Haber Detayı
25 Eylül 2021 - Cumartesi 01:02 Bu haber 4613 kez okundu
 
DPÜ Rektörü UYSAL: 74 Ülkeden 6Bin Uluslararası Öğrencimiz, Kültür Elçimiz
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım UYSAL, 45 bin civarında öğrencinin, 74 ülkeden 6 bin civarında uluslararası öğrencinin sınavla alındığını, göçmen yada mülteci olmadıklarını kendi ülkelerinin en seçkin öğrencileri olduğunu; hiçbirine devletimiz yada üniversite tarafından burs verilmediğini, kendi imkanları ile okuduklarını; Kütahya'nın kadim kültürünü tanıtan Kültür elçileri olduğunu ifade etti.
EĞİTİM Haberi
DPÜ Rektörü UYSAL: 74 Ülkeden 6Bin Uluslararası Öğrencimiz, Kültür Elçimiz

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım UYSAL, 45 bin civarında öğrencinin, 74 ülkeden 6 bin civarında uluslararası öğrencinin sınavla alındığını, göçmen yada mülteci olmadıklarını kendi ülkelerinin en seçkin öğrencileri olduğunu;  hiçbirine devletimiz yada üniversite tarafından burs verilmediğini, kendi imkanları ile okuduklarını; Kütahya'nın kadim kültürünü tanıtan Kültür elçileri olduğunu ifade etti.

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım UYSAL: "Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nin temel amaçlarından birisi Kütahya'nın kültür ve sanatına hizmet etmek, böyle görüyoruz ve böyle kendimize misyon addettik. Bu vesile ile ne yapıyoruz onu paylaşmak istiyorum.

Eğitim öğretim başlıyor, Kütahya'mız şu iki yılın garip halinin inşallah sevincini yaşayacak ve Kütahya cıvıl cıvıl olacak. Yaklaşık 45bin civarında öğrencimiz, 6bin civarında uluslararası öğrencimiz, 74 ülkeden uluslararası öğrencimiz var. Bunu bir potansiyel olarak düşünüyorum. Kütahya'nın kültürünü, Kütahya'nın tanıtımını, Kütahya'yı bütün dünyaya bu gençler vasıtasıyla duyuracağız, ilan edeceğiz. Bunun milletimizin değerlerinin bütün dünyaya ilanı adına önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü Kütahya, Anadolu'nun bir vitrinidir. Kütahya, kadim kültürümüzün adeta bir özetidir. Kütahya'yı tanıtmak demek, kadim kültürümüzü, kadim medeniyetimizi, o şanlı ecdadımızı tanıtmak demektir. Kütahya'da aslında her şey var, saymaya gerek yok, bunları biliyorsunuz. Onun için Kütahya'yı tanıtmak, Kütahya'nın değerlerini tanıtmayı kendimize bir görev addettik. Zaman zaman duyuyorum, siz sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de burada 74 ülkeden öğrenci var dedim, öğrencilerimiz geliyorlar 'Bizi göçmenlerle, mültecilerle karıştırıyorlar, biz burada sıkıntı çekiyoruz' ifade ediliyor, bu tür şikayetler bana geldi.

"Her Bir Öğrenci Yıllık 15-20 Bin Dolar Bırakıyor"

Biz sınavla alıyoruz, kendi ülkelerinin en seçkin öğrencileri, kalbur üstü öğrencileri; ikincisi hiçbirine devletimiz ve bizim tarafımızdan burs verilmiyor. Kendi imkanları ve kendi paralarıyla burada okuyorlar. Hesaplamalara göre her bir öğrenci yıllık 15 -20 bin dolar olduğu yere para bırakıyor. Bunu ben ciddi bir kazanım olarak, önemli bir Kütahya'nın tanıtımı adına önemli bir vasıta olduğunu düşünüyorum. Onun için hep beraber öğrencilerimize sahip çıkalım. Sahip olduğumuz değerleri, bu öğrenciler aracılığıyla ilan edelim.

Sayın Valimize teşekkür etmek istiyorum. Şehir merkezinde eğitim amacıyla konaklar tahsis ettiler. O konaklardan bir tanesini uluslararası öğrencilere verdik, o konak şimdi cıvıl cıvıl. Türkçe öğrenmenin son safhasına gelmiş öğrencilerimiz oraya geliyorlar, Kütahya'nın sanatını da belki bazılarınız biliyor, biz ücretini de veriyoruz, o çocukların ödediği paralardan sanatçılarımıza vererek öğrencilerimize ders de vermelerini temin ediyoruz. Hep beraber bu öğrencilere sahip çıkarsak, bu öğrenciler bizim, Kütahya'mızın kültürlü gönül elçileri olarak tüm dünyada bize hizmet edecekler, bizim değerlerimizi benimseyecekler, bizim oradaki elçilerimiz olacaklar. Kütahya'nın pınarlarından su için, Kütahya'nın havasından teneffüs eden herkes, birlik temasıyla toplandık bunu önemli görüyorum; herkesin bu değerlere hizmet etmek, hürmet etmek görevidir, belki vacip vazifesidir diye düşünüyorum. İnşallah  hep beraber el ele vereceğiz, Kütahya'mızı tüm dünya ilan edeceğiz, tanıtacağız. "dedi. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı