Haber Detayı
31 Ağustos 2022 - Çarşamba 14:41 Bu haber 2457 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, 5.5 Milyarlık Tesislerin Açılışını Yaptı
GÜNCEL Haberi
Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, 5.5 Milyarlık Tesislerin Açılışını Yaptı

Büyük Zafer’in ve kurtuluşunun 100. yılını kutlayan Kütahya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırladı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kütahya'da son yıllarda yapımı tamamlanan tam 344 ayrı projenin resmî açılışını yapıyoruz. Bakanlıklarımıza ve belediyelerimize ait bu yatırımların tutarı güncel rakamla 5,5 milyar lirayı buluyor" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı zamanda Güral Seramik, NG Kütahya Seramik ve Tulu Porselen fabrikalarının açılışlarını da yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos 1922-2022 Büyük Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Toplu Açılış Töreni'ne katıldı.

Burada Kütahyalılara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye, sanayiden tarıma her alanda ülkemizi Cumhuriyet’in hedefi olan muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkardık” dedi.

Konuşmasına törende bulunan vatandaşları selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kütahya'da 2019 Mart'ında yüz yüze kucaklaştıklarını hatırlattı. Salgın nedeniyle 3,5 yıl aradan sonra Kütahyalılarla bir araya geldiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dumlupınar Zaferi'nin 100. yılı vesilesiyle Kütahya'ya gelerek hem hasret gidermek hem zafer sevincini paylaşmak hem de tamamlanan eser ve hizmetlerin açılışını yapmak istediklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu eserlerin bazılarının açılış ve temel atmalarını canlı bağlantı yoluyla gerçekleştireceklerini söyledi.

20 Yılda Kütahya'ya 26 Milyar Lira Yatırım Yapıldı

AK Parti hükûmetlerinde Kütahya'ya yapılan yatırım, inşa edilen eser ve getirilen hizmetlere ilişkin verileri paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 20 yılda Kütahya'ya 26 milyar lira değerinde yatırım yapıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kütahya'ya 2 bin 685 yeni derslik yapıldığını, Kütahya Sağlık Üniversitesinin kurulduğunu, yükseköğrenim yurt yatak kapasitesinin 12 bin 493'e ulaştırıldığını aktararak, şu bilgileri verdi: "Sosyal yardımlarda Kütahyalı ihtiyaç sahiplerine toplam 1,7 milyar lira tutarında kaynak aktardık. Toplam bin 57 yataklı 11 hastaneyle 43 sağlık tesisi inşa ettik. 610 yataklı Kütahya Şehir Hastanemiz ile Domaniç Entegre İlçe Hastanemizin inşaatı sürüyor. Çevre ve şehircilikte Kütahya'da TOKİ kanalıyla 10 bin 783 konutun yapımını tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettik, 2 bin 189 konutun yapımı devam ediyor. Şehrimizde altı millet bahçesi projemiz var. Bunlardan birini tamamlayıp hizmete sunduk, ikisinin yapımı, üçünün de proje çalışmaları devam ediyor. Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak ve Eskişehir illerimizi kapsayan Frigya Vadisi'ni Anadolu'nun açık hava müzesine dönüştürüyoruz. Bu bölgede kültür ve termal turizme dayalı olarak turizmin geliştirilmesi için kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Ulaştırmada Kütahya'da 24 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 317 kilometre ilaveyle toplam 341 kilometreye çıkardık. Hâlen yapımı süren çok sayıdaki yol çalışmasının bir kısmını önümüzdeki yıl, bir kısmını da sonraki yıl tamamlıyoruz. İl sınırları içindeki tüm demiryollarını sıfırdan yapmışçasına yeniledik."

“Çiftçilerimize Toplamda 1,5 Milyar Lira Tutarında Tarımsal Destek Verdik”

Tarım ve ormanda Kütahya'ya 20 baraj, altı gölet inşa ettiklerini, yedi baraj ile iki gölet daha yapacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Son 20 yılda inşa ettiğimiz sulama projeleri ile Kütahya'da 168 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Yapımı devam eden 13 sulama tesisimiz ile toplam 130 bin dekar araziyi daha sulamaya açacağız. Kütahyalı çiftçilerimize Bay Kemal diyor ya 'ne verdin' diye, Bay Kemal, çiftçilerimize toplamda 1,5 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik" dedi.

Sanayi ve teknolojide Kütahya'da 3 yeni organize sanayi bölgesi, bir teknopark, 9 araştırma geliştirme merkezi ve 3 tasarım merkezi kurduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan; Çavdarhisar, Emet, Gediz, Hisarcık, Kuruçay, Simav ve Tavşanlı'ya doğal gazı getirdiklerini, gelecek yıllarda Altıntaş, Çitgöl, Demirci, Domaniç, Eskigediz, Seyitömer ve Tunçbilek'e de doğal gaz arzı sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Görüldüğü gibi özetin özeti olarak bile anlatsak, Kütahya'ya yaptıklarımızı saymaya vakit yetmiyor. Bugün de burada Kütahya'da son yıllarda yapımı tamamlanan tam 344 ayrı projenin resmî açılışını yapıyoruz. Bakanlıklarımıza ve belediyelerimize ait bu yatırımların tutarı güncel rakamla 5,5 milyar lirayı buluyor" diye konuştu.

Eğitimden sağlığa, ulaşımdan altyapıya, enerjiden güvenliğe geniş bir alana yayılan bu yatırımların ve temeli atılan tesislerin şehre hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kütahya'nın gelişmesine, büyümesine, kalkınmasına katkıda bulunan bu yatırımları gerçekleştiren bakanlıkları, kurumları, belediyeleri ve özel sektörü tebrik etti.

Büyük Taarruz'un ve Kütahya'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Anadolu'yu ebedî vatanımız olarak bir kez daha tescilleyen şehitlerimize ve gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ordularımızın başkomutanı Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere bu zaferde emeği geçen herkesi, şehitlerimiz, gazilerimiz hepsini şükranla yâd ediyorum" ifadesini kullandı.

Cumhrubaşkanı Erdoğan konuşmasının ardından açılışı yapılacak fabrika ve Dumlupınar Diorama Müzesi temel atma törenine canlı bağlantıyla katıldı.

Dumlupınar Diorama Müzesinin Temel Atma Töreni İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, Güral Seramik Fabrikasının açılışı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in NG Seramik Fabrikasının açılışı Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un, Tulu Porselen’in açılışı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla yapıldı.

Yüzlerce yatırımın açılış kurdelesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Milletvekilleri Ahmet Tan, İshak Gazel, Ceyda Çetin Erenler, Ahmet Erbaş, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, AK Parti Genel Başkan Yrd. Hamza Dağ, AK Parti İl Başkanı Mustafa Önsay, MHP İl Başkanı Selçuk Alıç, 22. Dönem Milletvekili ve Maliye Bakan Yardımcılığı yapan Abdullah Erdem Cantimur ile birlikte kesti. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı