Dünya Diyabetliler günü münasebetiyle Hasta yakınlarının istek, temenni ve dileklerini dinledi.
Bilindiği gibi..; 14 Şubat Dünya Diyabetliler günü her sene dünyada 160 dan fazla ülkede ve 1 milyarın üzerinde insana ulaşan, dünyanın en büyük farkındalık kampanyasıdır.
100 yıl önce Dr.frederick Banting ve arkadaşları insülini keşfederek 14 yaşındaki bir hastaya uyguladılar ve olumlu sonuçlar aldılar. O günden beri insülin milyarlarca çucuk ve yetişkinin yaşamını kurtaran ‘’ mucize’’ diye adlandırıldı. İnsülini keşfeden Dr. Banting’in doğum günü olan 14 Kasım Dünya Diyabetliler Günü olarak kutlanmaktadır.
Valilik önünde açılan stand’da tarama ve TİP -1 diyabet tedavisinde gelinen son nokta ile ilgili bilgilendirme ve günde 8 ölçüm yapması gereken çocuklarımızın parmak delmeden kan şekerine bakmasını sağlayan sensörün Devlet ödeme kapsamına girmesi istenmektedir.
14 Kasım Dünya Diyabetliler günü diyabetli çocukların şiir okuması ve balon uçurması etkinliği ile devam etti.
DORUK HABER- Hüdayim GÜLER
Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Hüdayim Güler
Yorumlar
Haber Yazılımı