Haber Detayı
15 Haziran 2022 - Çarşamba 15:10 Bu haber 1552 kez okundu
 
Çini Sanatımız Yeni Nesillere Aktarılıyor
EĞİTİM Haberi
Çini Sanatımız Yeni Nesillere Aktarılıyor

Kütahya Halk Eğitim Merkezi bünyesinde İsmet İnönü Ortaokulu'nda Kültür Bakanlığı Sanatçısı da olan Emine ARABACI eğitmenliğinde 17 kursiyerin katılımıyla Çini İşlemeciliği kursu tamamlanarak, sergisi açıldı. 

 

Daha önceki senelerde de Halk Eğitim Merkezi bünyesinde çok sayıda kursiyere eğitim veren çini sanatçısı Emine ARABACI, geleneksel çini sanatımıza sahip çıkarak, en iyi şekilde gelecek nesillere aktarmayı hedeflediklerini ifade etti.

 

 

"Belediye Üniversite el ele, Kütahya için güçlü bir geleceğe", Halk Eğitim Merkezi ve İşkur aracılığıyla evde çalışan kadınlara yönelik çini kursu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünün teknik danışmanlığında yürütülen "Bir Usta Bin Usta" Projesi kapsamında açılan Kütahya Çiniciliği Kursu gibi pek çok sosyal projede eğitmenlik yapan Çini sanatçısı Emine ARABACI: "2021 -2022 Eğitim öğretim yılında Kütahya Halk Eğitim Merkezi'nin desteği ile İsmet İnönü Ortaokulunda 17 kursiyerimizin katılımıyla çini işlemeciliği kursumuzu açtık. Kursumuzda amacımız kursiyerlerimize ata sanatımız olan geleneksel el sanatlarından çini sanatını doğru bir şekilde öğretmek, bilgilendirmek, sanatımıza sahip çıkmak adına çalışmalar yapmaktı. 

 

Öğrencilerimizle geleneksel ve modern çalışmalar olmak üzere 200'ün üzerinde eser çalıştık, bu eserlerimizin arasında ev süslemesi, duvar dekorlaması, mutfakta kullanılabilecekleri kahve fincanları, çorba kaseleri, salata kaseleri gibi kullanıma uygun seramik eserler de çalıştık. Aynı zamanda kâşîtraş adını verdiğimiz sigrafitto çalışmamızdan da sergimizde örnekler görmek mümkün" dedi.

 

Sergi açılışına Kütahya Kültür Turizm İl Müdürü Zekeriya ÜNAL, Kent Konseyi Başkanı Ahmet ARABACI, Kütahya Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Nurhayat BAŞBUNAR, İsmet İnönü Ortaokulu Müdürü Davut EZEN, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı